Wymiana opon, cena

Średnia cena usługi: od 91,62 PLN do 99,33 PLN

Ile kosztuje wymiana opon?

Cena wymiany opon zależna jest głównie od rozmiaru opony oraz materiału z jakiego wykonana została felga (stalowa/aluminiowa). Istotna jest także obecność czujników ciśnienia powietrza TPMS oraz specjalne zastosowanie opony jak np. RunFlat. Poniżej przedstawiono średnie ceny wymiany najpopularniejszego zestawu kół.

 Białystok 88-100 PLN Wybierz serwis
 Bydgoszcz 94-110 PLN Wybierz serwis
 Gdańsk 83-97 PLN Wybierz serwis

 Gorzów Wlkp.

 88-100 PLN Wybierz serwis
 Katowice  83-88 PLN Wybierz serwis
 Kielce  103-112 PLN Wybierz serwis
 Kraków  86-96 PLN Wybierz serwis
 Lublin 74-86 PLN Wybierz serwis
 Łódź  87-92 PLN Wybierz serwis
 Olsztyn 91-100 PLN Wybierz serwis
 Poznań 107-112 PLN Wybierz serwis
Szczecin 106-111 PLN Wybierz serwis
Toruń 96-101 PLN Wybierz serwis
Warszawa 115-120 PLN Wybierz serwis
Wrocław 93-102 PLN Wybierz serwis
Zielona Góra 85-90 PLN Wybierz serwis

Jak przebiega poprawna wymiana opony?

 1. W celu wymiany opony serwisant demontuje całe koło z samochodu i umieszcza na montażownicy.
   
 2. Montażownica wyposażona w specjalną łopatę odrywa oponę od felgi, a następnie za pomocą ramienia ściąga z niej oponę.
   
 3. Przed montażem nowej opony należy oczyścić felgę, aby zmniejszyć szansę na nieszczelność w miejscu styku z oponą.
   
 4. Dodatkowo stopka opony zostaje posmarowana na całym obwodzie pastą montażową w celu zapewnienia poślizgu podczas zakładania opony na felgę. Gumowa opona charakteryzuje się wysokim współczynnikiem tarcia, więc podczas naciągania opony mogłaby ulec rozerwaniu.
   
 5. Przy okazji zdjętych opon warto wymienić wentyle w felgach. Wentyle kosztują zaledwie kilka złotych, a koszt ich wymiany w przypadku zamontowanych już opon będzie znacznie wyższy.
   
 6. Montaż nowej opony na felgę.demontaż opony na montażownicy
   
 7. Po założeniu opony na felgę bardzo ważne jest wyważenie koła. Dokonuje się tego za pomocą wyważarki wyposażonej w odważniki o różnej masie. W przypadku wyważania kół stalowych, odważniki nabijane są na rant felgi w odpowiednio wskazanym przez wyważarkę miejscu. Z racji delikatności felg aluminiowych, w ich przypadku odważniki w postaci prostokątnych płaskich płytek naklejane są po wewnętrznej stronie felgi.
   
 8. W ekstremalnych przypadkach może być jeszcze konieczne wyważanie kół na samochodzie. Takie wyważenie uwzględnia także bicie pozostałych elementów takich jak półosie, które występuje w trakcie jazdy i jest niewykrywalne podczas postoju czy wyważania na wyważarce.wyważanie kół
   
 9. Montaż kół na samochodzie.

Jak czytać oznaczenia na oponach?

Jeżeli chcesz wiedzieć jakie opony zamontowane są w Twoim samochodzie, nie musisz być specjalistą. Wystarczy zapoznać się z legendą i odszyfrować zawarte w kodzie opony informacje. Przeanalizujmy znaki przedstawione na oponie poniżej. 195/55R16 87H. To najistotniejsze informacje na oponie, chociaż na obwodzie ogumienia jest ich znacznie więcej. 

 • 195 - to szerokość opony podana w milimetrach
 • 55 - to tak zwany profil opony. Opisuje stosunek wysokości opony do jej szerokości. Wyrażany jest w procentach. W tym przypadku wyokość opony (jej ścianki) stanowi 55% szerokości (195 mm) czyli 107mm. 
 • R - kolejna litera oznacza konkstrukcję opony. Najczęściej spotykana na rynku jest opona Radialna (R). Wiele osób mylnie interpretuje R jako symbol średnicy. Średnica felgi podana jest samą cyfrą. Konstrukcja opony może być jeszcze opisana jako D (diagonalna) i B (opasana). Jeżeli nie została naniesiona żadna litera, to domyślnie zakładamy konstrukcję radialną.
 • 16 - dopiero teraz podana jest średnica felgi, na jaką założona może zostać opona. Wartość ta podawana jest w calach.
 • 87 - to tzw. indeks nośności. Podaje on maksymalny dopuszczalny nacisk na oponę. Wartość należy odczytać z tabeli. W przypadku 87, dopuszczalny nacisk oznacza 545 kg
 • H - to indeks prędkości. Zasada działania analogiczna do indeksu nośności. Literę należy odczytać z tabeli. H oznacza maksymalną prędkość 210 km/h. 

Istotnym parametrem jest także data produkcji opony. Poza ogólnym stanem ogumienia, również ona determinuje czas jej użyteczności. Według zaleceń producentów opona zimowa może być użytkowana maksymalnie 6 lat, a letnia 10. Tak długi okres jest możliwy jedynie w przypadku niskiego zużycia opony i przechowywania jej w odpowiednich warunkach. Data produkcji opisana jest 4 cyfrowym kodem umieszczonym w zaokrąglonej ramce. 2 pierwsze cyfry to tydzień danego roku, a 2 drugie cyfry to rok produkcji. Tak więc 2215 oznacza 22 tydzień 2015 roku. 

parametry opony

Jak poprawnie przechowywać opony?

Poza stylem jazdy i ilością pokonywanych kilometrów, na żywotność opony ma także wpływ sposób jej przechowywania. Jeżeli chcesz dłużej cieszyć się swoim ulubionym zestawem opon, stosuj się do poniższej wskazówki. Zauważ, że oponie jest obojętne czy jest ona założona na felgę, czy nie.

jak przechowywać opony

W celu wydłużenia żywotności opony i zachowania jej skuteczności w trudnych warunkach zaleca się częste kontrolowanie ciśnienia powietrza w ogumieniu. Spadek ciśnienia wpływający na żywotność opony jest niezauważalny gołym okiem. Tyczy się to szczególnie opon RunFlat, które zachowują swoj kształt nawet po utracie powietrza. Nieodpowiednie ciśnienie w oponach wpływa także na jakość prowadzenia samochodu oraz drogę hamowania. Nieprawidłowe ciśnienie może prowadzić do ściągania samochodu w którąś stronę drogi.

Ile trwa wymiana opon?

Wymiana opon nie jest skomplikowaną czynnością, jednak składa się z kilku dłuższych procesów. Najdłuższy może okazać się demontaż i montaż samej opony na montażownicy oraz wyważanie. Jeżeli opona lub felga nie jest mocno zdeformowana, powinno dać się ją szybko wyważyć. Wprawnemu mechanikowi z przygotowanym stanowiskiem wymiana 4 opon powinna zająć ok. 30-40 minut.

Czy warto pompować opony azotem?

Opony z reguły pompuje się powietrzem atmosferycznym, jednak niektóre serwisy wulkanizacyjne w ofercie mają także pompowanie kół azotem. Azot jako gaz mało wrażliwy na temperaturę zachowuje stałe ciśnienie w oponie niezależnie od pory roku i temperatury otoczenia. Dodatkowo zmniejsza się szansa na zardzewienie felgi stalowej, z uwagi na niewchodzenie azotu w reakcję z metalem.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Odpowiedni czas na wymianę opon na zimowe, jest powiązany z temperaturą na zewnątrz, oraz wykorzystanym do produkcji opon materiałem, ponieważ okazuje się, że mieszanka z której stworzona jest opona letnia traci swoje właściwości przy temperaturze ok. 7 stopni Celsjusza. Aby zachować odpowiednie parametry, twardość opony i elastyczność, zaleca się zmianę na opony zimowe.

Przed montażem opon zimowych warto sprawdzić m.in ich datę produkcji oraz głębokość bieżnika. Jako, że opona taka ma pracować głównie na błocie, śniegu, deszczu i lodzie, głębokość bieżnika powinna wynosić minimum 4mm. Opona nie powinna być też starsza niż 5 lat. Może się okazać, że opona wygląda dobrze, posiada glęboki bieżnik, jednak proces starzenia się gumy będzie tak postępował, że opona będzie krucha. Taka opona będzie podatniejsza na wybuchy, a nie ma chyba nic gorszego od konieczności jej wymiany na trasie przy ujemnej temperaturze i wszechobecnym błocie.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Trudniej jest wybrać odpowiedni moment na zmianę opon na letnie, z uwagi na mniej stabilną pogodę, niż ma to miejsce jesienią. Z reguły wiadomo kiedy robi się chłodno i na nadejście ciepłych dni nie ma co liczyć. Wiosną jest jednak inaczej i przez dobre 2 miesiące temperatura może się wahać od tej właściwej dla opon zimowych do tej wskazującej na opony letnie. Opony zimowe powinno się zmienić na letnie, gdy średnia temperatura powietrza stabilnie przekroczy 7 stopni. Wtedy możemy być prawie pewni, że opady śniegu nam nie grożą, a ewentualne sporadyczne spadki temperatury o kilka stopni nie wpłyną zbyt negatywnie na skuteczność i zużycie opon. Przed montażem opon letnich warto sprawdzić głębokość bieżnika. Minimalna wartość zgodna z prawem została określona na 1,6 mm. Jest to jednak na tyle mało, że w przypadku jazdy w deszczu łatwo może dojść do poślizgu opony.

 

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Opony sezonowe czy całoroczne?

Bez dobrego ogumienia samochód daleko nie zajedzie, dlatego też wysoka ich jakość jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu Każdy sezon niesie ze sobą inne warunki atmosferyczne i drogowe,...

więcej

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Kwestia bieżnikowania opon jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są zwolennicy oraz przeciwnicy, a każda ze stron ma całą masę argumentów na ten temat. Jedni uważają, że bieżnikowane opony to dobre i...

więcej

Jak przechowywać opony samochodowe?

Jak przechowywać opony samochodowe?

Przy każdorazowej wymianie opon pojawia się problem – co zrobić ze zdjętym ogumieniem? Pytanie to może wydawać się banalne, jednak odpowiednie przechowywanie opon ma niezwykle istotne znaczenie -...

więcej

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Prawidłowa kondycja ogumienia jest bardzo istotna, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Duże znaczenie ma w tym przypadku głębokość bieżnika, którego stan powinien kierowca na...

więcej