Elektryk samochodowy

Elektryka w Twoim aucie nie działa jak należy? Potrzebna będzie pomoc sprawdzonego fachowca, który rozpozna problem i szybko go rozwiąże. Elektryka samochodowa wymaga doświadczenia i wiedzy, więc naprawę silników elektrycznych, w tym dmuchaw, wentylatorów, czy podnoszenia szyb zostaw specjaliście. Montaż czujników parkowania, instalowanie zestawu głośnomówiącego? Takie czynności wymagają niezbędnego doświadczenia, które posiadają mechanicy w profesjonalnym warsztacie. Tym bardziej, że elektryka w aucie psuje się notorycznie. Co jednak szwankuje najczęściej?

elektryk samochodowy

1. Alternator

Jeżeli chodzi o awarię alternatora, najczęściej przyczyną są zużyte szczotki, uszkodzony regulator napięcia, uszkodzony mostek diodowy, zwarcie uzwojenia wirnika lub stojana. W każdym z tych przypadków trzeba wymontować i rozebrać alternator, jeżeli natomiast doszło do awarii elektryki, koniecznie trzeba podłączyć sprzęt diagnostyczny.

2. Akumulator

Za niedziałający akumulator mogą odpowiadać zanieczyszczone i skorodowane zaciski, niski poziom elektrolitu, rozładowanie lub zwarcie. W przypadku rozładowania wystarczy urządzenie podłączyć pod prostownik. W pozostałych przypadkach natomiast nie pozostaje nic innego, jak udać się do profesjonalnego warsztatu.

3. Reflektory główne

Jeśli nie działają reflektory, przyczyn może być wiele – przepalony bezpiecznik lub żarówka, uszkodzenie przekaźnika lub wyłącznika, albo przerwa w obwodzie. Z reguły uchybienia te można wyeliminować samemu, choć dostęp do niektórych elementów może być utrudniony.

4. Kierunkowskazy

Problem z kierunkowskazami wynika często z takich samych powodów, jak w przypadku reflektorów.

5. Wentylator chłodnicy

Awaria wentylatora chłodnicy często związana jest z przepalonym bezpiecznikiem lub uszkodzonym przekaźnikiem. Problem może tkwić także w wyłączniku termicznym lub silniku wentylatora. Sama naprawa nie jest bardzo trudna, jednak nie lada wyzwanie może stanowić dostęp do poszczególnych elementów – nierzadko trzeba zdemontować kratę wlotu powietrza i kratkę zderzaka.

6. Silnik wycieraczek

Kiedy wycieraczki nie chcą działać, przyczyną może być przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik, wyłącznik, a nawet sam silnik lub przerwa w obwodzie. Spośród wymienionych najtrudniej jest zlokalizować tę ostatnią, a także wymienić silnik.

7. Rozrusznik

W przypadku awarii rozrusznika winowajcą może być uszkodzony wyłącznik elektromagnetyczny, zębnik ze sprzęgłem jednokierunkowym, zużyte szczotki lub łożyska, zwarcie, a także uszkodzenia elementów przekładni planetarnej. Do naprawy każdego z tych elementów trzeba niestety wyjąć i rozmontować rozrusznik, co nie jest zadaniem dla każdego. Najlepiej więc naprawę rozrusznika pozostawić specjaliście.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

 Awaria świateł stop nie unieruchamia samochodu, jednak powoduje duże zagrożenie dla osób podróżujących i jadących za samochodem. Brak świateł może być spowodowany przepalonym bezpiecznikiem,...

więcej

Co zrobić, gdy nie działają światła przeciwmgielne lub dalekosiężne?

Co zrobić, gdy nie działają światła przeciwmgielne lub dalekosiężne?

Światła przeciwmgielne czy dalekosiężne pomagają kierowcy widzieć więcej w sytuacji ograniczonej widoczności. Powodem ich niedziałania może być tak prozaiczna rzecz jak przepalony bezpiecznik,...

więcej

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie szyby?

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie szyby?

System ogrzewania szyb jest kluczowym elementem do bezpiecznego poruszania się samochodem w zimie. Jazda z zaparowaną lub zamrożoną szybą mocno ogranicza widoczność, znacznie podnosząc ryzyko...

więcej

Co zrobić, gdy wystąpi problem z elektryką w samochodzie?

Co zrobić, gdy wystąpi problem z elektryką w samochodzie?

Problemy z elektryką w samochodzie mogą pozbawić kierowcę udogodnień w postaci elektrycznych szyb czy radia, ale mogą tez uniemożliwić dalszą jazdę. Usterki elementów układu elektrycznego...

więcej