Artykuły motoryzacyjne

2018-04-06 | AKTUALNOŚCI

Telematyka w OC a młody kierowca

Składki OC dla młodych kierowców są dużo wyższe w porównaniu z ceną polis oferowanych doświadczonym kierowcom. Dlatego coraz częściej myśli się o wprowadzeniu technologii telematycznej pozwalającej na naliczaniu zniżek w OC. Czy i w jaki sposób mieliby skorzystać na tym młodzi kierowcy? Dowiedz się więcej.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-03-26 | AKTUALNOŚCI

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Dobry mechanik to zbawienie każdego kierowcy. Można mu zaufać zarówno pod względem fachowości wykonania naprawy jak i przy uczciwym rozliczeniu. Niestety naprawy związane z silnikiem lub skrzynią biegów są drogie. Dowiedz się jak zregenerować silnik za 73 zł.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-03-13 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy płyn hamulcowy jest brązowy lub czarny?

Najczęstszym powodem zmiany koloru płynu hamulcowego jest jego silne zużycie i zabrudzenie. Wpływ na to ma kilka czynników, jednak wszystkie one prowadzą do pogorszenia właściwości płynu i zmniejszenia siły hamowania. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, która nie powinna mieć miejsca, tym bardziej, że wymiana płynu hamulcowego nie jest kosztowna.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-03-08 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy samochód wydaje dziwne dźwięki?

   Nienaturalne dźwięki w samochodzie mogą mieć różnorakie pochodzenie. Tak samo i skutki mogą być niegroźne, bądź opłakane. Najważniejsze, to jak najszybciej zlokalizować źródło hałasu. Jeżeli dźwięki będą pochodziły od przerdzewiałego układu wydechowego, to naprawa nie będzie tak kosztowna, jak remont silnika wynikający z np. niskiego poziomu oleju silnikowego.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-28 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy musisz pompować pedał hamulca?

 Konieczność pompowania pedału hamulca jest oznaką poważnej usterki układu hamulcowego. Kierowca powinien mieć możliwość natychmiastowego zatrzymania samochodu, a problem z pompowaniem pedału może być spowodowany zapowietrzonym układem, awarią pompy hamulcowej, czy niewłaściwy stan i poziom płynu hamulcowego. Wszelkie usterki układu hamulcowego powinny być natychmiast naprawiane.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-27 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy reflektory nie świecą?

Brak sprawnych reflektorów w samochodzie niesie za sobą szereg niebezpieństw. Pomijając fakt że, kierowca ma ograniczoną widoczność, to dodatkowo sam jest mniej zauważalny przez innych użytkowników drogi. Za brak oświetlenia może odpowiadać przepalona żarówka, bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik czy włącznik świateł oraz wiązka przewodów.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-26 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy ciężko odpala silnik?

Utrudnione uruchamianie silnika to bardzo niekomfortowa usterka. Jest ona ściśle związana z elementami odpowiadającymi za rozruch silnika, jak i samo jego zasilanie. W skład podejrzanych elementów wchodzą m.in.: rozrusznik, akumulator, stacyjka, filtr paliwa i pompa paliwa, świece zapłonowe.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-21 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy klimatyzacja grzeje zamiast chłodzić?

Z reguły nie przywiązujemy specjalnej uwagi do ogrzewania czy klimatyzacji w naszych samochodach, póki nie przestaną działać. Systemy te pozwalają utrzymać w kabinie ciepło zimą, oraz chłód latem. Możliwość sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją, jest gwarancją komfortowego podróżowania, niezależnie od pory roku.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-20 | AKTUALNOŚCI

Przyznano Certyfikaty Eksperta - Edycja 1

 Z myślą o niekończących się pytaniach odnośnie napraw i eksploatacji samochodów klientów, Dobrymechanik.pl stworzył sekcję Zapytaj Mechanika. Każdy kierowca może zadać pytanie mechanikom z naszej bazy, a Ci dzieląc się wiedzą, zyskują nowych klientów. Po roku funkcjonowania sekcji, Dobrymechanik.pl wyróżnił 15 najaktywniejszych warsztatów!

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-15 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy w kabinie czuć zapach oleju?

 Zapach oleju w kabinie ma zły wpływ na kierowcę i może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Powodem może być wyciekający olej na kolektor wydechowy. Olej silnikowy ulega spaleniu, a jego opary zostają zassane do wnętrza samochodu. W celu określenia miejsca wycieku należy jak najszybciej umówić się do warsztatu. Zwlekanie może spowodować poważniejsze usterki.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-14 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy nie działają wycieraczki?

 O usterce wycieraczek kierowca dowiaduje się w najmniej odpowiednim momencie - wtedy gdy ich potrzebuje. Usterkę może powodować przepalony bezpiecznik, uszkodzony przełącznik wycieraczek, awaria silniczka lub mechanizmu i ramion wycieraczek. Lepiej nie ryzykować jazdą z brudną szybą i jak najszybciej umówić się do warsztatu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-08 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka otwartego wlewu paliwa”?

 Korek wlewu paliwa zapobiega rozlewaniu, parowaniu i zanieczyszczaniu paliwa. Za wyświetlenie kontrolki może odpowiadać brak korka, niepoprawne zamontowanie korka lub usterka elektroniki samochodu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-08 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy samochód wibruje podczas jazdy pod górę?

 Wibracje podczas jazdy pod górę powinny być powodem do niepokoju. Prawdopodobnie awarii ulega element układu napędowego, który podczas dodatkowego obciążenia daje o sobie znać. Problem może być związany z półosią napędową, wałem napędowym, przegubem napędowym czy mechanizmem różnicowym. Zwlekanie z naprawą może doprowadzić do unieruchomienia pojazdu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-08 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy silnik trzęsie się, pulsuje lub wibruje?

Trzęsienie i wibracje silnika mogą oznaczać prostą usterkę wynikającą ze zużycia np. świec i przewodów zapłonowych. Może za to odpowiadać też mocowanie silnika, które z czasem się wyrabia od tłumienia wibracji. Najgorzej jest, jeżeli wibracje spowodowane są wewnętrznymi awariami silnika. W celu nie pogłębiania usterki warto umówić się do warsztatu chociaż na kontrolę.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-02 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy elektryczne lusterka nie działają?

 Możliwość ustawiania elektrycznych lusterek w samochodzie jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Jest to szczególnie istotne, gdy z samochodu korzysta kilku kierowców. Problem z ustawieniem lusterek może powodować uszkodzony mechanizm, przepalony bezpiecznik, czy obiekt blokujący lustro np. lód.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-02-01 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy zauważysz nierównomierne zużycie bieżnika opony?

 Nierównomierne zużycie bieżnika opony jest oznaką, że koła nie są poprawnie ustawione w stosunku do drogi. Za zmianę położenia koła odpowiadać może kilka czynników. Źle ustawiona geometria kół, zużyte sprężyny zawieszenia, czy zużyte przeguby napędowe i wahacze. Nierównomierne zużyte bieżnika może też być spowodowane zbyt niskim, lub zbyt wysokim ciśnieniem w oponie. Jazda samochodem w takim stanie powoduje dużo szybsze zużycie opon i nieprzewidywalne zachowania na drodze.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-01-29 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy silnik trzyma wysokie obroty na biegu jałowym?

Podwyższona prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym może być oznaką usterki. Warto sprawdzić, czy prędkość obrotowa wraca do normy po rozgrzaniu silnika. Problem może powodować uszkodzony silniczek krokowy, nieszczelności w podciśnieniu, awaria komputera czy uszkodzona przepustnica.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-01-26 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy klapka wlewu paliwa nie zamyka się?

 Nie zamykająca się klapka wlewu paliwa zaburza kształt samochodu oraz nie zabezpiecza korka wlewu paliwa. Problem z zamknięciem klapki może być spowodowany poluzowanym przewodem zwalniającym, uszkodzonym mechanizmem, lub uszkodzonym zawiasem klapki. Jazda z otwartą klapką wlewu paliwa może doprowadzić do jej urwania.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-01-25 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy nie działa sterowanie siłą nawiewu?

 Brak możliwości zmiany siły nadmuchu w kabinie z reguły spowodowany jest uszkodzonym rezystorem dmuchawy. Może się jednak okazać, ze uszkodzeniu uległ sam panel sterowania lub silniczek dmuchawy. Zdaża się także, że pozostanie nam możliwość ustawienia nadmuchu na maksymalną siłę, lub całkowite jego wyłączenie. Z taką usterką warto umówić się do warsztatu, ponieważ jazda bez nawiewu może doprowadzić do parowania szyb i dyskomfortu podczas jazdy, a maksymalny nadmuch generuje duży hałas w środku kabiny.

CZYTAJ WIĘCEJ


2018-01-22 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy samochód nie ma mocy?

 Jazda samochodem z ograniczoną mocą silnika może być dość stresująca. Za brak mocy może odpowiadać wadliwy układ paliwowy, problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości powietrza, czy zatkany katalizator. Jazda z ograniczoną mocą i niesprawnymi elementami w którymś z układów może doprowadzić do dalszych uszkodzeń zwiększając jednocześnie koszt naprawy. Im szybciej uda się mechanikowi określić usterkę, tym niższe będą koszty naprawy.

CZYTAJ WIĘCEJ