Co zrobić, gdy wycieka płyn chłodniczy?

Z pozoru niegroźny wyciek płynu chłodniczego może w krótkim czasie doprowadzić do przegrzania się silnika i w konsekwencji do poważnej usterki. Elementy najbardziej narażone na wycieki to: chłodnica, przewody chłodnicy, zbiorniczek wyrównawczy, pompa wody lub korek chłodnicy. Jeżeli pod samochodem widoczna jest plama płynu chłodniczego, należy przerwać jazdę, zadzwonić po lawetę i odstawić auto na wymianę przeciekającego elementu.

Jeżeli kierowca ma pewne obawy co do szczelności układu chłodzenia, a wskazówka temperatury płynu chłodzącego pokazuje znacznie wyższe wskazania, znalezienie źródła wycieku nie powinno być problemem. Warto też zwrócić uwagę na obecność plam płynu chłodzącego pod samochodem.

 

Gdzie wycieka płyn chłodniczy?

  • Chłodnica chłodnica to spory element, na którym łatwo zauważyć ewentualne wycieki, które kwalifikują ją do wymiany.
  • Przewody chłodnicy – przewody łączące silnik z chłodnicą również ulegają zużyciu i po pewnym czasie mogą przeciekać. Wyciek może być ledwo zauważalny, jak również duży i intensywny. Węże z czasem kruszeją i słabną, co zwiększa ich podatność na uszkodzenia. Często zdarza się to w autach, w których użytkownicy dawno nie wymieniali płynu chłodzącego.
  • Pompa wody – płyn chłodniczy może też wyciekać przez uszkodzoną pompę wody. Wycieki z pompy najłatwiej zauważyć gdy silnik pracuje, ale często są też widoczne kiedy jednostka napędowa nie jest uruchomiona. Na przykład w postaci białych zacieków.
  • Korek chłodnicy – w niektórych przypadkach wyciek płynu chłodzącego pojawia się również w okolicach korka chłodnicy. Korek może stracić szczelność i nie utrzymywać odpowiedniego ciśnienia. W takiej sytuacji obniża się temperatura wrzenia płynu, a przez nieszczelność mogą wydostawać się również opary płynu.

chłodnica

Co zrobi mechanik?

Mechanik sprawdza szczelność wszystkich elementów układu chłodzenia. Może też skontrolować ciśnienie w układzie.

Dlaczego usunięcie problemów z układem chłodzenia jest tak ważne?

Kłopoty z układem chłodzenia wpływają na podwyższenie temperatury silnika i mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. W wyniku przegrzania głowica może popękać przepuszczając płyn chłodzący do oleju. Taka mieszanka dość szybko spowoduje awarię silnika. Jeżeli temperatura płynu chłodzącego znacząco wzrasta, a pod samochodem można znaleźć jego plamy, to trzeba jak najszybciej odwiedzić warsztat – najlepiej na lawecie – na kontrolę i naprawę układu chłodzenia. Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy i uniknąć awarii w trakcie jazdy.

 





Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy samochód jest przechylony na jedną stronę?

Co zrobić, gdy samochód jest przechylony na jedną stronę?

Przechylenie samochodu w jedną stronę najczęściej jest spowodowane uszkodzeniem kolumny zawieszenia, amortyzatora lub sprężyny. Może się także okazać, że sama konstrukcja ramy czy podwozia została wygięta lub skręcona. Najmniejszy problem to zbyt niskie ciśnienie w którymś z kół....

więcej

Typowe usterki silnika

Typowe usterki silnika

Silnik stanowi serce każdego samochodu. Aby jednak prawidłowo funkcjonowało, trzeba o nie dbać. Z reguły silniki benzynowe nie należą do problemowych, za to często usterkom ulega cały osprzęt wokół nich. Jakich awarii możesz się spodziewać? I co zrobić, gdy już się przydarzą?  

więcej

Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Nagły problem z uruchomieniem samochodu to coraz rzadszy widok ze względu na postęp technologiczny. Mimo to, elektronika która z jednej strony czyni auta nowoczesnymi pojazdami, z drugiej strony utrudnia ich diagnostykę na poboczu drogi. Bez komputera diagnostycznego, niewiele można zdziałać w...

więcej

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Gdy temperatura na zewnątrz spada, temperatura wewnątrz kabiny utrzymywana jest przez układ ogrzewania. Jeżeli ogrzewanie nie działa poprawnie, oznacza to pewne zagrożenie i to nie ze względu na komfort podróżowania, a np. na same zdolności fizyczne człowieka. Poza utrudnieniem w kierowaniu...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę