Pobierz darmową aplikację mobilną
Oblicz OC i AC dla Twojego samochodu

Rozruszniki naprawa

Rozrusznik w Twoim samochodzie potrzebuje naprawy, bądź wymiany? Jeśli odpalenie silnika w aucie zajmuje dłuższy czas lub słychać nadmierny hałas, to znak, że warto skorzystać z pomocy dobrego mechanika. Z reguły problemy z odpalaniem auta pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym i nie oznacza to, że mamy problem z alternatorem. Bardzo często awariom ulega rozrusznik, odpowiedzialny bezpośrednio za rozpoczęcie pracy silnika.

Czym jest rozrusznik? To silnik elektryczny, który pobiera najwięcej prądu ze wszystkich odbiorników w pojeździe, ale tylko podczas rozruchu auta. Aby jednostka napędowa mogła zacząć pracę, rozrusznik musi pokonać opory pochodzące z tarcia łożysk wału korbowego, tłoków i kompresji silnika. Z reguły w dieslach występują mocniejsze rozruszniki.

Rozrusznik jest elementem eksploatacyjnym, który ma określoną żywotność. W przypadku samochodów ciężarowych określa się ją na 700-800 tys. km, natomiast osobowych około 150 tys. km. Uszkodzenie tego urządzenia można zauważyć szczególnie w okresie zimowym, gdy nie można odpalić auta, a po przekręceniu kluczyka spod maski wydostają się dźwięki przypominające trzaski.

Najczęściej zużyciu ulegają szczotki, bendiks i tulejki. Jest to szczególny problem, gdy rozrusznik nie jest dobrze osłonięty i dostają się do niego zanieczyszczenia. Również kierowca może przyczynić się do takiej awarii, jeśli podczas rozruchu naciska pedał gazu, a nie sprzęgła. Rozrusznik poprzez takie działanie musi kręcić się z o wiele większą prędkością, co może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych.

Gdy już dojdzie do awarii, istnieje kilka opcji dla posiadacza samochodu. Jeśli chce się oszczędzić, wystarczy poddać rozrusznik regeneracji, co kosztuje około 70 zł. Usługa ta obejmuje diagnozę, czyszczenie urządzenia i wymianę uszkodzonych podzespołów. Jest t bardzo opłacalne rozwiązanie, ponieważ zakup nowego rozrusznika może kosztować dziesięć razy więcej! Z kolei kupno zamiennika to koszt około 400zł.

Jak wygląda wymiana rozrusznika? Jeśli ulegnie on awarii, konieczne jest jego wymontowanie. W tym celu trzeba odłączyć wszystkie przewody elektryczne, które dochodzą do urządzenia, i odkręcić śruby mocujące do bloku silnika. Czasem, aby tego dokonać, trzeba umieścić samochód na podnośniku i wymontować osłony znajdujące się pod silnikiem i skrzynią biegów. Jak widać, jest z tym trochę zachodu. Prawda jest taka, że demontaż i ponowne umieszczenie rozrusznika, a także wszelkie naprawy jego podzespołów powinny być wykonywane przez fachowca i to właśnie do niego należy udać się z problemem. Amatorskie naprawy nie popłacają i mogą się skończyć naprawdę dużym ubytkiem dla portfela.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU
Szukasz pracy w warsztacie? Aplikuj w 60 sekund

Nasze porady

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Volkswagena Passata zna chyba każdy. Obiekt wielu kawałów, dowcipów i drwin. Model poddawany mniej lub bardziej profesjonalnym tunningom. Wół roboczy taksówkarzy, przedstawicieli handlowych, ale...

więcej

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Producenci samochodów prześcigają się we wdrażaniu nowoczesnych technologii, by ograniczyć spalanie. Jakie daje to efekty? Patryk Mikiciuk z Team TOTAL postanowił to sprawdzić na przykładzie...

więcej

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Zima jest trudnym okresem dla samochodów, zwłaszcza tych parkowanych na zewnątrz. Negatywnie na poszczególne części auta wpływają niskie temperatury, opady śniegu, szron osadzający się na szybach...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz