Artykuły motoryzacyjne

2018-06-20 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy pedał hamulca drży lub wibruje?

Drżenie lub wibracje pedału hamulca nie pozbawiają kierowcy możliwości hamowania, jednak usterek związanych z hamulcami nie należy lekceważyć. Za drgania odpowiedzialne mogą być tarcze i bębny hamulcowe, klocki i szczęki hamulcowe, łożyska i śruby kół oraz opony. Jazda z wibrującymi hamulcami może powodować uszkodzenia w sąsiednich elementach wpływając np. na przyspieszone zużycie zawieszenia. 

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-19 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy paruje przednia szyba?

 Jazda z zaparowaną szybą skutecznie ogranicza widoczność oraz prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Za niesprawny układ odparowania i ogrzewania szyby może odpowiadać uszkodzona dmuchawa lub rezystor dmuchawy, niski poziom płynu chłodzącego oraz uszkodzona nagrzewnica. Aby nie narażać się na zbędne ryzyko najlepiej szybko umowić się do mechanika na naprawę.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-19 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy pedał gazu nie reaguje?

 Brak reakcji na gaz skutecznie uniemożliwia lub utrudnia poruszanie się samochodem. Jeżeli nie jest to wina objektów blokujących ruch pedału gazu, to być może jest to zablokowana przepustnica, awaria czujnika położenia pedału gazu, uszkodzona linka gazu lub uszkodzona sprężyna powrotna gazu. Samochód z tą usterką jest niezdatny do użytkowania, także powinien jak najszybciej trafić do warsztatu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-14 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy nie można zamknąć lub otworzyć bagażnika?

 Brak możliwości zamknięcia lub otwarcia bagażnika to dość niekomfortowa sytuacja z uwagi na narażanie samochodu na kradzież. Przyczyna usterki może leżeć w uszkodzonym zatrzasku zamka, uszkodzonej lince bagażnika, awarii siłownika czy uszkodzonym mechaniźmie blokowania. Jazda z niesprawnym zamkiem grozi także zgubieniem zawartości w przypadku otwarcia bagażnika w trakcie jazdy.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-14 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy słyszysz hałas po wbiciu biegu?

Hałas podczas wbijania biegu jest oznaką tego, że z samochodem dzieje się coś złego. Dziwne dźwięki mogą być powodowane przez niski poziom oleju, uszkodzoną poduszkę silnika lub skrzyni, uszkodzony przegub wału napędowego, czy zużyte sprzęgło i jego łożyska. W celu uniknięcia pogłębienia problemu należy umówić się do warsztatu na diagnostykę i naprawę.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-13 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy jedna z opon zużywa się szybciej niż pozostałe?

Zwiększone zużycie jednej z opon może być oznaką innej usterki w samochodzie. Przyczyna może być tak błaha jak nieodpowiednie ciśnienie powietrza w oponie, ale także poważniejsza jak uszkodzone zawieszenie czy zła geometria kół. Jazda ze zużytą oponą grozi wybuchem i niebezpieczeństwem na drodze.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-08 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy wystąpi problem z elektryką w samochodzie?

Problemy z elektryką w samochodzie mogą pozbawić kierowcę udogodnień w postaci elektrycznych szyb czy radia, ale mogą tez uniemożliwić dalszą jazdę. Usterki elementów układu elektrycznego mogą w krótkim czasie wpłynąć na zużycie innych elementów, dlatego powinny być szybko naprawiane przez specjalistę. Powodem problemów z elektryką może być zarówno tani bezpiecznik, jak drogi alternator.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-08 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy nie działają światła przeciwmgielne lub dalekosiężne?

Światła przeciwmgielne czy dalekosiężne pomagają kierowcy widzieć więcej w sytuacji ograniczonej widoczności. Powodem ich niedziałania może być tak prozaiczna rzecz jak przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik lub sama żarówka. Aby odzyskać lepszą widoczność w utrudnionych warunkach najlepiej umówić się do specjalisty, który w krótkim czasie przywróci światła do prawidłowego stanu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-07 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy zauważysz wypadanie zapłonu?

Wypadanie zapłonu nie dość, że negatywnie wpływa na bezpieczeństwo w ruchu to powoduje dalsze wyniszczanie silnika. Objawy w postaci szarpania i przerywania pracy silnika spowodowane mogą być usterką układu zapłonowego lub układu zasilania w paliwo. W pierwszej kolejności warto sprawdzić świece, przewody i cewki zapłonowe.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-05 | AKTUALNOŚCI

Południe Polski będzie pachnieć benzyną. Już wkrótce 15. edycja targów motoryzacyjnych ProfiAuto Show

Ryk silników, zapach benzyny i ewolucje zapierające dech w piersiach. Organizatorzy ProfiAuto Show już po raz piętnasty przyciągną do centrum Katowic fanów motoryzacji oraz przedstawicieli branży i zaserwują im weekend pełen emocji. W tym roku stawiają na najnowocześniejsze trendy motoryzacyjne, widowiskowe pokazy i prezentacje supersamochodów - niektóre nawet… zatańczą.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-05 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy silnik gaśnie po wciśnięciu pedału gazu?

 Gaśnięcie silnika po dodatniu gazu świadczy o problemie, który powinien zostać jak najszybciej naprawiony. Gaśnięcie silnika może być spowodowane przez awarie układu zapłonowego, awarie pompy paliwa, zużycie filtra paliwa, nieszczelność podciśnienia, przerwane połączenie elektryczne czy brudny lub uszkodzony silniczek krokowy. Zwlekanie z naprawą będzie podnosiło cenę naprawy.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-05 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy kierownica drga podczas hamowania?

Drganie kierownicy podczas hamowania z reguły ma związek z tarczami hamulcowymi. Drgania mogą powodować zużyte i nierówne tarcze hamulcowe oraz niepoprawnie zamontowane lub zwichrowane tarcze. Z tego typu usterką nie warto zwlekać, ponieważ drgania powodują szybkie zużycie pozostałych elementów układu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-06-04 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy hamulec ręczny nie trzyma?

Pozostawienie samochodu z niesprawnym hamulcem ręcznym jest dość ryzykowne, ponieważ nawet zostawienie samochodu na biegu nie gwarantuje że samochód się nie przemieści. Problemy z hamulcem ręcznym powodowane są przez rozregulowanie układu, uszkodzoną lub zapieczoną śrubę regulacyjną czy zużyty lub uszkodzony bęben. Lepiej niedopuścić do stoczenia pojazdu z górki i narażenia się na wysokie koszty naprawy, nie tylko swojego samochodu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-05-29 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy samochód ściąga na lewo lub prawo podczas hamowania?

Ściąganie samochodu w lewo lub prawo podczas hamowania jest oznaką występujących problemów w podwoziu samochodu. Może to być spowodowane tak błahym zaniedbaniem jak nierówne ciśnienie w oponach, przez zużyte elementy układu hamulcowego, po uszkodzone zawieszenie. Nie mniej tego typu usterkę należy jak najszybciej naprawić u mechanika, aby nie powodować dalszych uszkodzeń.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-05-29 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy silnik odpala i od razu gaśnie?

Silnik który gaśnie zaraz po odpaleniu skutecznie uniemożliwia jazdę. Tego typu objawy wskazują na problem z układem paliwowym lub elektrycznym. Silnik do pracy potrzebuje ciągłego zasilania oraz dostarczania paliwa, dlatego podejrzenia o nagłe gaśnięcie samochodu padają w stronę przepływomierza, przekaźnika pompy paliwa, czy cewki zapłonowej. Brak interwencji mechanika będzie skutkował pogłębianiem się problemu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-05-28 | NAPRAWY

Tylna belka skrętna: Jak działa, dzlaczego siępsuje i kiedy zregenerować?

Samochody francuskie znane są z wysokiego komfortu jazdy, miękkiego zawieszenia i dobrej trakcji. To wszystko zapewnia rodzaj zastosowanego zawieszenia, tzw. tylnej belki skrętnej. Jak każda eksploatowana część ulega ona zużyciu, co jednak nie stanowi większego problemu, gdyż można ją bezpiecznie i fachowo zregenerować.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-05-25 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy wycieraczki nie chcą się wyłączyć?

 Włączone wycieraczki w słoneczny dzień - taka sytuacja zdecydowanie nie powinna mieć miejsca. Nie dość że kierowca nie może skupić się na drodze, to poważnie zużywa się mechanizm wycierania szyby. Spowodowane może być to uszkodzoną dźwignią sterowania wycieraczkami, awaria włącznika silniczka wycieraczek, czy problem z przewodami i stykami. Podczas pracy wycieraczek na sucho może dojść do spalenia silniczka i zniszczenia piór z tworzywa.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-05-22 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy olej silnikowy jest czarny i gęsty?

Ciemny kolor oleju silnikowego nie musi od razu oznaczać usterki, ponieważ jest to normalny objaw jego zużycia. Oznakami faktycznych problemów z czarnym olejem silnikowym może być zapełniony filtr oleju, świecąca się kontrolka oleju czy obniżający się jego poziom. Zwlekanie z wymianą oleju na czas może doprowadzić do poważnych awarii silnika, których naprawa kilkukrotnie przekroczy wartość nowego oleju i filtrów.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-05-22 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy wycieka płyn chłodniczy?

 Niepozorny wyciek płynu chłodniczego może w krótkim czasie doprowadzić do przegrzania silnika i w konsekwencji poważnej jego usterki. Podejrzane o przeciekanie miejsca w układzie chłodniczym to: chłodnica, przewody chłodnicy, pompa wody lub korek chłodnicy. Jeżeli pod samochodem widoczna jest plama płynu chłodzącego, należy od jak najszybciej pojechać do warsztatu na kontrolę i wymianę przeciekającego elementu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-05-22 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy sprzęgło nie rozłącza się całkowicie?

 Problem z niezupełnie rozłączającym się sprzęgłem przybiera na sile z biegiem czasu. Powodować to może rozciągnięta linka sprzęgła, nieszczelny układ hydrauliczny, rozregulowana linka, czy zamontowane nieodpowiednie elementy w układzie. Jazda z niesprawnym sprzęgłem wpływa dodatkowo na zużycie współpracujących sąsiednio elementów, dlatego lepiej nie zwlekać z jego naprawą.

CZYTAJ WIĘCEJ