Opony sezonowe czy całoroczne?

Bez dobrego ogumienia samochód daleko nie zajedzie, dlatego też wysoka ich jakość jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu Każdy sezon niesie ze sobą inne warunki atmosferyczne i drogowe, więc każdy kierowca powinien odpowiednio przygotować swoje auto. Wymiana opon jest sprawą kluczową, ale tutaj dla wielu pojawia się pewien dylemat dotyczący wyboru ogumienia – czy kupić opony sezonowe, czy też może postawić na opony całoroczne? Każde rozwiązanie posiada wady i zalety, więc warto zastanowić się przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Funkcje opony

Nie jest żadnym odkryciem, że głównym zadaniem opon jest utrzymanie przyczepności poruszającego się na drodze pojazdu, co zapewnia kierowcy bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale także wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Dlatego też podczas regularnego przeglądu swojej maszyny, powinno się sprawdzić stan ogumienia. Zużyte i źle dobrane opony mogą stwarzać większe ryzyko wpadnięcia w poślizg oraz problemy związane z poradzeniem sobie w takiej niebezpiecznej sytuacji. Nie bez znaczenia jest także komfort podczas prowadzenia samochodu, który może zostać zaburzony przez nieprawidłowe ciśnienie powietrza w oponie. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może sprawić, że wszelkie nierówności na drodze będą znacznie bardziej odczuwalne podczas jazdy.

Opony sezonowe
Na pierwszy rzut oka opony sezonowe są mniejsze i lżejsze, co daje się wyczuć wyraźnie podczas jazdy. Jest tak dlatego, ponieważ są one przeznaczony do jazdy w ściśle określonych warunkach. Do ich produkcji wykorzystuje się materiały, które zachowują swoje właściwości w temperaturach nie mniejszych niż 70C. Natomiast bieżnik jest delikatniejszy i płytszy, czego wymagają warunki pogodowe.

Dla wielu osób dbających o wygląd swojego samochodu, dobrą wiadomością jest możliwość założenia opon w wersji z aluminiowymi felgami, które znacząco wpłyną na oryginalny wygląd ich maszyn. Jest to ciekawa opcja, która pełni funkcję dodatkowej atrakcji wizualnej, a wybór jest naprawdę spory.

Niestety minusem letnich opon jest fakt, że stosunkowo szybko się one zużywają i już po kilku sezonach wymagają wymiany. Wpływ na to maja przede wszystkim kierowcy, którzy pozwalają sobie na bardziej agresywne szarżowanie w okresie letnim, kiedy to drogi są suche i nie zalega na nich śnieg. Brawurowa jazda, której towarzyszy gwałtowne hamowanie i piski opon, źle wpływają na kondycję ogumienia.

Opony całoroczne

Opony całoroczne są najczęściej wybierane przez kierowców ze względu na pewien znaczący powód, którym jest po prostu ekonomia. Ten typ ogumienia jest znacznie tańszym rozwiązaniem, niż opony sezonowe, więc można zaoszczędzić niezłą kwotę pieniędzy, którą można przeznaczyć na zakup jakiś dodatkowych akcesoriów czy też przydatnych gadżetów, o których marzyliśmy już wcześniej, ale nie było wolnych środków do dyspozycji. Oczywiście wybierając tańsze rozwiązanie, nie musimy koniecznie mieć z niego jakiejś niebywałej korzyści. Opony całoroczne nie są najlepszym gwarantem bezpieczeństwa, szczególnie podczas niekorzystnych warunków pogodowym w okresie zimowym. Nie ma co ukrywać, że podczas mroźnej i srogiej zimy, opony całoroczne nie radzą sobie z odprowadzaniem śniegu. Z kolei latem takie ogumienie może znacząco wydłużać drogę hamowania co zwiększa ryzyko dojścia do wypadku drogowego.
Dodatkową wadą jest to, że korzystając nieustannie z całorocznych opon, dochodzi znacznie szybciej do ich zużywania się. Częstszy zakup całego ogumienia nie równa się wcale dużej oszczędności.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKAUmów się na wymianę opon

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Jazda z uszkodzonym układem kontroli trakcji stwarza poważne zagrożenie, tym bardziej, że może być to powiązane z układem ABS. Zapalenie kontrolki kontroli trakcji może być spowodowane awarią układu ABS, uszkodzonymi czujnikami prędkości kół czy uszkodzonym modułem kontroli trakcji. Aby uniknąć...

więcej

Kiedy nie przysługuje odszkodowanie z OC?

Kiedy nie przysługuje odszkodowanie z OC?

Zakup samochodu wiąże się z obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Zwykle jednak po dokonaniu tego aktu uważamy sprawę ewentualnych odszkodowań za definitywnie zakończoną. Niestety, prawda jest inna. W wielu przypadkach czekają nas dodatkowe koszty. Warto więc być na to przygotowanym.

więcej

Kiedy zmienić opony letnie na zimowe

Kiedy zmienić opony letnie na zimowe

Kiedy przychodzi jesień, dni stają się chłodne i deszczowe, a spadek temperatury coraz bardziej odczuwalny, warto zastanowić się nad zmianą opon w na zimowe. Należy pamiętać, że opony letnie, które świetnie sprawują się w ciepłych miesiącach, w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza bardzo...

więcej

Jak holować samochód?

Może się wydawać, że holowanie to nic trudnego i każdy sobie z tym poradzi. Zanim jednak przystąpisz do tej czynności, powinieneś poznać kilka bardzo ważnych zasad, które należy zachować dla bezpieczeństwa swojego i innych uczestników ruchu. Zlekceważenie podstawowych wytycznych przy holowaniu...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ