Przyspieszanie samochodu związane jest bezpośrednio z dostarczeniem do silnika odpowiedniej ilości mieszanki paliwa i powietrza. W związku z tym, powodem problemów z prawidłowym przyspieszaniem może być uszkodzony lub zatkany wtryskiwacz, zatkany filtr paliwa, brudny przepływomierz, zatkany lub zużyty katalizator, nieszczelność podciśnienia czy przeciekające przewody paliwowe, uniemożliwiające dostarczenie wystarczającej ilości paliwa do silnika.
Samochód w którym nie brakuje paliwa, oraz jest poprawnie zestrojony powinien szybko przyspieszać, gdy tylko naciśniemy pedał przyspieszenia. Samochód który ma problemy z płynnym i dynamicznym przyspieszaniem stanowi spore zagrożenie w ruchu ulicznym, szczególnie na skrzyżowaniach, gdzie liczy się dynamiczne włączenie do ruchu czy przecięcie innego pasa ruchu.
Współczesne silniki posiadają zaawansowane systemy zasilania paliwem, oraz układy wydechowe odprowadzające efekt spalania paliwa w postaci spalin. Problem z którymkolwiek elementem w tych systemach może spowodować osłabienie samochodu i wolne przyspieszanie. Głównie odpowiada za to jednak układ paliwowy.
Układ paliwowy odpowiada za dostarczenie paliwa do silnika. Paliwo zostaje zmieszane z powietrzem, wtryśnięte i zamienione w mgiełkę w układzie dolotowym. Tak zostaje dostarczona energia w postaci paliwa, która po zainicjowaniu zapłonu, zmienia się w rozprężające spaliny, popychające tłok w silniku. Istnieje wiele różnych układów zasilania paliwem, jednak wszystkie one składają się z tych samych podstawowych elementów.
Gdy wtryskiwacz jest zatkany, możliwości silnika zostają natychmiast ograniczone. Samochód wolno przyspiesza, lub nie ma wystarczającej mocy podczas jazdy. Poza tym praca silnika na wolnych obrotach jest nierówna, oraz występują problemy podczas uruchamiania silnika.
Mechanik sprawdza układ paliwowy w poszukiwaniu awarii lub wycieków. Sprawdzone zostają wtryskiwacze, pompa paliwa, filtr paliwa, przepływomierz masy powietrza i inne elementy mające wpływ na dynamikę silnika. Może się okazać, że wymagana także będzie diagnostyka wykonywana na bieżąco w trakcie jazdy testowej.
Samochód, który wolno przyspiesza stanowi zagrożenie, szczególnie na skrzyżowaniach i pasach rozbiegowych. Zwlekanie z naprawą małej usterki układu paliwowego może doprowadzić do poważnych awarii unieruchamiających samochód w drodze i generujących wysokie koszty naprawy.
Produkcję Seat Leon II rozpoczęto w 2005 roku. W porównaniu do swojego poprzednika, druga generacja została całkowicie odmieniona stylistycznie. W 2009 roku samochód przeszedł facelifting. W ofercie znalazło się 11 silników benzynowych o mocach od 77KM do 195KM oraz 5 silników diesla od 77...
Produkowany w latach 2007 - 2012 Fiat Bravo II to następca modelu Stilo. Auto wyglądem nawiązuje do Grande Punto oraz swojej pierwszej wersji. Do wyboru były 4 silniki benzynowe od 90KM do 150KM oraz 5 silników diesla od 105KM do 165KM.
Produkcję Volkswagen Polo III rozpoczęto w 1994 roku, a zakończono 7 lat później, w roku 2001. Model poddano faceliftingowi w 1999 roku, zmieniając wygląd przodu pojazdu. Auto było laureatem nagrody w plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1995. Do dyspozycji kierowców pozostawiono 13 silników...
Nissan Note to miejski minivan, który w kolejnej generacji przeszedł z segmentu K do B. Produkowany był w latach 2005-2016, gdzie 1 generacja przeszła lifting w 2010 roku, a jej produkcja zakończyła się w 2013. Samochód wyposażany był w dwa silniki benzynowe 1.4 88KM i 1.6 110KM oraz dwa...