Wymiana osuszacza klimatyzacji, cena

Średnia cena usługi: od 75,00 PLN do 175,00 PLN

Zauważyłeś spadek wydajności układu klimatyzacji w swoim samochodzie? Zastanawiasz się, co może być przyczyną tego problemu? Prawdopodobnie powinieneś wymienić osuszacz klimatyzacji - jeśli jest zatkany, układ nie będzie mógł normalnie funkcjonować. Powinieneś go wymieniać co dwa, trzy lata, aby mieć pewność, że nie grozi ci żadna awaria klimatyzacji. Czynność ta wymaga jednak specjalistycznego sprzętu, który posiadają profesjonalne warsztaty. Dowiedz się, jak to wygląda „od kuchni”.

wymiana osuszacza klimatyzacji

Każdy układ klimatyzacji wyposażony jest w osuszacz, który ma za zadanie wychwytywać z czynnika roboczego wilgoć. Zapobiega więc uszkodzeniu kompresora i zaworu rozprężnego. Jeśli więc zauważymy spadek wydajności układu klimatyzacji, bardzo prawdopodobne, że przyczyna tkwi właśnie w osuszaczu, który wymaga wymiany. Czynności tej powinno się dokonywać co dwa lata, a także przy każdym otwarciu układu.

Wilgoć w układzie klimatyzacji pojawia się w sposób nieunikniony, zwłaszcza przy rozszczelnieniu układu, co następuje przy wymianie jego elementów. Często dostaje się do niego wraz z nieodpowiednio przechowywanym olejem, lub w wyniku niewymienionych filtrów. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ nawet odrobina wilgoci w układzie powoduje pogorszenie jego funkcjonowania, a przede wszystkim powstawanie rdzy.

Osuszacz klimatyzacji posiada specjalny absorpcyjny granulat, który filtruje czynnik chłodniczy i w trakcie tego procesu pochłania wodę. Poza tym zatrzymuje także małe cząstki stałe, opiłki i inne zanieczyszczenia, co chroni układ klimatyzacji przed ich szkodliwym działaniem.

Aby klimatyzacja w samochodzie służyła nam jak najdłużej, powinniśmy zawsze stosować osuszacze nowe, zabezpieczone odpowiednio przed wilgocią i przede wszystkim dobre jakościowo. Osuszacze muszą być szczelnie zapakowane, ponieważ ich zetknięcie z powietrzem powoduje już po 30 minutach całkowite zniszczenie. Właśnie dlatego każda ingerencja w układ wymaga jego wymiany. Niestety, na rynku nie brakuje osób, które nieraz za całkiem spore kwoty chcą sprzedać używane osuszacze. Jak już wiemy, takie urządzenia są całkowicie bezużyteczne i nie należy ich montować, ponieważ można doprowadzić do poważnej awarii klimatyzacji. Najgorsze jest jednak to, że mnóstwo osób łapie się na takie oszustwa, chcąc zaoszczędzić. Nie bądź jedną z nich!

Jak wygląda wymiana filtra osuszacza? Każda obudowa filtra ma tzw. wziernik, przez który można ocenić stan jego zużycia. W celu dokonania wymiany należy usunąć czynnik roboczy z układu klimatyzacji, wykręcić filtr wraz z obudową i zamontować w jego miejsce nowy. Na końcu sprawdza się już tylko szczelność układu i wypełnia go na nowo czynnikiem roboczym. Pamiętaj jednak, że czynności tych można dokonać wyłącznie w warsztacie przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Sugerujemy także, aby przy okazji takiego zabiegu sprawdzić ilość czynnika roboczego i oleju kompresora, odgrzybić układ i wymienić filtr kabinowy. Wtedy będzie to kompleksowa obsługa klimatyzacji i zapewni nam jej sprawne działanie przez długi czas.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Ile kosztuje nabicie i odgrzybienie klimatyzacji?

Ile kosztuje nabicie i odgrzybienie klimatyzacji?

Klimatyzacja w aucie to spore udogodnienie, ale wymagające kontroli i serwisowania. Przy zachowaniu podstawowych zasad pielęgnacji może ona służyć nam długo i bez zarzutów. Trzeba jednak liczyć...

więcej

Ozonowanie, a odgrzybianie klimatyzacji

Ozonowanie, a odgrzybianie klimatyzacji

Nieprzyjemny zapach unoszący się z klimatyzacji potrafi znacznie pogorszyć komfort jazdy, jednak nie to jest najgorsze. Grzyby i drobnoustroje, które rozwijają się w tym miejscu, mogą prowadzić do...

więcej

Użytkowanie auta podczas upałów

Użytkowanie auta podczas upałów

Zaczynają się wakacje, a wraz z nimi upały i duże temperatury. Jazda samochodem bez klimatyzacji będzie prawdziwą męką, podobnie jak wejście do rozgrzanego na słońcu pojazdu. Silne promienie...

więcej

Nawiew działa tylko na najwyższym biegu – co robić?

Nawiew działa tylko na najwyższym biegu – co robić?

Gdy pojawiają się pierwsze upały, większość kierowców bez wahania sięga po udogodnienie, jakim jest wentylacja samochodowa. Niestety, często zdarza się, że dmuchawa wnętrza działa tylko na...

więcej