Pobierz darmową aplikację mobilną

Wtryskiwacze naprawa, regeneracja

Diesle borykają się z wieloma usterkami, ale wśród najczęstszych wymienia się awarie turbosprężarek, pomp wysokiego ciśnienia, a także wtryskiwaczy. W przypadku tych ostatnich znakiem rozpoznawczym jest spadek osiągów silnika, a także problemy z odpalaniem na zimno. Wtedy nie pozostaje już nic innego, jak udać się do warsztatu i zlecić naprawę.

Jakie są objawy awarii wtryskiwaczy? Oprócz wymienionych już problemów z odpalaniem silnika, a także spadku mocy, zauważalne jest także większe zużycie paliwa, szarpanie i stukanie. Jeśli zauważysz takie oznaki w swoim samochodzie, nie zwlekaj i udaj się do warsztatu, ponieważ zignorowanie problemu może prowadzić do uszkodzenia silnika. Ocena stanu wtryskiwaczy może zostać dokonana tylko przez specjalistyczny sprzęt w profesjonalnym serwisie. Tylko doświadczony fachowiec będzie w stanie ocenić, czy wtryskiwacze należy naprawiać, czy wymienić.

Wizyta w autoryzowanym serwisie może przyprawić nas o ból głowy – w zależności od konkretnego samochodu cena wymiany wtryskiwaczy waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie każdego na to stać. Zamiast tak dużego wydatku można bardzo często poddać wtryskiwacze regeneracji, co wychodzi o wiele taniej.

Jak wygląda regeneracja wtryskiwaczy? Najpierw wyjmuje się je z silnika za pomocą specjalnych chwytaków. Następnie całość zostaje poddana myciu, ponieważ wtryskiwacze najczęściej psują się w wyniku zanieczyszczeń. Kiedy są już czyste, montuje się je na specjalnym urządzeniu testowym, które testuje szczelność i ilość podawanego paliwa. Po tym zabiegu można już ocenić, który wtryskiwacz nadaje się do wymiany.

Naprawa wtryskiwaczy jest sprawą skomplikowaną i wymaga specjalistycznego sprzętu. Nie warto powierzać swojego auta pseudo-mechanikom, którzy o regeneracji wiedzą niewiele. Nie dosyć, że nie pomogą, to jeszcze pogłębią problem. A to dodatkowe, niepotrzebne wydatki.

Dlaczego regeneracja wtryskiwaczy jest opłacalna? Przede wszystkim można na niej sporo oszczędzić – koszt wymiany jest o wiele wyższy i nie zawsze ma sens. W profesjonalnym warsztacie wtryskiwacze są sprawdzane pod każdym kątem przed zamontowaniem, co eliminuje ryzyko wadliwych części. Dodatkowo w trakcie naprawy prawdziwy fachowiec z pewnością wychwyci przyczynę usterki, co pozwoli uniknąć jej w przyszłości.

Jak wygląda cenowo taka naprawa? W starszych autach regeneracja pojedynczego wtryskiwacza, na którą składa się mycie, wymiana rozpylacza i dokładne testy, kosztuje około 150 zł. W przypadku nowszych pojazdów cena wzrasta nawet czterokrotnie, co wynika z precyzyjnie wykonanych elementów, widocznych często tylko pod mikroskopem. Jak widać więc, o wiele bardziej opłaca się zregenerować wtryskiwacze za 200-300zł, niż wymieniać za 2 tys. zł.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Zima jest trudnym okresem dla samochodów, zwłaszcza tych parkowanych na zewnątrz. Negatywnie na poszczególne części auta wpływają niskie temperatury, opady śniegu, szron osadzający się na szybach...

więcej

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Producenci samochodów prześcigają się we wdrażaniu nowoczesnych technologii, by ograniczyć spalanie. Jakie daje to efekty? Patryk Mikiciuk z Team TOTAL postanowił to sprawdzić na przykładzie...

więcej

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Volkswagena Passata zna chyba każdy. Obiekt wielu kawałów, dowcipów i drwin. Model poddawany mniej lub bardziej profesjonalnym tunningom. Wół roboczy taksówkarzy, przedstawicieli handlowych, ale...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz