Pobierz darmową aplikację mobilną

Wymiana klocków hamulcowych, cena

Średnia cena usługi: od 82,07 PLN do 123,18 PLN

Zużyte klocki hamulcowe? Pora umówić się na ich wymianę w sprawdzonym warsztacie. Jako element eksploatacyjny, zużywają się one w miarę korzystania z pojazdu i ich wymiana wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Należy o tym pamiętać, ponieważ jazda na zużytych klockach może skończyć się utratą panowania nad kierownicą. Lepiej więc nie lekceważyć sprawy i przestrzegać okresów miedzy wymianami.

Klocki hamulcowe podlegają obowiązkowej wymianie, jeśli grubość części roboczej wynosi mniej niż 2-3mm. Zwykle wystarczają na 30-60 tys. km, więc całkiem sporo. Podczas tej czynności warto też zwrócić uwagę na stan tarcz hamulcowych, który ocenia się po rancie.

Czego potrzebujesz do wymiany? Nowy zestaw okładzin ciernych, dobranych do twojego auta, smar miedziowy, odpowiednie klucze, lewarek i ściągacz. Na początku musisz zabezpieczyć pojazd przed stoczeniem się – podłóż pod koła kliny lub drewniane klocki. Teraz możesz poluzować śruby koła, przy którym będziesz pracować i za pomocą lewarka podnieść auto. Zdejmij koło i za pomocą klucza odkręć zacisk. Śruby mogą być zapieczone – miej więc w pogotowiu specjalny płyn. Zdejmij zacisk i połóż go w stabilnym miejscu, ponieważ nie powinien wisieć na przewodzie hamulcowym. W zacisku znajduje się tłoczek, który musisz cofnąć. Wsuń tłoczek w zacisk, żeby zrobić miejsce dla nowej okładziny. Możesz mieć z tym problemy, dlatego warto mieć gwintowany ściągacz. Niektórzy robią to ręcznie, ale potrzeba do tego sporo siły. Czasami trzeba też wymienić tłoczek, zwróć więc uwagę, czy jest w dobrym stanie. Żeby lżej chodził, smaruje się go pastą smarującą.

Potem wystarczy już tylko odczepić zawleczki zabezpieczające okładziny przed wysunięciem i wyjąć je. Przy pomocy papieru ściernego lub szczotki drucianej przeczyść gniazda zacisku, a prowadnice elementów ciernych popsikaj smarem miedziowym. Tylko nie zabrudź powierzchni ciernych!

Teraz już z górki: zamontuj z powrotem zacisk – kolejność odwrotna do poprzednio omówionego procesu. Następnie przykręć śruby mocujące, przykręć koło, opuść auto, dokręć śruby i usuń kliny. Na koniec kilka razy wciśnij pedał hamulca, aż zrobi się twardy. W ten sposób tłoczek dosuwa się do klocków.

Jako podsumowanie, pamiętaj o kilku zasadach:

1. Przez pierwszych kilka kilometrów nie wolno ostro hamować. Klocki muszą się dotrzeć.
2. Dla ułatwienia sprawy na nieruchliwej drodze dokonaj kilkukrotnego rozpędzenia auta i delikatnego hamowania.
3. Zanim przystąpisz do wymiany klocków, sprawdź, jak się to odbywa w twoim modelu auta. W niektórych pojazdach trzeba najpierw odłączyć elektryczną pompę płynu hamulcowego. W innych konieczne jest podłączenie komputera, aby odsunąć klocki od tarczy hamulcowej.
4. Wymiany klocków można spokojnie dokonać samodzielnie, ale przystępuj do pracy w sposób sumienny. W końcu chodzi o twoje bezpieczeństwo, prawda?

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU
Szukasz pracy w warsztacie? Aplikuj w 60 sekund

Nasze porady

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Układ hamulcowy ma niezwykle istotne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów. Bez niego praktycznie nie dałoby się jeździć. Aby więc zapewnić sobie odpowiedni komfort jazdy i nie...

więcej

Piszczące klocki hamulcowe

Piszczące klocki hamulcowe

Piszczenie hamulców spowodowane jest drganiami elementów układu hamulcowego podczas hamowania. Niestety, często dźwięk ten jest bardzo nieprzyjemny dla ucha i przeszkadza podczas jazdy. W wielu...

więcej

Kiedy zmienić klocki hamulcowe?

Kiedy zmienić klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe to elementy, które z biegiem czasu ulegają zużyciu i wymagają wymiany. Często wraz z nimi wymienia się także tarcze hamulcowe, choć nie jest to konieczne. Większość kierowców przy...

więcej

Jak ocenić stan klocków i tarcz hamulcowych ?

Jak ocenić stan klocków i tarcz hamulcowych ?

Hamulce są w każdym aucie jeśli nie najważniejszym to jednym z najważniejszych układów odpowiadających za bezpieczeństwo pasażerów. Nasze bezpieczeństwo zależy w głównej mierze od jego stanu....

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz