Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Nagły problem z uruchomieniem samochodu to coraz rzadszy widok ze względu na postęp technologiczny. Mimo to, elektronika która z jednej strony czyni auta nowoczesnymi pojazdami, z drugiej strony utrudnia ich diagnostykę na poboczu drogi. Bez komputera diagnostycznego, niewiele można zdziałać w dzisiejszych czasach.

 

Przyczyny nieodpalania silnika:

Jeżeli rozrusznik kręci, ale silnik nie odpala:

  • awaria pompy paliwa - uszkodzona pompa paliwa nie doprowadzi paliwa do silnika, mimo zatankowanego zbiornika.
  • awaria świecy zapłonowej - iskra w świecy zapłonowej inicjuje zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej. Bez sprawnych świec zapłonowych silnik nie jest w stanie odpalić.
  • awaria rozrządu - pasek rozrządu wraz z pozostałymi elementami steruje m.in. zaworami. Uszkodzony rozrząd nie jest w stanie wysterować prawidłowo zaworów aby zaszły warunki do prawidłowego zapłonu paliwa. Co więcej, próby uruchomienia silnika z uszkodzonym rozrządem prawie na pewno doprowadzą do uszkodzenia silnika i bardzo kosztownego remontu.
  • awaria cewki zapłonowej - bez sprawnej cewki zapłonowej nie zostanie wytworzone odpowiednie napięcie do zasilenia świecy zapłonowej. Sytuacja analogiczna do uszkodzonej świecy - brak iskry = brak zapłonu.
  • awaria czujnika obrotu wału - jeżeli czujnik źle odczytuje informacje lub w ogóle nie działa, układ zapłonowy nie będzie mógł poprawnie pracować, co w konsekwencji uniemożliwi uruchomienie silnika.

Jeżeli nic się nie dzieje po przekręceniu kluczyka:

  • awaria akumulatora lub zaśniedziałe klemy - akumulator ma swoją ograniczoną żywotność, a klemy akumulatora mogą się poluzować lub skorodować, uniemożliwiając pobór prądu do rozruchu silnika.
  • awaria rozrusznika - dość popularna przyczyna braku reakcji na kręcenie kluczykiem w stacyjce. Jeżeli nie dzieje się kompletnie nic, a prąd płynie w układzie, to bardzo możliwe, że rozrusznik nadaje się do wymiany bądź regeneracji.
  • problem z zapłonem - może wynikać z braku połączeń w kostkach czy wiązkach przewodów.

Jeżeli podczas podczas rozruchu slychać zgrzyt:

  • uszkodzenie rozrusznika - zgrzyty podczas próby rozruchu to oznaki kończenia się rozrusznika. 

Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Jak się naprawia usterkę:

Mechanik sprawdza układ zapłonowy, paliwowy, ładowania a następnie szuka uszkodzeń mechanicznych. Mechanik może spróbować uruchomić silnik na tzw. plaka. Polega to na wtryśnięciu gazu do dolotu. Jeżeli wtedy silnik odpali, oznacza to problem z układem paliwowym. 

Jak to jest ważne?

Samochód, którym nie można jeździć nie zagraża niebezpieczeństwu w ruchu, jednak zwlekanie z naprawą może powodować kolejne awarie. Nie bez powodu mówi się, że samochód od stania także się zużywa, dlatego najlepiej jak najszybciej umówić się do sprawdzonego serwisu samochodowego i przywrócić auto do życia.

 





Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy silnik się przegrzewa?

Co zrobić, gdy silnik się przegrzewa?

 Przegrzewanie się silnika to usterka mogąca w krótkim czasie doprowadzić do jego kompletnego uszkodzenia. Za problemy z temperaturą odpowiadać może awaria praktycznie każdego z elementów układu chłodzenia. Sprawdzić należy chłodnicę, rury chłodnicy, pompę wody, termostat, wentylator...

więcej

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Gdy temperatura na zewnątrz spada, temperatura wewnątrz kabiny utrzymywana jest przez układ ogrzewania. Jeżeli ogrzewanie nie działa poprawnie, oznacza to pewne zagrożenie i to nie ze względu na komfort podróżowania, a np. na same zdolności fizyczne człowieka. Poza utrudnieniem w kierowaniu...

więcej

Co zrobić, gdy samochód wydaje dziwne dźwięki?

Co zrobić, gdy samochód wydaje dziwne dźwięki?

   Nienaturalne dźwięki w samochodzie mogą mieć różnorakie pochodzenie. Tak samo i skutki mogą być niegroźne, bądź opłakane. Najważniejsze, to jak najszybciej zlokalizować źródło hałasu. Jeżeli dźwięki będą pochodziły od przerdzewiałego układu wydechowego, to naprawa nie będzie tak...

więcej

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka otwartego wlewu paliwa?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka otwartego wlewu paliwa?

 Korek wlewu paliwa zapobiega rozlewaniu, parowaniu i zanieczyszczaniu paliwa. Za wyświetlenie kontrolki może odpowiadać brak korka, niepoprawne zamontowanie korka lub usterka elektroniki samochodu.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat