Mechanika pojazdowa

Twoje auto wymaga naprawy? Potrzebujesz sprawdzonego i uczciwego fachowca, któremu mógłbyś powierzyć swój samochód? Dla dobrego mechanika wymiana klocków, tarcz hamulcowych, naprawa tłumików czy wymiana olei i filtrów to nie problem. Niestety, często nie rozpoznajemy pierwszych oznak usterki, a to spory błąd. Szybkie wykrycie problemu może znacznie zmniejszyć koszty naprawy u mechanika, dlatego warto znać podstawowe sygnały nadchodzącej awarii.

mechanika pojazdowa

1. Amortyzatory
Znacznie poprawiają komfort jazdy, poprzez tłumienie drgań, a także wspomaganie hamowania i kontroli nad pojazdem. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest więc niezwykle ważne. Po czym rozpoznać ich niesprawność? Do typowych objawów usterki należy : nierównomierne zużycie opon, niepewnie prowadzenie auta na zakrętach, czy wydłużona droga hamowania. Naszą uwagę powinny zwrócić także koła odrywające się od jezdni i podskakujące w czasie gwałtownego hamowania, a także wyciek oleju z amortyzatora i „przestawianie” pojazdu w czasie pokonywania przeszkód.


2. Koła
Sezonowa zmiana kół w aucie wymaga ich wyważania w serwisie. Niestety, wielu kierowców o tym zapomina. Jeśli podczas jazdy odczuwasz drgania kierownicy, to niezbity znak, że czas wybrać się do mechanika.


3. Silnik
Silnik jej „sercem” samochodu, musi więc funkcjonować bez zarzutów. W przypadku usterek należy niezwłocznie udać się do warsztatu, ponieważ poważne awarie mogą pochłonąć ogromne sumy pieniędzy. Jakie są symptomy nieprawidłowo działającego silnika? Po pierwsze, dym z rury wydechowej. Czarny może oznaczać niesprawny wtryskiwacz lub zanieczyszczony filtr powietrza. W przypadku niebieskiego czekają cię spore koszty – prawdopodobnie uszkodzeniu uległy pierścienie tłoka lub cylindra. Biały z kolei spowodowany jest wyciekiem płynu chłodniczego. Po drugie, jeśli z silnika wydobywa się dziwny zapach, zapamiętaj go i jedź do mechanika. Pomoże mu to łatwiej zidentyfikować problem. Po trzecie, zwracaj uwagę na dźwięki - od stukania po odgłos tarcia, pisku i syczenia. Czy były stałe? Miały miejsce przy ciepłym, czy zimnym silniku? Przy dużej prędkości? Takie informacje są niezwykle cenne dla mechanika, warto więc je zapamiętać.


4. Hamulce
Układ hamulcowy jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Zwracaj więc uwagę na jego funkcjonowanie. Pisk, charakterystyczny metaliczny odgłos tarcia, szum – wszystkie te objawy powinny skierować nas od razu do warsztatu. Z kolei drgania na kierownicy podczas hamowania mogą świadczyć o krzywych tarczach hamulcowych.


5. Alternator
Część odpowiedzialna za ładowanie akumulatora podczas jazdy. Jeśli ulegnie awarii, to daleko swoim samochodem nie zajedziemy. Jego zużycie objawia się najczęściej głośną pracą wynikającą ze zużycia łożysk. Jeśli mamy z nią do czynienia, trzeba odwiedzić serwis. Powodem do niepokoju powinna być także zapalająca się po rozruchu silnika kontrolka ładowania. Jeśli zgaśnie, oznacza, że alternator podjął pracę. Jeśli nie – prawdopodobnie przestał ładować.


6. Rozrusznik
Bez tego elementu nie uruchomisz samochodu. Typowym objawem jego usterki jest kilkusekundowy trzask po przekręceniu silnika. Zazwyczaj występuje zimą, gdy w niskich temperaturach rozrusznik ma większy problem z pracą. Należy wtedy udać się niezwłocznie do warsztatu.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Co zrobić, gdy silnik chodzi głośniej niż zawsze?

Co zrobić, gdy silnik chodzi głośniej niż zawsze?

Nagła głośniejsza niż zazwyczaj praca silnika może sygnalizować jego poważny problem. W większości przypadków niedomagania silnika objawiają się m.in. dudnieniem czy stukami. Spowodowane może być...

więcej

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Gdy temperatura na zewnątrz spada, temperatura wewnątrz kabiny utrzymywana jest przez układ ogrzewania. Jeżeli ogrzewanie nie działa poprawnie, oznacza to pewne zagrożenie i to nie ze względu na...

więcej

Co zrobić, gdy hamulec ręczny jest zablokowany?

Co zrobić, gdy hamulec ręczny jest zablokowany?

 Hamulec ręczny jest ważnym elementem każdego pojazdu. Zapewnia on bezpieczeństwo podczas parkowania na zboczu czy innej pochyłości drogi, a także pomaga zmniejszyć niepotrzebne obciążenie...

więcej