Klimatyzacja - odgrzybianie, cena

Średnia cena usługi: od 54,63 PLN do 79,61 PLN

Bakterie i drobnoustroje dostające się przez kratki nawiewu do wnętrza auta mogą być niebezpieczne dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Niezbędne jest więc czyszczenie klimatyzacji i jej skuteczne odgrzybianie z pomocą fachowych preparatów. Metoda chemiczna, ozonowanie, ultradźwięki? Sprawdź, która będzie najlepsza dla ciebie. Podpowiadamy, jak wygląda typowy proces odgrzybiania klimy.

klimatyzacja odgrzybianie

Istnieje kilka metod odgrzybiania klimatyzacji. Pierwsza z nich, piankowa, jest najprostsza w realizacji i najtańsza. Wystarczy zakupić specjalny środek dezynfekujący, zaopatrzony w spray i wężyk. Przewód ten wkładamy do nawiewu i wtryskujemy zawartość aerozolu. W ten sposób można pozbyć się większości grzybów i innych zanieczyszczeń.

Z kolei metoda chemiczna opiera się na rozpylaniu środka czyszczącego za pomocą specjalnego urządzenia, działającego na zasadzie ultradźwięków. W tym przypadku nie wystarczy już zwykły spray ze sklepu – potrzebny jest preparat przystosowany do takiego rozpylania. Podczas takiego odgrzybiania wyróżnia się dwie fazy – w trakcie pierwszej stosuje się środek dezynfekujący, a w drugiej, usuwający nieprzyjemne zapachy.

Trzecią metodą jest ozonowanie, które zdobywa coraz większą popularność. Jest to metoda ekologiczna, która wymaga zakupu specjalnego urządzenia. Nie potrzeba już za to żadnych środków chemicznych. Wystarczy włączyć silnik, uruchomić ozonator, włączyć wentylator i obieg wewnętrzny w aucie i poczekać około 30-40 min, aż wszystkie drobnoustroje zostaną zabite przez ozon.

Zanim jednak zdecydujesz się na kupno tego typu urządzenia, powinieneś znać kilka istotnych informacji. Przede wszystkim nie należy ozonować auta w upalne dni. Jeśli temperatura wewnątrz przekracza 25 stopni, a dodatkowo pojazd stoi na słońcu, zapomnij o dezynfekcji, ponieważ nie będzie skuteczna. Ozon w takich warunkach się rozpada i o jakichkolwiek rezultatach można zapomnieć.

Warto też zwrócić uwagę na sprzęt, jaki się kupuje. Na rynku nie brak ozonatorów o bardzo małej mocy, ich działanie niewiele więc zmieni. Różnica między urządzeniem „domowym”, a profesjonalnym jest nietrudna do zauważenia, wystarczy poczytać trochę w sieci. Zawsze możesz też poradzić się specjalisty, który doradzi ci odpowiedni sprzęt.

Klimatyzacja nie jest wymagającym układem, jeśli pamięta się, żeby o nią dbać. Wiele do zrobienia nie ma – wystarczy tylko odrobina systematyczności. Pamiętaj też o podstawowej zasadzie użytkowania: zawsze wyłączaj klimę przynajmniej kwadrans przed zgaszeniem silnika. To prosta sprawa, a pozwoli na o wiele rzadsze odgrzybianie pojazdu.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Co to znaczy „odgrzybianie klimatyzacji”?

Co to znaczy „odgrzybianie klimatyzacji”?

 Zbliżają się wielkimi krokami upalne dni, a co za tym idzie, klimatyzacje pójdą w ruch. Współcześnie większość kierowców absolutnie nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez stosowanie tego...

więcej

Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie

Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie

W upalne dni klimatyzacja stanowi prawdziwe zbawienie dla kierowcy i pozostałych pasażerów. Często jednak mówi się, że jest przyczyną chorób i bardzo szkodzi zdrowiu. Czy to prawda? Jak chronić...

więcej

Nawiew działa tylko na najwyższym biegu – co robić?

Nawiew działa tylko na najwyższym biegu – co robić?

Gdy pojawiają się pierwsze upały, większość kierowców bez wahania sięga po udogodnienie, jakim jest wentylacja samochodowa. Niestety, często zdarza się, że dmuchawa wnętrza działa tylko na...

więcej

Klimatyzacja nie chłodzi – co robić?

Klimatyzacja nie chłodzi – co robić?

Przy dużych upałach ciężko wyobrazić sobie jazdę samochodem bez klimatyzacji. Nagrzany pojazd jest dla człowieka jak piekarnik – długo się w nim nie wytrzyma. Problem pojawia się, gdy klimatyzacja...

więcej