Serwis klimatyzacji samochodowej

 

Klimatyzacja w Twoim samochodzie nie działa sprawnie jak dawniej? Potrzebujesz specjalisty, który sprawdzi działanie filtrów, zajmie się napełnieniem klimatyzacji, odgrzybianiem i ozonowaniem? Czyszczenie i profesjonalny serwis klimatyzacji jest bardzo ważny nie tylko dla sprawności naszego samochodu, ale także dla naszego zdrowia. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo o nią dbać.

 serwis klimatyzacji samochodowej

Po raz pierwszy klimatyzacja samochodowa pojawiła się w 1933 roku w Stanach Zjednoczonych, jako wyposażenie najdroższych limuzyn. Niedługo potem zaczęto stosować to rozwiązanie na szeroką skalę. Współcześnie większość aut posiada klimatyzację, jako standardową instalację. Niestety, mało kto o nią dba, co prowadzi do licznych uszkodzeń, nieraz zagrażających naszemu zdrowiu.
Jak działa klimatyzacja? Ciepłe powietrze schładzane jest przez czynnik chłodniczy krążący w układzie urządzenia. Cyklicznie następuje zmiana stanu skupienia z ciekłego w gazowy – w ten sposób następuje obniżenie temperatury i ponowne przejście gazu w ciecz. Należy pamiętać, że instalacja nie tylko chłodzi, ale i oczyszcza powietrze z pyłków, co jest niezwykle korzystne dla kierowcy.
Aby cieszyć się klimatyzacją przez długi czas, należy ją prawidłowo użytkować. Latem, gdy samochód podczas postoju znacznie się nagrzeje, należy go przewietrzyć przed jazdą, co zapewni jej prawidłowe funkcjonowanie. Z kolei zimą z reguły nie używa się klimy wcale. A to już duży błąd. Nieuruchamianie jej przynajmniej raz w tygodniu grozi uszkodzeniem kompresora w wyniku zapieczenia. Mało kto pamięta, że klimatyzacja nie tylko chłodzi, ale i osusza powietrze. Zimą, gdy w aucie nie brak wilgoci, warto ją włączyć, aby zapobiec parowaniu szyb. Jeśli już dopuściłeś do sytuacji, w której nie używałeś instalacji przez dłuższy czas, koniecznie ją zdezynfekuj. Zalegająca wilgoć często prowadzi do powstawania grzybów, a to stanowi zagrożenie dla zdrowia. Warto więc o tym pamiętać. W miarę możliwości parkuj pojazd w zacienionym miejscu, a w słoneczne dni zostawiaj uchylone szyby. W ten sposób zaoszczędzisz zużycie paliwa przy chłodzeniu powietrza.
Jeśli twoja klimatyzacja nie jest wydajna, a ze środka wydobywa się nieprzyjemny zapach, to znak, że należy udać się do serwisu samochodowego. Raz w roku należy wymienić filtr kabinowy, wyczyścić kanały dystrybucji powietrza, odgrzybić parownik, sprawdzić drożność kanału odprowadzającego skropliny z parownika, a także wyczyścić wloty powietrza na zewnątrz pojazdu. Co dwa lata należy uzupełnić czynnik chłodzący i wyczyścić cały układ z wilgoci. Do tego co kilka lat dochodzi jeszcze wymiana filtra. Pamiętaj, aby przegląd i naprawę klimatyzacji przeprowadzać w wyspecjalizowanym serwisie. Wielu mechaników nie ma wystarczającej wiedzy, przez co powoduje więcej szkód, niż pożytku.
Prawidłowa eksploatacja klimatyzacji to niezwykle ważna czynność. Jeśli nie będzie działać prawidłowo, może zagrażać nawet zdrowiu. Ryzykujesz w takim wypadku wdychanie zanieczyszczonego powietrza, kontakt z grzybami i pleśnią, wzrost hałasu pracującego systemu, a także większe zużycie paliwa. Po co więc się narażać? Wystarczy tylko prawidłowo użytkować instalację i problem z głowy.

 

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Nawiew działa tylko na najwyższym biegu – co robić?

Nawiew działa tylko na najwyższym biegu – co robić?

Gdy pojawiają się pierwsze upały, większość kierowców bez wahania sięga po udogodnienie, jakim jest wentylacja samochodowa. Niestety, często zdarza się, że dmuchawa wnętrza działa tylko na...

więcej

Co zrobić, gdy silnik faluje po włączeniu klimatyzacji?

Co zrobić, gdy silnik faluje po włączeniu klimatyzacji?

Falowanie obrotów po włączeniu klimatyzacji może być związane zarówno z samym silnikiem jak i z układem klimatyzacji. Odpowiadać za to może zanieczyszczenie takich elementów jak silniczek krokowy,...

więcej

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

 Układ klimatyzacji w samochodzie nie jest niezbędny do przemieszczenia się z punktu A do B, jednak może wpłynąć on znacznie na jego komfort. Jeżeli zdarzy Ci się jechać z niewydajnym lub...

więcej

Co zrobić, gdy klimatyzacja grzeje zamiast chłodzić?

Co zrobić, gdy klimatyzacja grzeje zamiast chłodzić?

Z reguły nie przywiązujemy specjalnej uwagi do ogrzewania czy klimatyzacji w naszych samochodach, póki nie przestaną działać. Systemy te pozwalają utrzymać w kabinie ciepło zimą, oraz chłód latem....

więcej