Kiedy zmienić opony na letnie

Zbliża się wiosna, a wraz z nią przyszedł moment na zmianę opon na letnie. Jest to absolutna konieczność, jeśli chcesz sobie zapewnić bezpieczeństwo podczas jazdy. Opony zimowe mogą w takich warunkach stracić szybko przyczepność, a stąd już niedaleko do wypadku. Warto więc tego dopilnować.

 

Zmiana opon na letnie powinna być zależna wyłącznie od warunków panujących na drodze. Należy pamiętać, iż miękkie, zimowe opony, które świetnie sprawują się zimą, w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza bardzo szybko się zużywają i nie są dostosowane do szybkiej jazdy w warunkach letnich.

Kiedy zmieniać opony?

W okresie poprzedzającym zmianę opon na letnie, pogoda jest zazwyczaj bardzo zmienna. Czasem pada śnieg, a są dni kiedy słonko grzeje i temperatura potrafi być nie wiele niższa, niż latem. Nie łatwo jest więc dobrać odpowiedni moment wymiany. Producenci opon przestrzegają, że letnie ogumienie traci swoje właściwości poniżej 7 stopni. Nawet, gdy w dzień panuje ciepło, to w nocy, czy nad ranem, temperatura często jest bliska zera, albo nawet ujemna. W związku z tym, nawet, jeśli w południe temperatura przekroczy 7 stopni, to nie znaczy, że czas zmienić opony. Ryzyko jest zbyt duże.
Generalna zasada jest taka, że opony zimowe lepiej zmienić wcześniej, a letnie później. Przy okazji unikniesz tłoku w warsztatach, który zaczyna się wraz z pierwszymi oznakami wiosny. Po co tracić czas i cierpliwość, skoro możesz tego uniknąć? Poczekaj, aż temperatury plusowe się ustabilizują i udaj się do mechanika wtedy – bez zbędnych kolejek.

Lepiej odczekać dłużej

Mówi się, że opony zimowe bardzo szybko się zużywają w temperaturze powyżej 7 stopni. Nie popadajmy jednak w przesadę – zmiana tydzień, czy dwa później, nie wpłynie istotnie na ich zużycie przy małym przebiegu, a przynajmniej zdobędziesz pewność, że dobrze robisz. Lepiej zaczekać, aż w kwietniu przyjdzie ostatnie ochłodzenie, a dopiero po nim prawdziwa wiosenna pogoda. Pamiętaj jednak, aby śledzić prognozę – jeśli w najbliższym czasie nie zapowiadają chłodniejszych dni, możesz spokojnie zmienić opony na letnie. Zazwyczaj jest to koniec kwietnia lub początek maja.

Postaw na opony w odpowiedniej kondycji


Kiedy dojdzie już do zmiany ogumienia, należy pamiętać o kilku zasadach. Opony letnie, które zakładasz do samochodu, powinny być w dobrym stanie. Minimalna wysokość bieżnika to 1,6mm – jeśli będzie zbyt mocno zużyty, to opona nie będzie się dobrze trzymać nawierzchni. Zwiększy się droga hamowania, a wraz z nią wzrośnie ryzyko wpadnięcia w poślizg na warstwie wody. Jeśli się na tym nie znasz, zgłoś się do profesjonalnego serwisu, w którym specjaliści dokonają wymiany.

Zmiana opon to konieczna czynność, której musisz dokonać dwa razy w roku. O ile w przypadku „zimowek” lepiej być przezornym i założyć je przy pierwszych oznakach zimy, to z letnim ogumieniem powinno się poczekać dłużej. Niestety, zima w polskich warunkach lubi długo się utrzymywać i często wraca, mimo wszechobecnej wiosny. Zanim się więc zdecydujesz na ten krok, upewnij się, że to już odpowiedni moment. Tylko tak zapewnisz sobie komfortową i bezpieczną jazdę.
 

UMÓW WYMIANĘ OPON PRZEZ INTERNET

 

 
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Jak ładować akumulator?

Jak ładować akumulator?

Chyba każdy posiadacz auta wie, czym skutkuje zostawienie w nim otwartych drzwi, włączonego światła, czy radia… Gdy akumulator się rozładuje, pozostaje już tylko sięgnąć po prostownik i uzbroić się w cierpliwość. Zanim jednak przystąpisz do tej prostej, jak się zdaje czynności, dobrze się do...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ