Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Nagły problem z uruchomieniem samochodu to coraz rzadszy widok ze względu na postęp technologiczny. Mimo to, elektronika która z jednej strony czyni auta nowoczesnymi pojazdami, z drugiej strony utrudnia ich diagnostykę na poboczu drogi. Bez komputera diagnostycznego, niewiele można zdziałać w dzisiejszych czasach.

 

Przyczyny nieodpalania silnika:

Jeżeli rozrusznik kręci, ale silnik nie odpala:

  • awaria pompy paliwa - uszkodzona pompa paliwa nie doprowadzi paliwa do silnika, mimo zatankowanego zbiornika.
  • awaria świecy zapłonowej - iskra w świecy zapłonowej inicjuje zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej. Bez sprawnych świec zapłonowych silnik nie jest w stanie odpalić.
  • awaria rozrządu - pasek rozrządu wraz z pozostałymi elementami steruje m.in. zaworami. Uszkodzony rozrząd nie jest w stanie wysterować prawidłowo zaworów aby zaszły warunki do prawidłowego zapłonu paliwa. Co więcej, próby uruchomienia silnika z uszkodzonym rozrządem prawie na pewno doprowadzą do uszkodzenia silnika i bardzo kosztownego remontu.
  • awaria cewki zapłonowej - bez sprawnej cewki zapłonowej nie zostanie wytworzone odpowiednie napięcie do zasilenia świecy zapłonowej. Sytuacja analogiczna do uszkodzonej świecy - brak iskry = brak zapłonu.
  • awaria czujnika obrotu wału - jeżeli czujnik źle odczytuje informacje lub w ogóle nie działa, układ zapłonowy nie będzie mógł poprawnie pracować, co w konsekwencji uniemożliwi uruchomienie silnika.

Jeżeli nic się nie dzieje po przekręceniu kluczyka:

  • awaria akumulatora lub zaśniedziałe klemy - akumulator ma swoją ograniczoną żywotność, a klemy akumulatora mogą się poluzować lub skorodować, uniemożliwiając pobór prądu do rozruchu silnika.
  • awaria rozrusznika - dość popularna przyczyna braku reakcji na kręcenie kluczykiem w stacyjce. Jeżeli nie dzieje się kompletnie nic, a prąd płynie w układzie, to bardzo możliwe, że rozrusznik nadaje się do wymiany bądź regeneracji.
  • problem z zapłonem - może wynikać z braku połączeń w kostkach czy wiązkach przewodów.

Jeżeli podczas podczas rozruchu slychać zgrzyt:

  • uszkodzenie rozrusznika - zgrzyty podczas próby rozruchu to oznaki kończenia się rozrusznika. 

Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Jak się naprawia usterkę:

Mechanik sprawdza układ zapłonowy, paliwowy, ładowania a następnie szuka uszkodzeń mechanicznych. Mechanik może spróbować uruchomić silnik na tzw. plaka. Polega to na wtryśnięciu gazu do dolotu. Jeżeli wtedy silnik odpali, oznacza to problem z układem paliwowym. 

Jak to jest ważne?

Samochód, którym nie można jeździć nie zagraża niebezpieczeństwu w ruchu, jednak zwlekanie z naprawą może powodować kolejne awarie. Nie bez powodu mówi się, że samochód od stania także się zużywa, dlatego najlepiej jak najszybciej umówić się do sprawdzonego serwisu samochodowego i przywrócić auto do życia.

 


Przeczytaj także

Co zrobić, gdy wycieka płyn chłodniczy?

Co zrobić, gdy wycieka płyn chłodniczy?

Z pozoru niegroźny wyciek płynu chłodniczego może w krótkim czasie doprowadzić do przegrzania się silnika i w konsekwencji do poważnej usterki. Elementy najbardziej narażone na wycieki to: chłodnica, przewody chłodnicy, zbiorniczek wyrównawczy, pompa wody lub korek chłodnicy. Jeżeli pod...

więcej

Co zrobić, gdy musisz pompować pedał hamulca?

Co zrobić, gdy musisz pompować pedał hamulca?

 Konieczność pompowania pedału hamulca jest oznaką poważnej usterki układu hamulcowego. Kierowca powinien mieć możliwość natychmiastowego zatrzymania samochodu, a problem z pompowaniem pedału może być spowodowany zapowietrzonym układem, awarią pompy hamulcowej, czy niewłaściwy stan i poziom...

więcej

Co zrobić, gdy silnik trzęsie się, pulsuje lub wibruje?

Co zrobić, gdy silnik trzęsie się, pulsuje lub wibruje?

Trzęsienie i wibracje silnika mogą oznaczać prostą usterkę wynikającą ze zużycia np. świec i przewodów zapłonowych. Może za to odpowiadać też mocowanie silnika, które z czasem się wyrabia od tłumienia wibracji. Najgorzej jest, jeżeli wibracje spowodowane są wewnętrznymi awariami silnika. W celu...

więcej

Co zrobić, gdy poziom oleju jest niski?

Co zrobić, gdy poziom oleju jest niski?

Zbyt niski poziom oleju silnikowego może doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń silnika i kosztownej naprawy, dlatego najlepiej jak najszybciej umówić się do warsztatu. Do obniżenia poziomu oleju może doprowadzić wyciek oleju przez nieszczelność układu, zużyte pierścienie tłokowe, prowadnice...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę