Kup ubezpieczenie assistance

Artykuły motoryzacyjne

2017-11-29 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy drzwi się nie otwierają?

Drzwi w samochodzie pełnią ważną rolę. Umożliwiają wygodne zajęcie pozycji w samochodzie, chronią od obiektów znajdujących się na drodze, zabezpieczają rzeczy wewnątrz przed wypadnięciem, oraz zapewniają komfort jazdy latem i zimą. Drzwi i umieszczone w nich zamki tak jak większość elementów w samochodzie podlegają zużyciu. Jazda z niedomagającym zamkiem w drzwiach może być bardzo niebezpieczna. Uszkodzony zamek może odblokować drzwi powodując ich otwarcie w trakcie jazdy, a zatrzaśnięty zamek uniemożliwi opuszczenie pojazdu w przypadku zagrożenia, dlatego warto skorzystać z pomocy mechanika i szybko rozwiązać problem.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-11-29 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy tempomat nie działa?

Tempomat to wynalazek wpływający na wygodę kierowcy podczas długich podróży ze stałą prędkością. Ponad to nowoczesne tempomaty aktywne utrzymują prędkość i odległość samochodu jadącego przed nami. Kierowca w tym wypadku musi już tylko kręcić kierownicą, ale powinien cały czas czuwać nad pracą systemu. Awarie w trakcie jazdy spowodowane przepaleniem bezpiecznika, uszkodzeniem czujnika pedału hamulca, czujnika prędkości czy innych podzespołów mogą być bardzo niebezpieczne, dlatego warto jak najszybciej sprawdzić tempomat u mechanika.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-11-28 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy zobaczysz wyciek czystego płynu pod samochodem?

 Aby samochód mógł poprawnie funkcjonować potrzebuje różnych płynów. Znajomość tych płynów może być przydatna podczas rozmowy z mechanikiem, dzięki czemu łatwiej będzie mu ocenić skalę problemu występującego w Twoim samochodzie. Większość płynów, które wykorzystuje samochód wymieniane lub uzupełniane są pod maską silnika. Niektóre płyny są niebezpieczne dla środowiska i zagrażają bezpieczeństwu, także należy jak najszybciej usunąć nieszczelność u mechanika.

CZYTAJ WIĘCEJ2017-11-23 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy pedał hamulca jest twardy?

Pedał hamulca jest tak zaprojektowany aby przekazywać jak najwięcej energii ze stopy kierowcy. Dzięki temu kierowca ma maksymalną kontrolę nad siłą ciśnienia, które jest wywierane na układ hamulcowy. Czasami zdarza się, że pedał hamulca jest twardy i trudno go wcisnąć. W większości przypadków hamulec nadal będzie działał prawidłowo, ale powoduje niepokojące uczucie dla kierowcy. Najczęściej winowajcą jest układ wspomagania hamowania (serwo). Warto to jak najszybciej sprawdzić u mechanika.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-11-22 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka ładowania?

 Akumulator jest jednym z najważniejszych elementów każdego samochodu. Odpowiada za utrzymanie samochodu w ruchu, a także za zasilanie wielu udogodnień w pojeździe. Dzięki niemu możemy używać elektrycznych szyb, klimatyzacji, reflektorów i świateł wewnątrz kabiny a także radia i wiele innych. Ładowanie akumulatora w trakcie pracy silnika jest na tyle ważne, że komputer wszelkie problemy z tym związane sygnalizuje za pomocą kontrolki ładowania. W takim wypadku najlepiej jak najszybciej odwiedzić warsztat samochodowy, ponieważ samochód po wyczerpaniu energii elektrycznej z akumulatora zgaśnie i dalej nie będzie w stanie jechać.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-11-21 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy akumulator się rozładuje?

  Jako, że sam silnik jest urządzeniem mechanicznym, to do działania potrzebuje jeszcze prądu. Najogólniej mówiąc, prąd z akumulatora potrzebny jest do napędzenia rozrusznika i zasilenia świec iskrowych, czy też żarowych umożliwiając rozruch silnika. Po uruchomieniu silnika, zadanie zasilania go w prąd przejmuje alternator, który jednocześnie ładuje akumulator. Jeżeli akumulator jest rozładowany silnik się nie uruchomi, a samochód zostanie uziemiony. Jeżeli żaden element zasilania nie uległ awarii, to być może wystarczy uruchomić silnik przez kable i podładować akumulator w drodze. Warto jednak regularnie sprawdzać stan rozrusznika, alternatora i akumulatora, aby uniknąć niespodziewanych problemów z uruchomieniem silnika. Pamiętaj, aby nie uruchamiać samochodu na pych! Podczas szarpnięcia silnikiem w momencie załączenia napędu może przeskoczyć lub zerwać się pasek rozrządu, a w konsekwencji silnik będzie nadawał się do remontu, jeżeli rozrząd nie jest bezkolizyjny.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-11-16 | DIAGNOSTYKA

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

 Układ klimatyzacji w samochodzie nie jest niezbędny do przemieszczenia się z punktu A do B, jednak może wpłynąć on znacznie na jego komfort. Jeżeli zdarzy Ci się jechać z niewydajnym lub całkowicie niesprawnym układem klimatyzacji, zgłoś się do warsztatu samochodowego. Sprawna klimatyzacja pomoże Ci komfortowo przetrwać podróże w upalne dni, jednocześnie poprawiając bezpieczeństwo Twoje i innych użytkowników drogi. Jazda z niesprawnym układem klimatyzacji może doprowadzić do kosztownych awarii. Warto jak najszybciej rozwiązać problem.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-11-02 | DIAGNOSTYKA

Kiedy wymieniamy filtr powietrza?

 Jazda z zabrudzonym filtrem powietrza może znacznie wpływać na osiągi silnika, a także jego pracę. Pamiętaj, aby wymieniać go co 15-20 tys. km. Gdy filtr powietrza zostanie całkowicie zatkany konsekwencje będą jeszcze większe, a silnik może całkowicie odmówić posłuszeństwa. Do poprawnego procesu spalania paliwa dostarczana jest odpowiednia ilość powietrza. Jeżeli zatkany filtr blokuje do niego dostęp, silnik pracuje na bogatej mieszance. Oznacza to, że w mieszance jest zbyt dużo paliwa, a zbyt mało powietrza. Silnik będzie starał się utrzymać odpowiednią moc mimo niepoprawnej mieszanki paliwowo-powietrznej, jednak będzie to bardzo odczuwalne podczas jazdy.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-10-16 | AKTUALNOŚCI

Moim skarbem są ludzie - Bosch Service Anmar

    Moim skarbem są ludzie Nie sztuką jest władać serwisem, który wymaga od szefa nieustannego zainteresowania poczynaniami załogi. Satysfakcjonującą sytuacją będzie scedowanie obowiązków na ambitnych mechaników, którzy chcą rozwijać się pod skrzydłami najlepiej rozpoznawalnej na rynku aftermarket marki. A jeśli wynagradzać takich na zasadach prowizji, można spać spokojnie, na- wet tysiące kilometrów od Rzeszowa.    

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-09-27 | PORADY

Używany Seat Ibiza III [2002-2008]: mały hatchback na różne okazje

Ładny, stylowy i przede wszystkim tani samochód segmentu B, który będzie też niedrogi w utrzymaniu. Seat Ibiza III kosztuje nie więcej niż 15 tys. zł, a mnogość wersji pozwala znaleźć coś dla każdego i na każdą okazję. Zarówno dla tych, którzy potrzebują mało wymagającego serwisowo środka lokomocji jak i dla miłośników dynamicznej jazdy.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-07-18 | AKTUALNOŚCI

Klienci wybierają jakość

  Na sposób i kulturę obsługi klienci zwracają coraz większą uwagę – mówi Radosław Sobolewski, właściciel Bosch Car Service Carexpert z Ełku.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-07-11 | AKTUALNOŚCI

Kamoka Auto Parts – marka o wysokich standardach

To nie produkcja samochodów stanowi dziś największy segment branży motoryzacyjnej w Polsce. Krajowy rynek w coraz większym stopniu opanowują firmy, które wytwarzają części zamienne. Równie śmiało poczynają one sobie także na rynkach zagranicznych. Przykładem takiej polskiej marki jest Kamoka Auto Parts.  

CZYTAJ WIĘCEJ2017-04-03 | AKTUALNOŚCI

Staliśmy się alternatywą dla ASO

 – wizyta w Bosch Service Polanowski w Toruniu        

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-02-13 | PORADY

Jakie świece do LPG?

Zasilanie gazowe stwarza nieco inne warunki pracy dla silnika spalinowego przystosowanego pierwotnie do spalania benzyny. Wynika to z innych właściwości tego paliwa. Jednym z podzespołów, który jest narażony na większe obciążenia jest układ zapłonowy w tym jego ostatni, najważniejszy element czyli świece zapłonowe.    

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-02-13 | PORADY

Co to jest ABS i jak działa w samochodzie

Uklad ABS, z j. ang. Anti-Lock Breaking System zapobiega blokowaniu kół pojazdu podczas hamowania. Został stworzony po to aby umożliwiać jednoczesne hamowanie (szczególnie gwałtowne) z możliwością kierowania pojazdem. W samochodach osobowych jest stosowany od lat 70. ubiegłego wieku, a od 1 maja 2004r jest wyposażeniem obowiązkowym wszystkich nowych aut wyprodukowanych w Unii Europejskiej. Do dziś, jeden z głównych producentów tego układu, firma Bosch, wprowadził już czwartą generację tego systemu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-02-13 | PORADY

Jaki silnik do gazu?

Popularność instalacji LPG w naszym kraju nie maleje. Polska jest jednym z wiodących krajów w Europie w ilości aut zasilanych tzw. „błękitnym paliwem”. Decydują o tym oczywiście względy ekonomiczne, bo między innym dzięki niskiej akcyzie, cena litra gazu wynosi mniej niż połowę ceny benzyny 95-cio oktanowej. O ile niemal każdy silnik benzynowy można przerobić na zasilanie gazowe, to nie zawsze taka operacja jest opłacalna, ponieważ wraz z rosnącymi wymaganiami w kwestii osiągów i emisji substancji szkodliwych, komplikacja współczesnych jednostek napędowych wymusza bardzo wysoką cenę adaptacji do zasilania alternatywnego, albo w krótkim czasie okazuje się destruktywna dla silnika naszego samochodu.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-01-26 | PORADY

Jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby

 Kupując używany pojazd lub po prostu przerejestrowując swój obecny z określonych powodów często napotykamy problem mocno i nieustępliwie trzymającej naklejki z numerem rejestracyjnym naszego pojazdu. Mimo tego iż naklejka ta jest niewielka, działający na nią klej jest bardzo mocny i często nawet po pomyślnym usunięciu samej naklejki pozostawia brzydkie, trudne do usunięcia ślady. W tym artykule postaramy się jasno przekazać w jaki sposób możemy skutecznie usunąć ową naklejkę aby tego śladu nie było oraz jak go usunąć gdy jednak na szybie pozostanie.

CZYTAJ WIĘCEJ


2017-01-26 | AKTUALNOŚCI

Jak rozpoznać zużyty akumulator?

 Poprawnie działający akumulator nie stwarza problemów i niemal zupełnie o nim nie myślimy. Jak jednak rozpoznać kiedy potrzebuje pomocy z naszej strony a kiedy jest w pełni naładowany? Najpierw należy zmierzyć jakie jest faktyczne napięcie prądu na naszym akumulatorze. Czy faktycznie uległ rozładowaniu czy też przyczyny należy szukać gdzie indziej? Trwałość akumulatora uwarunkowana jest wieloma czynnikami, m.in. tym jak często eksploatowany jest samochód. 

CZYTAJ WIĘCEJ