Serwis klimatyzacji samochodowej

Układ klimatyzacji wymaga corocznego przeglądu oraz serwisowania w mniejszym lub większym zakresie. To, co jest do wymiany powie Ci specjalista. Nie warto zwlekać z okresowymi wymianami, bo elementy układu klimatyzacji nie należą do tanich. Zdecydowanie najdroższa jest sprężarka klimatyzacji, która też jest najłatwiejsza do uszkodzenia na skutek zaniedbań.

 serwis klimatyzacji samochodowej

Ile kosztuje i czym się różni podstawowy przegląd klimatyzacji od pełnego?

Od pewnego czasu dzięki wprowadzeniu na portalu kategorii warsztatów Premium Selection, możliwe jest umawianie się do wybranych serwisów na wykonanie wcześniej wycenionych usług. W trosce o wygodę kierowców powstały dwa warianty serwisu klimatyzacji - podstawowy i pełny.

Podstawowy serwis klimatyzacji składa się z:

 • podłączenia maszyny do serwisu klimatyzacji
 • wypompowania i pomiaru ilości czynnika chłodzącego oraz oleju smarującego sprężarkę
 • sprawdzenia szczelności oraz usunięcia wilgoci z układu
 • uzupełnienia ewentualnego braku czynnika chłodzącego i oleju smarującego do poziomu zalecanego przez producenta samochodu

Średnia cena podstawowego serwisu klimatyzacji to 140 zł.

Pełny serwis klimatyzacji zawiera czynności z podstawowego serwisu klimatyzacji poszerzone o:

 • wymianę filtra kabinowego
 • przeprowadzenie dezynfekcji klimatyzacji

Średnia cena pełnego serwisu klimatyzacji to 230 zł.

Cena serwisu zawiera uzupełnienie czynnika R134a w ilości 40 gram. Dodatkowa ilość czynnika wyceniana jest według cennika wybranego serwisu. Cena filtra kabinowego również wyceniana jest przez konkretny serwis.

Czym się różni kontrola klimatyzacji od serwisu? 

Kontrola klimatyzacji polega na sprawdzeniu ilości czynnika oraz szczelności układu. Wszystkie dodatkowe czynności związane z uzupełnianiem jego ilości, wymianą filtra kabinowego, naprawy nieszczelności, odgrzybianie czy ozonowanie zawierają się w serwisie klimatyzacji.

Ile kosztują podstawowe usługi związane z serwisem klimatyzacji?

 • odgrzybianie - jest działaniem z użyciem chemii, ponieważ polega na wprowadzeniu środka, np. w postaci piany do układu wentylacji. Specjalnym wężem środek zostaje wpuszczony w kanały zabijając bakterie. Odgrzybianie jest jedną z metod czyszczenia klimatyzacji, zaraz obok ozonowania. Koszt odgrzybiania to średnio 60 - 80 zł.
 • ozonowanie - ozonowanie to sposób na czyszczenie klimatyzacji bez użycia chemii. Ozon zabija bakterie i drobnoustroje, a także nieprzyjemny zapach z nimi związany. Generator ozonu należy pozostawić na kilkadziesiąt minut przy działajacym układzie klimatyzacji. Cena takiej usługi to 50 - 70 zł.
 • sprawdzenie szczelności - sprawdzenie szczelności polega na odessaniu czynnika i oleju z układu, a następnie doprowadzeniu do próżni. Jeżeli maszyna nie wykryje zmian w ciśnieniu, układ uznaje się za szczelny. Sprawdzenie szczelności klimatyzacji kosztuje ok. 80 - 120 zł.
 • wymiana chłodnicy klimatyzacji - chłodnica klimatyzacji działa podobnie do chłodnicy płynu chłodzącego, a nawet znajduje się w jej bliskim sąsiedztwie. Jest mniejsza od chłodnicy wody i umieszczana jest najczęściej przed nią. Jej wymiana wymaga odessania całego czynnika chłodzącego, co czyni tę czynność niemożliwą do wykonania samodzielnie. Cena wymiany chłodnicy klimatyzacji zawiera się w kwocie 125 - 315 zł. 
 • wymiana osuszacza klimatyzacji - osuszacz klimatyzacji działa niczym filtr, wychwytujący wilgoć. Woda w układzie może prowadzić do rdzewienia elementów metalowych, a tych jest zdecydowana większość. Osuszacz klimatyzacji warto wymienić co 2-3 lata, a jego koszt to 75 - 175 zł.
 • wymiana sprężarki klimatyzacji - jeżeli sprężarka klimatyzacji wymaga wymiany, to na skutek awarii. Nie jest częścią typowo eksploatacyjną, a sama jej regeneracja czy zakup nowej to spory wydatek. Sprężarka klimatyzacji napędzana jest paskiem klinowym, dlatego znajdziesz ją w okolicy osprzętu. Koszt jej wymiany to ok. 120 - 270 zł + cena sprężarki.
 • napełnianie klimatyzacji - za normalne uznaje się ubytek czynnika chłodzącego w ilości 50-100 gram/rok. Jeżeli ubytek jest znacznie większy, mechanik nie ma prawa uzupełniać prawie pustego układu bez dokonania naprawy. Jazda z nieszczelnym układem jest niebezpieczna również dla środowiska, stąd mechanicy rozliczani są z ilości użytego środka. 100 gram "starego" czynnika R134a kosztuje ok. 30 zł. Za nowy R-1234yf przyjdzie zaplacić już 70 - 80 zł.

Gdzie wykonać serwis klimatyzacji?

W największych miastach Polski znajduje się wiele serwisów klimatyzacji. Wybierając te z certyfiaktem Warszat Godny Zaufania zyskujesz możliwość umówienia serwisu klimatyzacji za określoną z góry cenę.

Zobacz serwisy klimatyzacji w Twojej okolicy
Białystok Bydgoszcz Gdańsk
Gorzów Wlkp. Katowice Kielce
Kraków Lublin Łódź
Poznań Szczecin Toruń
Warszawa Wrocław Zielona Góra

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Nawiew działa tylko na najwyższym biegu – co robić?

Nawiew działa tylko na najwyższym biegu – co robić?

Gdy pojawiają się pierwsze upały, większość kierowców bez wahania sięga po udogodnienie, jakim jest wentylacja samochodowa. Niestety, często zdarza się, że dmuchawa wnętrza działa tylko na...

więcej

Co zrobić, gdy klimatyzacja grzeje zamiast chłodzić?

Co zrobić, gdy klimatyzacja grzeje zamiast chłodzić?

Z reguły nie przywiązujemy specjalnej uwagi do ogrzewania czy klimatyzacji w naszych samochodach, póki nie przestaną działać. Systemy te pozwalają utrzymać w kabinie ciepło zimą, oraz chłód latem....

więcej

Co zrobić, gdy silnik faluje po włączeniu klimatyzacji?

Co zrobić, gdy silnik faluje po włączeniu klimatyzacji?

Falowanie obrotów po włączeniu klimatyzacji może być związane zarówno z samym silnikiem jak i z układem klimatyzacji. Odpowiadać za to może zanieczyszczenie takich elementów jak silniczek krokowy,...

więcej

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

 Układ klimatyzacji w samochodzie nie jest niezbędny do przemieszczenia się z punktu A do B, jednak może wpłynąć on znacznie na jego komfort. Jeżeli zdarzy Ci się jechać z niewydajnym lub...

więcej