Kup ubezpieczenie assistance

Nawiew działa tylko na najwyższym biegu – co robić?

Gdy pojawiają się pierwsze upały, większość kierowców bez wahania sięga po udogodnienie, jakim jest wentylacja samochodowa. Niestety, często zdarza się, że dmuchawa wnętrza działa tylko na najwyższym biegu, a to już spory problem. Jeśli spotkało cię coś takiego, prawdopodobnie przepaleniu uległ rezystor, odpowiadający za sterowanie układem. Oczywiście możesz udać się do warsztatu i dokonać naprawy, ale nie jest to konieczne. Przy odrobinie umiejętności i chęci możesz spróbować samodzielnie rozwiązać problem i zaoszczędzić tym samym sporo pieniędzy.

Bezpośrednią przyczyną przepalania się rezystora jest stary i zabrudzony filtr kabinowy, przez co obniża się przepływ powietrza, a w konsekwencji przepala się bezpiecznik termiczny. Jest to specjalne zabezpieczenie, które chroni przed przegrzaniem, a także zapaleniem auta. Naprawa tego elementu wcale nie musi być kosztowna, jeśli zaopatrzysz się we wszystkie potrzebne rzeczy.

Oczywiście podstawą jest nowy rezystor i filtr kabinowy, do tego wystarczy już tylko odpowiedni klucz nasadowy. Najpierw trzeba wymontować stary filtr kabinowy, który znajduje się w nogach pasażera po lewej stronie. Wystarczy zdjąć pokrywę filtra i wyjąć go. Następnie zamontować nowy, ale ze szczególną ostrożnością, ponieważ może ulec uszkodzeniu. Trzeba przy tym lekko go naginać, aby cały znalazł się na swoim miejscu. Potem już pozostaje tylko zamknięcie pokrywy tak, aby wszystkie zatrzaski zaskoczyły.

Drugim etapem jest wymiana rezystora nawiewu. W tym celu należy otworzyć schowek po stronie pasażera i zwolnić jego blokady. Aby to zrobić, wystarczy odciągnąć je delikatnie w stronę wnętrza schowka, aż wyskoczą. Tutaj także należy zachować ostrożność, aby nie narobić nieodwracalnych szkód. Po wykonaniu tej czynności naszym oczom powinien ukazać się rezystor – wygląda jak kostka z dwoma wtykami. Najpierw odłączmy dwa złącza elektryczne, a następnie odkręcamy śruby mocujące. Teraz można już swobodnie zdemontować rezystor i umieścić w tym miejscu nowy. Nie pozostaje już nic, jak przykręcić go i podłączyć kostki elektryczne. Na końcu montujemy schowek i voila – problem z głowy.

Prawda jednak jest taka, że niedoświadczona osoba podczas wymiany może narobić więcej szkód, niż pożytku. W takim wypadku lepiej wybrać się do sprawdzonego fachowca. Jakich kosztów należy się spodziewać? Sam rezystor dmuchawy ma dość zróżnicowane ceny, w zależności od rodzaju i modelu auta. Koszt może więc wynosić od 100 do nawet 600zł. Do tego dochodzi robocizna, za którą trzeba zapłacić około 100zł.

Problemy z rezystorem dmuchawy pojawiają się dość często, zwłaszcza w starszych samochodach. Z reguły jednak należą do bardzo wytrzymałych elementów. Przy odpowiedniej eksploatacji samochodu w ogóle nie powinieneś mieć do czynienia z usterką tej części – wystarczy tylko pamiętać o regularnej wymianie filtra kabinowego. W ten sposób zaoszczędzisz znaczną kwotę, którą będziesz mógł wydać na przyjemniejsze rzeczy.


Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKASerwis klimatyzacji samochodowej

Przeczytaj także

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Co tanie, to drogie, czyli jak najlepiej kupić AC

Podczas poszukiwań autocasco, powiedzenie „co tanie, to drogie” możemy traktować jako zasadę numer jeden. Nieprzemyślany zakup polisy AC zbyt często daje nam złudny spokój. Niekiedy uważamy, że bez względu na cenę jaką za nią płacimy, naprawa auta będzie na najwyższym poziomie. Niestety, raczej...

więcej

Jak ładować akumulator?

Jak ładować akumulator?

Chyba każdy posiadacz auta wie, czym skutkuje zostawienie w nim otwartych drzwi, włączonego światła, czy radia… Gdy akumulator się rozładuje, pozostaje już tylko sięgnąć po prostownik i uzbroić się w cierpliwość. Zanim jednak przystąpisz do tej prostej, jak się zdaje czynności, dobrze się do...

więcej

Rola intercoolera w układzie doładowania silnika spalinowego

Rola intercoolera w układzie doładowania silnika spalinowego

Intercooler to bardzo ważny, a często niedoceniany element, umieszczony niemal w każdym samochodzie, który posiada doładowany silnik spalinowy. Aby zrozumieć istotę i sposób działania tego kluczowego podzespołu, konieczna jest podstawowa wiedza na temat sposobu działania systemu doładowania silnika.

więcej

Hak holowniczy – czy warto?

Hak holowniczy – czy warto?

Posiadanie haku holowniczego przy aucie bardzo się przydaje, gdy trzeba przewieźć coś większego. Wielu kierowców uważa, że jest to im całkowicie niepotrzebne, jednak w nagłych przypadkach zmieniają zdanie. Jeżeli wiesz, że takie udogodnienie będzie ci nieraz potrzebne, warto jest rozważyć jego...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ