System ogrzewania szyb jest kluczowym elementem do bezpiecznego poruszania się samochodem w zimie. Jazda z zaparowaną lub zamrożoną szybą mocno ogranicza widoczność, znacznie podnosząc ryzyko spowodowania wypadku. Przyczyn braku ogrzewania szyby może być wiele, od zablokowanych nawiewów do uszkodzonej nagrzewnicy.
Szyba przednia - ogrzewanie przedniej szyby realizowane jest tym samym nawiewem, który wtłacza powietrze do wentylacji kabiny oraz klimatyzacji. Powietrze przepływa przez nagrzewnicę, a następnie zostaje osuszone w parowniku klimatyzacji. Takie suche powietrze pomaga usunąć wilgoć, a kierowane na szybę jest dodatkowymi otworami wentylacyjnymi w desce rozdzielczej. Ciepłe powietrze rozpuszcza lód i śnieg, a suche powietrze eliminuje pare.
Szyba tylna - w większości pojazdów tylna szyba wyposażona jest w układ elektrycznego ogrzewania. Są to ścieżki przewodzące prąd, które generują ciepło. Następnie lód czy śnieg ulega roztopieniu. Generowane ciepło jest na tyle delikatne, że nie grozi poparzeniem.
Przednia szyba:
Tylna szyba:
Częściowo lub wcale nie odmrożona szyba może niebezpiecznie wpłynąć na widoczność kierowcy prowadząc do wypadku. Jeżeli usterka ta ma miejsce w okresie zimowym, powinna być jak najszybciej usunięta.
Wybierając odpowiednie oświetlenie do samochodu należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Żarówki mają szczególne znaczenie w okresie zimowym, kiedy bardzo szybko zapada zmrok. W tym okresie odpowiednie oświetlenie ma istotne znaczenie. Odpowiednio dobrane żarówki wpływają nie tylko na dużo...
Gdy pojawiają się pierwsze upały, większość kierowców bez wahania sięga po udogodnienie, jakim jest wentylacja samochodowa. Niestety, często zdarza się, że dmuchawa wnętrza działa tylko na najwyższym biegu, a to już spory problem. Jeśli spotkało cię coś takiego, prawdopodobnie przepaleniu uległ...
Możliwość ustawiania elektrycznych lusterek w samochodzie jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Jest to szczególnie istotne, gdy z samochodu korzysta kilku kierowców. Problem z ustawieniem lusterek może powodować uszkodzony mechanizm, przepalony bezpiecznik, czy obiekt blokujący lustro np. lód.
Problemy z elektryką w samochodzie mogą pozbawić kierowcę udogodnień w postaci elektrycznych szyb czy radia, ale mogą tez uniemożliwić dalszą jazdę. Usterki elementów układu elektrycznego mogą w krótkim czasie wpłynąć na zużycie innych elementów, dlatego powinny być szybko naprawiane przez...