Mechanika pojazdowa

Twoje auto wymaga naprawy? Potrzebujesz sprawdzonego i uczciwego fachowca, któremu mógłbyś powierzyć swój samochód? Dla dobrego mechanika wymiana klocków, tarcz hamulcowych, naprawa tłumików czy wymiana olei i filtrów to nie problem. Niestety, często nie rozpoznajemy pierwszych oznak usterki, a to spory błąd. Szybkie wykrycie problemu może znacznie zmniejszyć koszty naprawy u mechanika, dlatego warto znać podstawowe sygnały nadchodzącej awarii.

mechanika pojazdowa

1. Amortyzatory
Znacznie poprawiają komfort jazdy, poprzez tłumienie drgań, a także wspomaganie hamowania i kontroli nad pojazdem. Ich prawidłowe funkcjonowanie jest więc niezwykle ważne. Po czym rozpoznać ich niesprawność? Do typowych objawów usterki należy : nierównomierne zużycie opon, niepewnie prowadzenie auta na zakrętach, czy wydłużona droga hamowania. Naszą uwagę powinny zwrócić także koła odrywające się od jezdni i podskakujące w czasie gwałtownego hamowania, a także wyciek oleju z amortyzatora i „przestawianie” pojazdu w czasie pokonywania przeszkód.


2. Koła
Sezonowa zmiana kół w aucie wymaga ich wyważania w serwisie. Niestety, wielu kierowców o tym zapomina. Jeśli podczas jazdy odczuwasz drgania kierownicy, to niezbity znak, że czas wybrać się do mechanika.


3. Silnik
Silnik jej „sercem” samochodu, musi więc funkcjonować bez zarzutów. W przypadku usterek należy niezwłocznie udać się do warsztatu, ponieważ poważne awarie mogą pochłonąć ogromne sumy pieniędzy. Jakie są symptomy nieprawidłowo działającego silnika? Po pierwsze, dym z rury wydechowej. Czarny może oznaczać niesprawny wtryskiwacz lub zanieczyszczony filtr powietrza. W przypadku niebieskiego czekają cię spore koszty – prawdopodobnie uszkodzeniu uległy pierścienie tłoka lub cylindra. Biały z kolei spowodowany jest wyciekiem płynu chłodniczego. Po drugie, jeśli z silnika wydobywa się dziwny zapach, zapamiętaj go i jedź do mechanika. Pomoże mu to łatwiej zidentyfikować problem. Po trzecie, zwracaj uwagę na dźwięki - od stukania po odgłos tarcia, pisku i syczenia. Czy były stałe? Miały miejsce przy ciepłym, czy zimnym silniku? Przy dużej prędkości? Takie informacje są niezwykle cenne dla mechanika, warto więc je zapamiętać.


4. Hamulce
Układ hamulcowy jest niezwykle ważny dla bezpieczeństwa podczas jazdy. Zwracaj więc uwagę na jego funkcjonowanie. Pisk, charakterystyczny metaliczny odgłos tarcia, szum – wszystkie te objawy powinny skierować nas od razu do warsztatu. Z kolei drgania na kierownicy podczas hamowania mogą świadczyć o krzywych tarczach hamulcowych.


5. Alternator
Część odpowiedzialna za ładowanie akumulatora podczas jazdy. Jeśli ulegnie awarii, to daleko swoim samochodem nie zajedziemy. Jego zużycie objawia się najczęściej głośną pracą wynikającą ze zużycia łożysk. Jeśli mamy z nią do czynienia, trzeba odwiedzić serwis. Powodem do niepokoju powinna być także zapalająca się po rozruchu silnika kontrolka ładowania. Jeśli zgaśnie, oznacza, że alternator podjął pracę. Jeśli nie – prawdopodobnie przestał ładować.


6. Rozrusznik
Bez tego elementu nie uruchomisz samochodu. Typowym objawem jego usterki jest kilkusekundowy trzask po przekręceniu silnika. Zazwyczaj występuje zimą, gdy w niskich temperaturach rozrusznik ma większy problem z pracą. Należy wtedy udać się niezwłocznie do warsztatu.

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Co zrobić, gdy pedał gazu nie reaguje?

Co zrobić, gdy pedał gazu nie reaguje?

 Brak reakcji na gaz skutecznie uniemożliwia lub utrudnia poruszanie się samochodem. Jeżeli nie jest to wina objektów blokujących ruch pedału gazu, to być może jest to zablokowana...

więcej

Co zrobić, gdy paruje przednia szyba?

Co zrobić, gdy paruje przednia szyba?

 Jazda z zaparowaną szybą skutecznie ogranicza widoczność oraz prowadzi do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Za niesprawny układ odparowania i ogrzewania szyby może odpowiadać uszkodzona...

więcej

Co zrobić, gdy samochód jest przechylony na jedną stronę?

Co zrobić, gdy samochód jest przechylony na jedną stronę?

Przechylenie samochodu w jedną stronę najczęściej jest spowodowane uszkodzeniem kolumny zawieszenia, amortyzatora lub sprężyny. Może się także okazać, że sama konstrukcja ramy czy podwozia...

więcej

Co zrobić, gdy pali się kontrolka hamulca?

Co zrobić, gdy pali się kontrolka hamulca?

 Kontrolka hamulca najczęściej świeci się z powodu zaciągniętego hamulca ręcznego i ma za zadanie ostrzeganie przed rozpoczęciem jazdy. Może być równie dobrze wywołana przez uszkodzony...

więcej