Ozonowanie, a odgrzybianie klimatyzacji

Nieprzyjemny zapach unoszący się z klimatyzacji potrafi znacznie pogorszyć komfort jazdy, jednak nie to jest najgorsze. Grzyby i drobnoustroje, które rozwijają się w tym miejscu, mogą prowadzić do licznych reakcji alergicznych u pasażerów, tak więc nie warto ryzykować. Wielu posiadaczy aut całkowicie zaniedbuje ten element, a to duży błąd. W skrajnych przypadkach nie wystarczy już bowiem zwykłe odgrzybianie – trzeba wymontować parownik i dokładnie go wyczyścić. Dostęp do niego jest mocno utrudniony, demontaż wymaga więc wiele pracy i czasu. A to już naprawdę spory koszt. Zabezpiecz się więc zawczasu.

Ozonowanie, a odgrzybianie klimatyzacji

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie?

Istnieje wiele metod odgrzybiania, czyli czyszczenia klimatyzacji. Bardzo popularne są spraye i pianki, które można dostać w każdym sklepie motoryzacyjnym i wielu marketach. Są to metody chemiczne, podawane na parownik klimatyzacji lub w kratki wentylacyjne. Skuteczniejsze okazują się te skierowane bezpośrednio na parownik, który jest głównym źródłem nieprzyjemnych zapachów. Trzeba także uważac, aby w pośpiechu nie kupić jedynie odświeżacza klimatyzacji, którego efekty znikną po kilku dniach. Poza tym wiele osób stosuje metodę z użyciem tzw. „czajnika”, rozpylającego płyn dezynfekujący. W ostatnim czasie jednak coraz więcej osób decyduje się na ozonowanie, które nie wymaga kupna specjalnych środków chemicznych. Jest to bardzo bezpieczny i skuteczny sposób na pozbycie się wszelkich bakterii, grzybów i nieprzyjemnych zapachów z klimatyzacji.

Ile kosztuje ozonowanie klimatyzacji?

Cena ozonowania w wybranych miastach została przedstawiona poniżej.

 Białystok 40-53 PLN Umów wizytę
 Bydgoszcz 50-70 PLN Umów wizytę
 Gdańsk 25-30 PLN Umów wizytę

 Gorzów

Wielkopolski

 50-60 PLN Umów wizytę
 Katowice 50-70 PLN Umów wizytę
 Kielce 50-65 PLN Umów wizytę
 Kraków 35-50 PLN Umów wizytę
 Lublin 32-40 PLN Umów wizytę
 Łódź  77-100 PLN Umów wizytę
 Olsztyn 50-150 PLN Umów wizytę
 Poznań 53-110 PLN Umów wizytę
Szczecin 48-95 PLN Umów wizytę
Toruń 40-80 PLN Umów wizytę
Warszawa 52-75 PLN Umów wizytę
Wrocław 40-60 PLN Umów wizytę
Zielona Góra 30-60 PLN Umów wizytę

Co daje ozonowanie?

Ozon ma bardzo silne właściwości odkażające – niemal pięćdziesiąt razy bardziej, niż chlor. Jego niewątpliwą zaletą jest gazowy stan skupienia, który sprawia, że dociera on wszędzie – działaniu ozonu poddana jest nie tylko klimatyzacja, ale także cała tapicerka z podsufitką. Co ważne, nie maskuje on szkodliwych związków, tylko je utlenia, przez co przestają być dla nas problemem.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Cena odgrzybiania klimatyzacji w wybranych miastach została przedstawiona poniżej.

 Białystok 46-56 PLN Umów wizytę
 Bydgoszcz 95-105 PLN Umów wizytę
 Gdańsk 74-90 PLN Umów wizytę

 Gorzów

Wielkopolski

 70-80 PLN Umów wizytę
 Katowice  50-90 PLN Umów wizytę
 Kielce  60-87 PLN Umów wizytę
 Kraków  34-74 PLN Umów wizytę
 Lublin 70-92 PLN Umów wizytę
 Łódź  57-69 PLN Umów wizytę
 Olsztyn 65-75 PLN Umów wizytę
 Poznań 55-80 PLN Umów wizytę
Szczecin 50-70 PLN Umów wizytę
Toruń 45-75 PLN Umów wizytę
Warszawa 66-90 PLN Umów wizytę
Wrocław 50-160 PLN Umów wizytę
Zielona Góra 60-80 PLN Umów wizytę

Jak wygląda proces ozonowania?

Na samym początku konieczne jest dokładne odkurzenie pojazdu, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Cały proces dezynfekcji odbywa się dzięki generatorowi ozonu, który wykorzystując wyładowania koronowe powoduje rozszczepienie cząsteczek tlenu na dwa odrębne atomy tlenu. W wyniku tej reakcji powstaje O3, które następnie utlenia dowolny związek chemiczny. Pojazd powinien być uruchomiony, klimatyzacja włączona i nawiew ustawiony na 2 bieg. Obieg zamknięty. W takich warunkach ozon krąży więc w klimatyzacji i wnętrzu pojazdu, utleniając po drodze napotkane cząsteczki chemiczne. W efekcie giną wszelkie grzyby i drobnoustroje, a przykry zapach znika. Na końcu trzeba już tylko wywietrzyć samochód. Ozonowania nie poleca się przeprowadzać w temperaturze otoczenia wyższej niż 30 stopni Celsjusza.

Czy ozonowanie jest zdrowe?

Zabieg taki jest całkowicie bezpieczny dla ludzi, ponieważ odbywa się w zamkniętym aucie. Dodatkowo jest to gaz nietrwały, dlatego bardzo krótko oddziałuje na otoczenie. Działanie O3 kończy się zaraz z zakończeniem zabiegu w serwisie. Zatem jest on też zupełnie bezpieczny dla kobiet w ciąży. Po kilku miesiącach trzeba więc liczyć się z ponownym pojawieniem zanieczyszczeń w klimatyzacji. Jest to jednak rozwiązanie całkowicie ekologiczne. Jeśli jednak chcesz wydłużyć efekt dezynfekcji, możesz wzmocnić proces poprzez zastosowanie metody chemicznej. Rozpylony płyn odkażający będzie bowiem działał jeszcze przez jakiś czas. Wszystko jednak zależy od ciebie.

Ile trwa ozonowanie?

Czas ozonowania w głównej mierze zależy od wielkości pojazdu oraz wydajności urządzenia, określanej przez gramy na godzinę. Aby ozonowanie było dobrze przeprowadzone, mechanik powinien dopasować czas działania ozonatora do objętości kabiny. Z praktyki wiemy, że ozonowanie przeprowadzane jest od 30 minut do 1,5 godziny. Następnie warto przewietrzyć samochód przed dalszą jazdą, chociaż sam chwilowy specyficzny zapach nie ma negatywnego wpływu na organizm.  

Co ile odgrzybiać klimatyzację?

Klimatyzacja powinna być odgrzybiana co najmniej raz w roku. Zdarza się, że nieprzyjemny zapach z nadmuchu może pojawić się ponownie zanim upłynie kolejne 12 miesięcy. Jeżeli procedurę zamierzamy przeprowadzać jedynie raz w roku, najlepszym na to czasem jest wiosna. Po okresie zimowym, najbardziej wilgotnym w ciągu roku prawdopodobieństwo zanieczyszczenia parownika jest największe. Wiosenne ozonowanie warto połączyć z wymianą filtra kabinowego, który w zimie także ulega większemu zużyciu.

Wiesz już wszystko na ten temat?

UMÓW WIZYTĘPrzeczytaj także

Volkswagen Passat B6 - Cena wymiany klocków hamulcowych

Volkswagen Passat B6 - Cena wymiany klocków hamulcowych

 VW Passat B6 to następca legendarnego Passata B5. Produkowany był w latach 2005-2010. Pojazd zajął drugie miejsce w plebiscycie na Samochód Roku. W ofercie zaoferowano 14 silników diesla oraz 9 silników benzynowych. Silniki zasilane olejem napędowym zawierały się w pojemnościach 1.6 do...

więcej

Fiat Panda II - Cena napełnienia klimatyzacji

Fiat Panda II - Cena napełnienia klimatyzacji

 Fiata Pande drugiej generacji produkowano w latach 2003 - 2012. Jest to model auta zaklasyfikowanego do segmentu B (klasa miejska). W porównaniu do swojego poprzednika o prostej konstrukcji, Panda II przeszła modernizację techniczną jak i stylistyczną. Auto przeszło dwa faceliftingi, w...

więcej

Toyota Avensis II - Cena wymiany świec zapłonowych

Toyota Avensis II - Cena wymiany świec zapłonowych

 Toyota Avensis drugiej generacji to samochód klasy średniej produkowany w latach 2002 - 2009. Konstrukcyjne auto niewiele różni się od swojego poprzednika, jednak jego sylwetka została odświeżona przez co stała się bardziej spójna. W 2006 roku auto poddano faceliftingowi. W ofercie Toyota...

więcej

Opel Astra G - Cena wymiany oleju silnikowego

Opel Astra G - Cena wymiany oleju silnikowego

 Opel Astra G to jeden z najpopularniejszych modeli Opla, a także samochodów widzianych na ulicach. Oferowany był w nadwoziach coupe, cabrio, kombi, hatchback i sedan, a lata produkcji przypadają na 1998-2009. Gama silników benzynowych jest ogromna i składa się z 17 pozycji. Diesli jest o...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat