Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Kwestia bieżnikowania opon jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są zwolennicy oraz przeciwnicy, a każda ze stron ma całą masę argumentów na ten temat. Jedni uważają, że bieżnikowane opony to dobre i niedrogie rozwiązanie, a inni twierdzą, że jest to jedna z najgorszych opcji. Kto ma więc rację i czy opony bieżnikowane są bezpiecznym wyborem?

Czy bieżnikowanie opon jest warte zachodu?

Opony bieżnikowane, czyli nadlewki cieszą się sporym zainteresowaniem, a ich produkcja polega na usunięciu zużytej opony starej warstwy bieżnika i zastąpieniu jej nowym. Jest to bardzo dobra opcja dla tych, którzy nie chcą kupować nowego ogumienia, lecz jedynie odnowić stary komplet.

Największą korzyścią wynikającą z zastosowania bieżnikowanych opon jest ich stosunkowo niska cena w porównaniu do zakupu nowego ogumienia, które jest już sporym nakładem finansowym. Oczywiście im większe są nasze opony, tym cena również jest większa. Można jeszcze rozważyć zakup opon używanych, ale tutaj już trzeba się trochę naszukać, aby znaleźć ogumienie w dobrym stanie i to po przystępnej cenie. Ogólnie firmy dają klientom gwarancję na nadlewki, co zachęca zainteresowanych klientów, ponieważ rzeczy używane nie są nią zazwyczaj objęte.

Ciemne strony bieżnikowania opony

Końcowym efektem bieżnikowania opony jest jej nowy wygląd, co nie oznacza wcale, że jej stan uległ jakiejś znaczącej odnowie. Podstawa opony zostaje taka sama, a więc na pewno będzie już miała na koncie dość sporu przejechanych kilometrów, co prowadzi do jej ciągłego zużywania się. Drogi w nie najlepszym stanie również przyczyniają się do wewnętrznych uszkodzeń opony, jak również wszelakie przytarcia podczas hamowania awaryjnego. Prawda jest taka, że takie uszkodzenia zewnętrzne mają również wpływ na stan ogumienia. Nakładanie nowego bieżnika na zużytą oponę, może okazać się dość ryzykownym pomysłem o negatywnych skutkach.

Ogólnie przyjmuje się, że ogumienie jest jednorazowe i nie powinno się stosować nadlewek, które wymuszają jakoby wydłużenie żywotności tego przedmiotu. Zauważmy, że producenci ogumienia nie mają w swoich usługach bieżnikowania. Dzięki rozwojowi mamy do dyspozycji coraz to lepszej jakości ogumienie, które ma spełniać swoje funkcje aż do momentu zużycia opony.

Oczywiście opony bieżnikowane nie są w stanie konkurować z nowym ogumieniem, ponieważ nie są w stanie uzyskać fabrycznej jakości i perfekcji wykonania. Z kolei używana opona może okazać się po czasie jakimś zużyty bublem, ponieważ nie jesteśmy w stanie jej prześwietlić gołym okiem. Możemy tylko ocenić stan techniczny przy dokładnych oględzinach. Nowe opony zawsze posłużą nam lepiej i dłużej, niż te które swoje już wysłużyły. Osoby dużo podróżujące na pewno nie będą zachwycone nadlewkami, ale mogą przydać się dla tych jeżdżących głównie po mieście i to na całorocznych oponach. Wynika to z faktu, że bieżnikowane opony nie sprawdzą się przy osiąganiu dużych prędkości, podczas częstego awaryjnego hamowania czy też w trudnych i zaśnieżonych warunkach pogodowych.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKAUmów się na wymianę opon

Przeczytaj także

Jak zakładać łańcuchy śniegowe?

Jak zakładać łańcuchy śniegowe?

Łańcuchy śniegowe są sprzętem niezbędnym podczas zimowej wyprawy w góry. Korzysta się z nich raczej rzadko, ale jeśli już to w trudnych warunkach atmosferycznych. Warto więc wiedzieć jak to prawidłowo zrobić.

więcej

Karoseria - jak o nią zadbać ?

Karoseria - jak o nią zadbać ?

Masz stare auto i nie zadowala cię jego wygląd? Możesz łatwo to zmienić! Wystarczy odpowiednio zadbać o wygląd karoserii i lakieru, a twój samochód „odmłodnieje” w oczach. Odpowiednia pielęgnacja, jeśli jest przeprowadzana regularnie, zajmuje niewiele czasu i zapobiega niepotrzebnym kosztom...

więcej

Wymiana wyświetlacza w samochodzie

Wymiana wyświetlacza w samochodzie

Ekrany komputerów pokładowych stanowią ważne usprawnienie działania auta, ponieważ przekazują dużą liczbę informacji. Dzięki temu możemy sprawdzić pracę silnika, a także wiele innych parametrów. Niestety, z czasem, jak wszystko ulegają awariom. Na początku może się to objawiać przygasaniem na...

więcej

Przyznano Certyfikaty Eksperta - Edycja 1

Przyznano Certyfikaty Eksperta - Edycja 1

 Z myślą o niekończących się pytaniach odnośnie napraw i eksploatacji samochodów klientów, Dobrymechanik.pl stworzył sekcję Zapytaj Mechanika. Każdy kierowca może zadać pytanie mechanikom z naszej bazy, a Ci dzieląc się wiedzą, zyskują nowych klientów. Po roku funkcjonowania sekcji,...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ