Pobierz darmową aplikację mobilną
Oblicz OC i AC dla Twojego samochodu

Wtryskiwacze naprawa, regeneracja

Diesle borykają się z wieloma usterkami, ale wśród najczęstszych wymienia się awarie turbosprężarek, pomp wysokiego ciśnienia, a także wtryskiwaczy. W przypadku tych ostatnich znakiem rozpoznawczym jest spadek osiągów silnika, a także problemy z odpalaniem na zimno. Wtedy nie pozostaje już nic innego, jak udać się do warsztatu i zlecić naprawę.

Jakie są objawy awarii wtryskiwaczy? Oprócz wymienionych już problemów z odpalaniem silnika, a także spadku mocy, zauważalne jest także większe zużycie paliwa, szarpanie i stukanie. Jeśli zauważysz takie oznaki w swoim samochodzie, nie zwlekaj i udaj się do warsztatu, ponieważ zignorowanie problemu może prowadzić do uszkodzenia silnika. Ocena stanu wtryskiwaczy może zostać dokonana tylko przez specjalistyczny sprzęt w profesjonalnym serwisie. Tylko doświadczony fachowiec będzie w stanie ocenić, czy wtryskiwacze należy naprawiać, czy wymienić.

Wizyta w autoryzowanym serwisie może przyprawić nas o ból głowy – w zależności od konkretnego samochodu cena wymiany wtryskiwaczy waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie każdego na to stać. Zamiast tak dużego wydatku można bardzo często poddać wtryskiwacze regeneracji, co wychodzi o wiele taniej.

Jak wygląda regeneracja wtryskiwaczy? Najpierw wyjmuje się je z silnika za pomocą specjalnych chwytaków. Następnie całość zostaje poddana myciu, ponieważ wtryskiwacze najczęściej psują się w wyniku zanieczyszczeń. Kiedy są już czyste, montuje się je na specjalnym urządzeniu testowym, które testuje szczelność i ilość podawanego paliwa. Po tym zabiegu można już ocenić, który wtryskiwacz nadaje się do wymiany.

Naprawa wtryskiwaczy jest sprawą skomplikowaną i wymaga specjalistycznego sprzętu. Nie warto powierzać swojego auta pseudo-mechanikom, którzy o regeneracji wiedzą niewiele. Nie dosyć, że nie pomogą, to jeszcze pogłębią problem. A to dodatkowe, niepotrzebne wydatki.

Dlaczego regeneracja wtryskiwaczy jest opłacalna? Przede wszystkim można na niej sporo oszczędzić – koszt wymiany jest o wiele wyższy i nie zawsze ma sens. W profesjonalnym warsztacie wtryskiwacze są sprawdzane pod każdym kątem przed zamontowaniem, co eliminuje ryzyko wadliwych części. Dodatkowo w trakcie naprawy prawdziwy fachowiec z pewnością wychwyci przyczynę usterki, co pozwoli uniknąć jej w przyszłości.

Jak wygląda cenowo taka naprawa? W starszych autach regeneracja pojedynczego wtryskiwacza, na którą składa się mycie, wymiana rozpylacza i dokładne testy, kosztuje około 150 zł. W przypadku nowszych pojazdów cena wzrasta nawet czterokrotnie, co wynika z precyzyjnie wykonanych elementów, widocznych często tylko pod mikroskopem. Jak widać więc, o wiele bardziej opłaca się zregenerować wtryskiwacze za 200-300zł, niż wymieniać za 2 tys. zł.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU
Szukasz pracy w warsztacie? Aplikuj w 60 sekund

Nasze porady

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Jak wykryć i naprawić usterkę dwumasowego koła zamachowego ?

Dwumasowe koło zamachowe jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnych samochodów. Wpływa na prawidłową pracę silnika oraz układu zmiany biegów. Warto, zatem wyjaśnić kilka kwestii...

więcej

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że...

więcej

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

Ruszył konkurs TOTAL „Silniki mają duszę”

 Jesteś fanem motoryzacji i kochasz zabytkowe auta? W takim razie weź udział w konkursie „Silniki maja duszę”, który wystartował 12 maja na stronie teamtotalpro.pl. Nagrodą główną jest...

więcej

Jak korzystnie sprzedać auto?

Jak korzystnie sprzedać auto?

Handlarze samochodowi, aby ubić jak najlepszy interes, stosują szereg trików, które znacznie uatrakcyjniają ofertę. I bardzo często klienci łapią się na takie sztuczki, nie zdając sobie sprawy z...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz