Pobierz darmową aplikację mobilną

Rozruszniki naprawa

Rozrusznik w Twoim samochodzie potrzebuje naprawy, bądź wymiany? Jeśli odpalenie silnika w aucie zajmuje dłuższy czas lub słychać nadmierny hałas, to znak, że warto skorzystać z pomocy dobrego mechanika. Z reguły problemy z odpalaniem auta pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym i nie oznacza to, że mamy problem z alternatorem. Bardzo często awariom ulega rozrusznik, odpowiedzialny bezpośrednio za rozpoczęcie pracy silnika.

Czym jest rozrusznik? To silnik elektryczny, który pobiera najwięcej prądu ze wszystkich odbiorników w pojeździe, ale tylko podczas rozruchu auta. Aby jednostka napędowa mogła zacząć pracę, rozrusznik musi pokonać opory pochodzące z tarcia łożysk wału korbowego, tłoków i kompresji silnika. Z reguły w dieslach występują mocniejsze rozruszniki.

Rozrusznik jest elementem eksploatacyjnym, który ma określoną żywotność. W przypadku samochodów ciężarowych określa się ją na 700-800 tys. km, natomiast osobowych około 150 tys. km. Uszkodzenie tego urządzenia można zauważyć szczególnie w okresie zimowym, gdy nie można odpalić auta, a po przekręceniu kluczyka spod maski wydostają się dźwięki przypominające trzaski.

Najczęściej zużyciu ulegają szczotki, bendiks i tulejki. Jest to szczególny problem, gdy rozrusznik nie jest dobrze osłonięty i dostają się do niego zanieczyszczenia. Również kierowca może przyczynić się do takiej awarii, jeśli podczas rozruchu naciska pedał gazu, a nie sprzęgła. Rozrusznik poprzez takie działanie musi kręcić się z o wiele większą prędkością, co może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych.

Gdy już dojdzie do awarii, istnieje kilka opcji dla posiadacza samochodu. Jeśli chce się oszczędzić, wystarczy poddać rozrusznik regeneracji, co kosztuje około 70 zł. Usługa ta obejmuje diagnozę, czyszczenie urządzenia i wymianę uszkodzonych podzespołów. Jest t bardzo opłacalne rozwiązanie, ponieważ zakup nowego rozrusznika może kosztować dziesięć razy więcej! Z kolei kupno zamiennika to koszt około 400zł.

Jak wygląda wymiana rozrusznika? Jeśli ulegnie on awarii, konieczne jest jego wymontowanie. W tym celu trzeba odłączyć wszystkie przewody elektryczne, które dochodzą do urządzenia, i odkręcić śruby mocujące do bloku silnika. Czasem, aby tego dokonać, trzeba umieścić samochód na podnośniku i wymontować osłony znajdujące się pod silnikiem i skrzynią biegów. Jak widać, jest z tym trochę zachodu. Prawda jest taka, że demontaż i ponowne umieszczenie rozrusznika, a także wszelkie naprawy jego podzespołów powinny być wykonywane przez fachowca i to właśnie do niego należy udać się z problemem. Amatorskie naprawy nie popłacają i mogą się skończyć naprawdę dużym ubytkiem dla portfela.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że...

więcej

Jak korzystnie sprzedać auto?

Jak korzystnie sprzedać auto?

Handlarze samochodowi, aby ubić jak najlepszy interes, stosują szereg trików, które znacznie uatrakcyjniają ofertę. I bardzo często klienci łapią się na takie sztuczki, nie zdając sobie sprawy z...

więcej

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

 Jesteś fanem motoryzacji i kochasz zabytkowe auta? W takim razie weź udział w konkursie „Silniki maja duszę”, który wystartował 12 maja na stronie teamtotalpro.pl. Nagrodą główną jest...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz