Silnik który gaśnie zaraz po odpaleniu skutecznie uniemożliwia jazdę. Tego typu objawy wskazują na problem z układem paliwowym lub elektrycznym. Silnik do pracy potrzebuje ciągłego zasilania oraz dostarczania paliwa, dlatego podejrzenia o nagłe gaśnięcie samochodu padają w stronę przepływomierza, przekaźnika pompy paliwa, lub cewki zapłonowej. Brak interwencji mechanika będzie skutkował pogłębianiem się problemu.
Problem z nagłym gaśnięciem silnika zaraz po jego uruchomieniu może być bardzo frustrujący, szczególnie jeśli taka sytuacja nie miała miejsca nigdy wcześniej. Z reguły, problem z nagłym gaśnięciem zaraz po odpaleniu związany jest z układem paliwowym lub elektrycznym. Warto także kontrolować poziom paliwa, ponieważ nawet jego brak może powodować takie objawy.
Do odpalenia silnika potrzebny jest rozrusznik oraz akumulator. Dalsza jego praca opiera się o stały dostęp do paliwa oraz sprawne świece zapłonowe, do inicjowania zapłonu. Jeżeli wystąpi problem z dostarczeniem paliwa lub z jego zapłonem, silnik momentalnie zgaśnie. Współczesne silniki wyposażone w nowoczesne komputery mogą podtrzymywać pracę silnika na dostępne akurat sposoby, jak również wyłączyć go w przypadku wykrycia niepoprawnej mieszanki paliwowej. O ile starsze silniki są łatwiejsze w zdiagnozowaniu i naprawie, o tyle nowoczesne mogą dostarczyć wielu przydatnych informacji po podłączeniu do nich skanera diagnostycznego.
Wszystko rozpoczyna się od podpięcia skanera diagnostycznego do komputera pokładowego. Dzięki informacjom zawartym w zapisanych kodach błędów lub za pomocą obserwacji parametrów, mechanik powinien zawęzić obszar poszukiwań.
Jeżeli usterka związana jest z przepływomierzem, mechanik odszukuje przepływomierz w komorze silnika i sprawdza go pod kątem ewentualnych nieprawidłowości. Sprawdza stan przewodów i poprawność ich podłączenia. Po zdemontowaniu przepływomierza mechanik powinien sprawdzić powód uszkodzenia i zamontować nową sztukę.
Jeżeli usterka dotyczy przekaźnika pompy paliwa, warto w pierwszej kolejności sprawdzić komputer pokładowy. Jeżeli układ ma problem z dostarczeniem stałego zasilania do przekaźnika pompy paliwa, może się okazać konieczna wymiana komputera. Jeżeli komputer samochodu okaże się sprawny, do wymiany kwalifikować się będzie przekaźnik.
Gdy podejrzana o gaśnięcie silnika jest cewka zapłonowa, przed jej sprawdzeniem należy odłączyć akumulator. Następnie należy odpiąć wtyczkę z cewki i wymontować ją z silnika. W miejsce starej cewki montuje nową, podłącza akumulator i sprawdza czy silnik pracuje prawidłowo.
Jeśli silnik uruchamia się na chwilę po czym gaśnie, powinien go skontrolować doświadczony mechanik. Usterki związane z układem paliwowym czy elektrycznym stale się pogłębiają, jeżeli problem nie jest na czas rozwiązany. Obserwowanie kontrolek ostrzegawczych może na czas ostrzec nas przed poważną awarią silnika.
Toyota Avensis drugiej generacji to samochód klasy średniej produkowany w latach 2002 - 2009. Konstrukcyjne auto niewiele różni się od swojego poprzednika, jednak jego sylwetka została odświeżona przez co stała się bardziej spójna. W 2006 roku auto poddano faceliftingowi. W ofercie Toyota...
Model zadebiutował na rynku w 2004r. Z wyglądu niewiele różnił się od poprzednika, jednak w znaczącym stopniu zmniejszono awaryjność. Koniec produkcji to rok 2008. Jego następcą jest model C5 III. W ofercie silnikowej były 4 modele benzynowe od 116KM do 211KM oraz silniki diesla od 109KM...
Peugeot 407 to samochód osobowy klasy średniej. Produkcję pojazdu rozpoczęto w 2004 roku. Auto zdobyło w błyskawicznym tempie bardzo silną pozycję na rynku. W porównaniu do wcześniejszej generacji „407” sylwetka pojazdu znacznie się zmieniła. W 2008 roku samochód poddano liftingowi. Do...
Citroen C3 II pojawił się po raz pierwszy w 2009 roku. Samochód zachował charakterystyczny kształt po swoim poprzedniku. C3 II dostępna była w dwóch wersjach: hatchback oraz minivan. W 2013 roku samochód przeszedł facelifting jak i również zakończono jego produkcję. W ofercie znalazło się...