Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie szyby?

System ogrzewania szyb jest kluczowym elementem do bezpiecznego poruszania się samochodem w zimie. Jazda z zaparowaną lub zamrożoną szybą mocno ogranicza widoczność, znacznie podnosząc ryzyko spowodowania wypadku. Przyczyn braku ogrzewania szyby może być wiele, od zablokowanych nawiewów do uszkodzonej nagrzewnicy.

 

Jak to działa:

Szyba przednia - ogrzewanie przedniej szyby realizowane jest tym samym nawiewem, który wtłacza powietrze do wentylacji kabiny oraz klimatyzacji. Powietrze przepływa przez nagrzewnicę, a następnie zostaje osuszone w parowniku klimatyzacji. Takie suche powietrze pomaga usunąć wilgoć, a kierowane na szybę jest dodatkowymi otworami wentylacyjnymi w desce rozdzielczej. Ciepłe powietrze rozpuszcza lód i śnieg, a suche powietrze eliminuje pare. 

Szyba tylna - w większości pojazdów tylna szyba wyposażona jest w układ elektrycznego ogrzewania. Są to ścieżki przewodzące prąd, które generują ciepło. Następnie lód czy śnieg ulega roztopieniu. Generowane ciepło jest na tyle delikatne, że nie grozi poparzeniem. 

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie szyby?

Dlaczego ogrzewanie szyby nie działa?

Przednia szyba:

  • zablokowany przycisk - przycisk ogrzewania przedniej szyby (kierowania powietrza) może się naturalnie zablokować. Kilkukrotne wciśnięcie może rozwiązać problem.
  • zablokowany dolot powietrza - powietrze kierowane na szybę pobierane jest przez specjalne rury nawiewu. Jeżeli nawiew zostanie zablokowany np. przez liście, strumień powietrza kierowany na szybę nie będzie skuteczny.
  • problem z nawiewem - sytuacja analogiczna do zablokowanego dolotu. Tym razem odnosi się do części po stronie kabiny. Jeżeli kartki wentylacyjne będą zatkane jakimś przedmiotem, nie uda się skutecznie ogrzać szyby.
  • niski poziom płynu chłodniczego - działanie nagrzewnicy opiera się o przepływ płynu chłodzącego. Jeżeli jest ilość będzie niewystarczająca, może zakłócić pracę systemu a nawet doprowadzić do uszkodzeń.
  • awaria termostatu - termostat to zawór sterujący przepływem cieczy chłodzącej w małym i dużym obiegu. Po uruchomieniu silnika układ chłodzenia działa na obiegu małym omijając chłodnicę. Ma to doprowadzić do jak najszybszego nagrzania się silnika do temperatury roboczej. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury zawór otwiera duży obieg, chłodząc płyn w chłodnicy i niedopuszczając do przegrzania silnika. Jeżeli termostat zatnie się w pozycji otwartej, silnik nie będzie mógł się nagrzać a w rezultacie z nawiewu nie poleci ciepłe powietrze na szybę.
  • awaria nagrzewnicy - nagrzewnica to mniejsza chłodnica umieszczona za deską rozdzielczą. Jest sercem układu ogrzewania i podstawą rozmrażania przedniej szyby. Problemy z nagrzewnicą mogą być związane z jej zatkaniem zanieczyszczeniami w płynie chłodniczym, niedziałającym termostatem czy luźnymi rurkami.
  • awaria silnika dmuchawy - choćby nagrzewnica i termostat były sprawne, to bez dmuchawy żadne ciepłe powietrze nie zostanie dostarczone do zamrożonej szyby. Problem z dmuchawą może być prosty do rozwiązania, jeżeli odpowiada za to uszkodzony bezpiecznik czy rezystor prędkości dmuchawy. Może się też okazać, że uszkodzeniu uległ sam silniczek dmuchawy i będzie kwalifikował się do wymiany.

Tylna szyba:

  • uszkodzona wiązka elektryczna w szybie - najczęstszym objawem braku ogrzewania tylnej szyby jest przerwanie ścieżki elektrycznej umieszczonej w szybie. W przypadku przerwania ścieżki układ zostaje otwarty i nie jest w stanie skutecznie ogrzać szyby. Uszkodzenia ścieżek mogą wynikać na skutek otarć przedmiotów o szybę.
  • uszkodzone styki - siatka ścieżek elektrycznych ogrzewających szybę ma swoje styki zasilające układ. Styk ujemny (masa) i dodatni, aby prąd mógł przepływać przez obwód. Jeżeli któryś ze styków ulegnie uszkodzeniu, ogrzewanie tylnej szyby nie będzie działało.
  • naturalne zużycie - z upływem czasu ścieżka na szybie może się wytrzeć. Wpływ ma na to słońce, częste mycie szyby, różne obiekty przesuwające się po szybie. Im cieńsza ścieżka tym słabszy przepływ prądu. Może dojść do momentu, że przepływ nie będzie na tyle skuteczny, by rozmrozić szybę.
  • folia przyciemniająca szybę - zamontowana folia może połączyć się ze ściezką elektryczną utrudniając przepływ. Dodatkowo ścieżka elektryczna mogła ulec zniszczeniu podczas montażu lub demontażu folii przyciemniającej. 

Jak to jest ważne?

Częściowo lub wcale nie odmrożona szyba może niebezpiecznie wpłynąć na widoczność kierowcy prowadząc do wypadku. Jeżeli usterka ta ma miejsce w okresie zimowym, powinna być jak najszybciej usunięta.

 


Przeczytaj także

Co zrobić, gdy wycieraczki nie chcą się wyłączyć?

Co zrobić, gdy wycieraczki nie chcą się wyłączyć?

 Włączone wycieraczki w słoneczny dzień - taka sytuacja zdecydowanie nie powinna mieć miejsca. Nie dość że kierowca nie może skupić się na drodze, to poważnie zużywa się mechanizm wycierania szyby. Spowodowane może być to uszkodzoną dźwignią sterowania wycieraczkami, awaria włącznika...

więcej

Co zrobić, gdy elektryczne lusterka nie działają?

Co zrobić, gdy elektryczne lusterka nie działają?

 Możliwość ustawiania elektrycznych lusterek w samochodzie jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Jest to szczególnie istotne, gdy z samochodu korzysta kilku kierowców. Problem z ustawieniem lusterek może powodować uszkodzony mechanizm, przepalony bezpiecznik, czy obiekt blokujący lustro np. lód.

więcej

Nawiew działa tylko na najwyższym biegu – co robić?

Nawiew działa tylko na najwyższym biegu – co robić?

Gdy pojawiają się pierwsze upały, większość kierowców bez wahania sięga po udogodnienie, jakim jest wentylacja samochodowa. Niestety, często zdarza się, że dmuchawa wnętrza działa tylko na najwyższym biegu, a to już spory problem. Jeśli spotkało cię coś takiego, prawdopodobnie przepaleniu uległ...

więcej

 Jak dobrać żarówki do samochodu?

Jak dobrać żarówki do samochodu?

Wybierając odpowiednie oświetlenie do samochodu należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Żarówki mają szczególne znaczenie w okresie zimowym, kiedy bardzo szybko zapada zmrok. W tym okresie odpowiednie oświetlenie ma istotne znaczenie. Odpowiednio dobrane żarówki wpływają nie tylko na dużo...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę