Co zrobić, gdy wystąpi problem z elektryką w samochodzie?

Problemy z elektryką w samochodzie mogą pozbawić kierowcę udogodnień w postaci elektrycznych szyb czy radia, ale mogą tez uniemożliwić dalszą jazdę. Usterki elementów układu elektrycznego mogą w krótkim czasie wpłynąć na zużycie innych elementów, dlatego powinny być szybko naprawiane przez specjalistę. Powodem problemów z elektryką może być zarówno tani bezpiecznik, jak drogi alternator.

Znajdź warsztat i umów naprawę elektryki

Przeglądaj 204758 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW NAPRAWĘ ELEKTRYKI

Akumulator i pozostałe elektryczne systemy w samochodzie są podstawą do jego prawidłowego funkcjonowania. Prąd w samochodzie nie jest używany jedynie do uruchomienia silnika, ale także do zasilenia np. wyposażenia związanego z komfortem jak klimatyzacja, radio czy elektryczne szyby.
Problem z elektryką może szybko uszkodzić inne elementy samochodu, dlatego należy je usuwać szybko i w profesjonalny sposób.

Jak to działa:

Podstawowymi elementami układu elektrycznego w samochodzie jest akumulator, rozrusznik i alternator.

Akumulator dostarcza prąd elektryczny do zasilenia układu zapłonowego i paliwowego zanim silnik zostanie uruchomiony. Układy te muszą być wcześniej zasilone z uwagi na ich kluczową rolę podczas rozruchu silnika.

Rozrusznik pobiera niewielką ilość prądu z akumulatora aby wprawić w ruch koło zamachowe, które dalej powoduje obrót wałka i ruch posuwisto zwrotny tłoków. Gdy silnik zostanie już uruchomiony, alternator napędzany z paska osprzętu ładuje akumulator oraz wytwarza prąd do zasilania wszystkich udogodnień elektronicznych w samochodzie. Jeżeli silnik będzie pracował z niesprawnym alternatorem, nastąpi szybkie rozładowanie akumulatora i zgaśnięcie jednostki napędowej.

pasek klinowy

Przyczyny usterki:

  • Problem z akumulatorem – jeżeli silnik nie chce się uruchomić, lub nawet nie próbuje zakręcić to jest duża szansa na problem z akumulatorem. Samochody wyposażone są w kontrolkę akumulatora, która zapala się gdy występuje problem z ładowaniem lub innymi elementami elektrycznymi. Często rozładowanie akumulatora następuje w skutek pozostawienia włączonych świateł w samochodzie. Same w sobie akumulatory także ulegają zużyciu i podlegają wymianie po pewnym czasie. Korozja na akumulatorze przyspiesza proces jego zużycia, także warto dbać o jego kondycję, a zimą nie dopuszczać do jego zupełnego rozładowania.
  • Skorodowane kable akumulatora – przewody biegnące z akumulatora do urządzeń elektrycznych mają za zadanie transportować prąd. Jeżeli silnik nie chce się uruchomić, słychać dźwięk przypominający klikanie, lub radio i pozostałe wyposażenie elektryczne nie reaguje, może występować problem z kablami. Ponownie, problem może być spowodowany skorodowanymi przewodami i biegunami na akumulatorze. Przewodów z reguły się nie naprawia, tylko wymienia w komplecie.
  • Awaria alternatora – alternator przy wykorzystaniu ruchu obrotowego wału korbowego wytwarza prąd zasilający elektrykę w samochodzie oraz ładujący akumulator. Jeżeli alternator nie produkuje wystarczającej ilości prądu, akumulator w niedługim czasie zostanie wyładowany. W prawie każdym przypadku niesprawny alternator wywoła zaświecenie kontrolki akumulatora na desce rozdzielczej. Szorowanie lub szum z okolic alternatora może świadczyć o jego złym stanie.
  • Uszkodzony regulator napięcia – regulator napięcia współpracuje z alternatorem, regulując ilość prądu przesyłaną do podładowania akumulatora. Jeżeli ulegnie on uszkodzeniu, alternator nie będzie w stanie odpowiednio ładować baterii. Problem z regulatorem napięcia objawi się przygaśnięciem świateł, kontrolek, a sam silnik może przestać równo pracować.
  • Uszkodzony pasek klinowy – za pomocą paska klinowego napędzany jest alternator i niektóre inne elementy wyposażenia jak np. wspomaganie układu kierowniczego czy sprężarka klimatyzacji. Jeżeli pasek ulegnie zerwaniu lub spadnie, alternator przestanie wytwarzać prąd.
  • Przepalony bezpiecznik – jeżeli przestanie pracować tylko jeden z elementów wyposażenia elektrycznego, jak np. radio, to przyczyną może być przepalony bezpiecznik.


Jak to jest ważne?

System zasilania w prąd w samochodzie poza zasilaniem elementów komfortu, pozwala także funkcjonować tak ważnym elementom jak reflektory czy światła stop. Usterki związane z elektryką mogą szybko przenieść się na inne podzespoły w samochodzie, ostatecznie go unieruchamiając.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Wszystko, co musisz wiedzieć o układzie chłodzenia

Wszystko, co musisz wiedzieć o układzie chłodzenia

Układ chłodzenia odpowiada za prawidłowe działanie silnika spalinowego w samochodzie. Jego prawidłowe działanie jest więc niezbędne dla funkcjonowania samochodu. Czy wiesz jednak, na jakiej zasadzie pracuje? Co zrobić, gdy dojdzie do usterki? Jak dojechać bezpiecznie do warsztatu?

więcej

Azot w oponach – czy warto?

Azot w oponach – czy warto?

Coraz więcej posiadaczy aut decyduje się wypełniać opony samochodu azotem, zamiast powietrzem atmosferycznym. Skąd taki pomysł? Zwolennicy rozwiązania twierdzą, że jest to opcja bezpieczniejsza, ponieważ azot w o wiele mniejszym stopniu reaguje na zmianę temperatur, przez co nie ma zmian...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ