Artykuły motoryzacyjne

2018-02-21 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy klimatyzacja grzeje zamiast chłodzić?

Z reguły nie przywiązujemy specjalnej uwagi do ogrzewania czy klimatyzacji w naszych samochodach, póki nie przestaną działać. Systemy te pozwalają utrzymać w kabinie ciepło zimą, oraz chłód latem. Możliwość sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją, jest gwarancją komfortowego podróżowania, niezależnie od pory roku.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-20 | AKTUALNOŚCI

Przyznano Certyfikaty Eksperta - Edycja 1

 Z myślą o niekończących się pytaniach odnośnie napraw i eksploatacji samochodów klientów, Dobrymechanik.pl stworzył sekcję Zapytaj Mechanika. Każdy kierowca może zadać pytanie mechanikom z naszej bazy, a Ci dzieląc się wiedzą, zyskują nowych klientów. Po roku funkcjonowania sekcji, Dobrymechanik.pl wyróżnił 15 najaktywniejszych warsztatów!

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-15 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy w kabinie czuć zapach oleju?

 Zapach oleju w kabinie ma zły wpływ na kierowcę i może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Powodem może być wyciekający olej na kolektor wydechowy. Olej silnikowy ulega spaleniu, a jego opary zostają zassane do wnętrza samochodu. W celu określenia miejsca wycieku należy jak najszybciej umówić się do warsztatu. Zwlekanie może spowodować poważniejsze usterki.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-14 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy nie działają wycieraczki?

 O usterce wycieraczek kierowca dowiaduje się w najmniej odpowiednim momencie - wtedy gdy ich potrzebuje. Usterkę może powodować przepalony bezpiecznik, uszkodzony przełącznik wycieraczek, awaria silniczka lub mechanizmu i ramion wycieraczek. Lepiej nie ryzykować jazdą z brudną szybą i jak najszybciej umówić się do warsztatu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-08 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka otwartego wlewu paliwa”?

 Korek wlewu paliwa zapobiega rozlewaniu, parowaniu i zanieczyszczaniu paliwa. Za wyświetlenie kontrolki może odpowiadać brak korka, niepoprawne zamontowanie korka lub usterka elektroniki samochodu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-08 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy samochód wibruje podczas jazdy pod górę?

 Wibracje podczas jazdy pod górę powinny być powodem do niepokoju. Prawdopodobnie awarii ulega element układu napędowego, który podczas dodatkowego obciążenia daje o sobie znać. Problem może być związany z półosią napędową, wałem napędowym, przegubem napędowym czy mechanizmem różnicowym. Zwlekanie z naprawą może doprowadzić do unieruchomienia pojazdu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-08 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy silnik trzęsie się, pulsuje lub wibruje?

Trzęsienie i wibracje silnika mogą oznaczać prostą usterkę wynikającą ze zużycia np. świec i przewodów zapłonowych. Może za to odpowiadać też mocowanie silnika, które z czasem się wyrabia od tłumienia wibracji. Najgorzej jest, jeżeli wibracje spowodowane są wewnętrznymi awariami silnika. W celu nie pogłębiania usterki warto umówić się do warsztatu chociaż na kontrolę.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-02 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy elektryczne lusterka nie działają?

 Możliwość ustawiania elektrycznych lusterek w samochodzie jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Jest to szczególnie istotne, gdy z samochodu korzysta kilku kierowców. Problem z ustawieniem lusterek może powodować uszkodzony mechanizm, przepalony bezpiecznik, czy obiekt blokujący lustro np. lód.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-01-29 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy silnik trzyma wysokie obroty na biegu jałowym?

Podwyższona prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym może być oznaką usterki. Warto sprawdzić, czy prędkość obrotowa wraca do normy po rozgrzaniu silnika. Problem może powodować uszkodzony silniczek krokowy, nieszczelności w podciśnieniu, awaria komputera czy uszkodzona przepustnica.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-01-26 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy klapka wlewu paliwa nie zamyka się?

 Nie zamykająca się klapka wlewu paliwa zaburza kształt samochodu oraz nie zabezpiecza korka wlewu paliwa. Problem z zamknięciem klapki może być spowodowany poluzowanym przewodem zwalniającym, uszkodzonym mechanizmem, lub uszkodzonym zawiasem klapki. Jazda z otwartą klapką wlewu paliwa może doprowadzić do jej urwania.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-01-25 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy nie działa sterowanie siłą nawiewu?

 Brak możliwości zmiany siły nadmuchu w kabinie z reguły spowodowany jest uszkodzonym rezystorem dmuchawy. Może się jednak okazać, ze uszkodzeniu uległ sam panel sterowania lub silniczek dmuchawy. Zdaża się także, że pozostanie nam możliwość ustawienia nadmuchu na maksymalną siłę, lub całkowite jego wyłączenie. Z taką usterką warto umówić się do warsztatu, ponieważ jazda bez nawiewu może doprowadzić do parowania szyb i dyskomfortu podczas jazdy, a maksymalny nadmuch generuje duży hałas w środku kabiny.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-01-22 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy samochód nie ma mocy?

 Jazda samochodem z ograniczoną mocą silnika może być dość stresująca. Za brak mocy może odpowiadać wadliwy układ paliwowy, problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości powietrza, czy zatkany katalizator. Jazda z ograniczoną mocą i niesprawnymi elementami w którymś z układów może doprowadzić do dalszych uszkodzeń zwiększając jednocześnie koszt naprawy. Im szybciej uda się mechanikowi określić usterkę, tym niższe będą koszty naprawy.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-01-16 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy nie działa sprzęgło?

 Sprzęgło odpowiada za płynne ruszanie i zmianę przełożeń bez szarpnięć. Jako element łączący silnik ze skrzynią biegów, powinien być naprawiany jak najszybciej od czasu wykrycia usterki. Zwłoka może spowodować znaczne zwiększenie kosztów naprawy, np. poprzez uszkodzenie skrzyni biegów. Za wadliwą pracę sprzęgła może odpowiadać układ hydrauliczny, pompa sprzęgła czy wysprzęglik, lub samo sprzęgło. Doświadczony mechanik powinien bez problemu znaleźć przyczynę.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-01-03 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie odpuszcza?

 Jeżeli hamulec ręczny nie chce odpuścić, nie uda nam się nigdzie pojechać samochodem. Jazda z zaciśniętym hamulec ręcznym doprowadzi do przegrzania układu hamulcowego i uszkodzenia elementów ciernych. Aby uniknąć wysokich kosztów naprawy warto umówić się jak najszybciej do warsztatu samochodowego. Układ hamulca postojowego (ręcznego) powinien być regularnie kontrolowany podczas serwisowania samochodu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-12-31 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy opony tracą przyczepność?

Jeżeli którakolwiek z opon w Twoim samochodzie traci przyczepność umów się do warsztatu na kontrolę. Problemy z trakcją mogą być spowodowane usterką układu kontroli trakcji lub złym stanem opon. Jazda samochodem mającym skłonności do utraty przyczepności może być bardzo stresująca i niebezpieczna.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-12-27 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy olej cieknie spod pokrywy zaworów?

 Wyciek spod pokrywy zaworów może obniżyć poziom oleju silnikowego i narazić elementy silnika na szybsze zużycie. Dodatkowo zabrudzenia spowodowane przez wyciekający olej mogą wpłynąć na proces spalania i poprawną pracę silnika. Wymiana uszczelki pokrywy zaworów nie jest skomplikowaną i bardzo czasochłonną czynnością z uwagi na to, że to najwyzszy punkt silnika, dlatego nie warto zwlewać z wizytą w warsztacie.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-12-27 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy hamulce piszczą?

Piszczenie hamulców może oznaczać poważniejszą usterkę układu hamulcowego. W skrajnych przypadkach przegrzanie hamulców może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Jako, że hamulce są wykorzystywane w trakcie jazdy co chwilę, powinny być jak najbardziej sprawne. Warto umówić się do mechanika na kontrolę układu hamulcowego i zlecić niezbędny serwis.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-12-27 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka SERVICE?

Świecąca kontrolka Service może oznaczać drobny problem, jak również poważną usterkę silnika. Aby uniknąć kosztownej napraw należy jak najszybciej umówić się do warsztatu na diagnostykę. Mechanik poprzez podłączenie komputera odczytuje błędy i określa wagę usterki. Mogą one dotyczyć emisji, przegrzania silnika, lub po prostu konieczności terminowej wymiany oleju.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-12-27 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy płyn wycieka z układu wspomagania kierownicy?

 Wyciek płynu ze wspomagania układu kierowniczego powinien być jak najszybciej zdiagnozowany przez mechanika. Jazda z brakiem płynu hydraulicznego w układzie kierowniczym może doprowadzić do szybkiego zużycia elementów i drogiej naprawy. Płyn hydrauliczny może wyciekać przez pompę wspomagania, przedkładnię kierowniczą, węże układu wspomagania czy chłodnicę wspomagania.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-12-26 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Jazda z uszkodzonym układem kontroli trakcji stwarza poważne zagrożenie, tym bardziej, że może być to powiązane z układem ABS. Zapalenie kontrolki kontroli trakcji może być spowodowane awarią układu ABS, uszkodzonymi czujnikami prędkości kół czy uszkodzonym modułem kontroli trakcji. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas jazdy w utrudnionych warunkach drogowych warto jak najszybciej umówić się do warsztatu na naprawę układu kontroli trakcji.

CZYTAJ WIĘCEJ