Kiedy zmienić opony na zimowe?

Już niedługo nadejdzie zima 2021/2022, a Ty znowu zadajesz sobie to samo pytanie - kiedy zmienić opony na zimowe? Opony należy zmienić na zimowe, kiedy temperatura powietrza osiąga okolice 7 stopni Celsjusza. Ma to ścisłe powiązanie z budową i materiałem zastosowanym w ogumieniu. Specjaliści twierdzą, że jest to graniczna temperatura pomiędzy tymi dwoma typami opony, która wpływa na ich stopień zużycia i skuteczność.

Wymiana opon na zimowe - cena?

Poniżej zestawiono koszty wymiany opon na zimowe w najpopularniejszych miastach w Polsce. Kliknij "Znajdź warsztat" i sprawdź listę serwisów w swoim mieście.

Dlaczego powinno się zmienić opony na zimowe?

W momencie, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza wszyscy kierowcy powinni poważnie zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Są one stworzone ze specjalnej mieszanki gumowej, która dobrze radzi sobie nawet podczas wyjątkowo mroźnej pogody. Specjalna rzeźba opon zdecydowanie wpływa na kierowanie pojazdem, czy choćby hamowanie.

Opony zimowe, które będziesz zakładał do swojego samochodu, powinny być w dobrym stanie. Minimalna wysokość bieżnika to 4mm. Mocno zużyty bieżnik nie utrzyma opony na nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem. Ważny jest również rok produkcji ogumienia. Standardowo powinno się wymieniać opony po kilku sezonach zimowych, jednak maksymalna granica bezpiecznego użytkowania to 10 lat.

wymiana opon na zimowe

Zalety zmiany opon na zimowe

Opon zimowych warto używać z conajmniej kilku powodów:

  • zmniejszają możliwość pojawienia się niekorzystnego zjawiska "aquaplaningu", czyli utraty przyczepności podczas jazdy na nawierzchni pokrytej wodą – opony zimowe mają specjalny układ rowków, zapewniający odprowadzenie cieczy
  • posiadają dużo większą ilość nacięć lamelkowych, co daje lepszą przyczepność do zaśnieżonej powierzchni
  • guma bieżnika jest zdecydowanie bardziej miękka, niż w oponach letnich, dzięki czemu zachowuje wysoki współczynnik przyczepności, nawet przy dużym spadku temperatury
  • nawet na suchym asfalcie opony zimowe zachowują się w chłodnych miesiącach zdecydowanie lepiej, niż opony letnie, ponieważ potrafią skrócić drogę hamowania nawet o 30%
  • zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo.

Co roku na rynku pojawiają się nowe modele opon zimowych, proponujących wiele ulepszeń. Testowanie przez licznych użytkowników oraz organizacje motoryzacyjne znacznie podwyższa ich wartość. Zanim zdecydujesz się na konkretnego producenta opon, przejrzyj opinie kierowców i oceny ze strony specjalistów. Będziesz mieć pewność, że dokonujesz odpowiedniego zakupu.

Nie czekaj ze zmianą opon na zimowe do uderzenia pierwszych mrozów, ponieważ może spotkać Cię przykra niespodzianka w postaci kolejek do warsztatów wulkanizacyjnych. Najlepszą metodą jest obserwacja warunków atmosferycznych – jeśli temperatura z dnia na dzień spada i szybko zbliża się do zera, należy niezwłocznie zadbać o swoje auto i przygotować je na nadchodzącą zimę. Najczęściej opony wymienia się przed 1 listopada, czyli Dniem Wszystkich Świętych, co stanowi optymalny termin. Nie warto zwlekać do pierwszych mrozów. Ryzyko jest zbyt duże.

Obowiązek zmiany opon na zimowe w Polsce

Póki co polskie przepisy określają jedynie minimalną grubość bieżnika w zależności od opony dedyowanej na sezon letni lub zimowy. Prawnego obowiązku zmiany opon na zimowe nie ma, chociaż zaniedbania w tej materii mogą zagrażać życiu i zdrowiu. Kierowcy są zdani na swoją intuicję, lub podążają za tłumem. Niektórzy wcale nie wymieniają opon kierując jest złudną oszczędnością. Jazda na oponach letnich zimą nie jest dla nich specjalnie korzystna, a koszt naprawy na skutek ewentualnej stłuczki z łatwością przekroczy zakup markowego kompletu ogumienia na kilka lat. Czy odgórny nakaz zmiany opon na zimowe to dobry pomysł? Patrząc na zmiany klimatu, wahania temperatur i niespodziewane opady śniegu lub ich brak, narzucenie kierowcom sztywnych ram czasowych nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jednak nie wprowadzając tego przepisu trzeba zaufać kierowcom, że sami w porę dostosują auto do bezpiecznej jazdy, a z tym bywa różnie. Mimo to, jadąc do wielu europejskich krajów musisz liczyć się z koniecznością posiadania odpowiedniego ogumienia w danym terminie.

Obowiązek zmiany opon na zimowe za granicą

Większość europejskich krajów stosuje przepisy regulujące obowiązek jazdy z oponami dedykowanymi do panującego aktualnie sezonu. Przyzwyczajeni do samodzielnego decydowania o zmianie opon na zimowe w Polsce, możemy się niemiło zaskoczyć podczas kontroli policyjnej na zagranicznych feriach zimowych. W końcu nie w każdym kraju do którego pojedziemy będzie niska temperatura i śnieg. W niektórych krajach typu Francja czy Hiszpania opony zimowe wymagane są jedynie w miejscach opisanych znakami, niezależnie czy spadł tam akurat śnieg czy nie. Natomiast w Luksemburgu zimowe opony wymagane są wtedy, gdy warunki na drodze są typowo zimowe. Poniżej w formie tabeli przedstawiamy ramy czasowe lub inny sposób egzekwowania ogumienia odpowiedniego do pogody i pory roku.

Obowiązek jazdy na oponach zimowych za granicą
Kraj Regulacje
Austria od 1 listopada do 15 kwietnia
Chorwacja zimowe warunki na drodze
Czechy od 1 listopada do 31 marca 
Estonia od 1 grudnia do końca lutego
Francja tam, gdzie wskazuje na to znak drogowy
Hiszpania tam, gdzie wskazuje na to znak drogowy
Luksemburg zimowe warunki na drodze
Łotwa od 1 grudnia do 1 marca
Niemcy zimowe warunki na drodze
Norwegia zimowe warunki na drodze
Rumunia od 1 listopada do 31 marca
Słowacja zimowe warunki na drodze
Słowenia od 15 listopada do 15 marca
Szwecja od 1 grudnia do 31 marca
Włochy tam, gdzie wskazuje na to znak drogowy

Gdzie wymienić opony na zimowe?

Na szczęście w większych miastach znajduje się dość serwisów wulkanizacyjnych sprawnie wymieniających opony. W okresie największego zainteresowania, kiedy spadnie pierwszy śnieg standardowe serwisy oponiarskie mogą stać się niewydolne. W takiej sytuacji pomocna będzie wulkanizacja 24h. Takich punktów jest zdecydowanie mniej, jednak pozwalają bez obaw zmienić koła na zimowe w odpowiednim czasie.


Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Jak prawidłowo dobrać oponę do auta?

Jak prawidłowo dobrać oponę do auta?

 Każda opona oznaczona jest poszczególnymi cyframi, które odnoszą się do jej szerokości, wysokości, średnicy oraz innej charakterystyki. Podpowiadamy jak prawidłowo dobrać ogumienie do swojego auta. Trzeba pamiętać o tym, że od dobrze dobranych opon zależy bezpieczeństwo nie tylko kierowcy...

więcej

Kiedy zmienić opony na letnie?

Kiedy zmienić opony na letnie?

Zmiana opon to przełomowy moment w trakcie roku, zarówno dla kierowców jak i mechaników. Warsztaty pękają w szwach, a klienci walczą o najszybszy termin. O ile zmiana opon z letnich na zimowe jest bardzo istotna, bo znacząco wpływa na zmniejszenie bezpieczeństwa, to jazda na zimówkach w...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę