Układ hydrauliczny sprzęgła korzysta z tego samego zasobu płynu co układ hamulcowy. Oznacza to, że wyciek płynu z okolic sprzęgła, może wpłynąć na pracę obu systemów. Usterka może pochodzić od wycieku z gumowych lub metalowych przewodów pompy hamulcowej, lub przecieku w samej pompie sprzęgła. Wycieki zdarzają się także na uszczelce pompy hamulcowej. Sam płyn hydrauliczny stosowany w wymienionych układach jest żrący, dlatego powinno się jak najszybciej usunąć wyciek.
Poza sprzęgłami działającymi za pomocą linki, w samochodach stosowane są także sprzęgła hydrauliczne. Układ hydrauliczny posiada wiele zalet takich jak płynniejsza praca, brak rozciągającej się czy pękającej linki i inne. Oczywiście układy hydrauliczne nie są pozbawione wad, więc gdy zauważysz wyciekający płyn hamulcowy z okolic pedału sprzęgła, umów się do warsztatu na diagnostykę.
Sprzęgło hydrauliczne działa na takiej samej zasadzie jak hamulec. Za pomocą ciśnienia hydraulicznego sprzęgło zostaje rozłączone umożliwiając zmianę biegu. W momencie wciśnięcia pedału sprzęgła, metalowy trzpień zostaje wciśnięty w pompie sprzęgła, a wytworzone ciśnienie za pomocą cieczy hydraulicznej wprawia w ruch wysprzęglik. Sprzęgło zostaje rozłączone.
W zależności od marki i modelu samochodu, pompa sprzęgła może być umieszczona pod maską, lub zamontowana obok ściany grodziowej w pobliżu pompy hamulcowej. Zdarza się także, że montowana jest wewnątrz kabiny pod deską rozdzielczą, gdzie jest zdecydowanie utrudniony dostęp.
We wszystkich samochodach, układ hydrauliczny sprzęgła jest połączony z układem hamulcowym i korzysta z tego samego płynu. Płyn przekazywany jest z pompy hamulcowej za pomocą gumowych rurek. Dalej pod zwiększonym ciśnieniem uzyskanym w pompie sprzęgła, płyn wędruje metalowym przewodem do wysprzęglika.
W pierwszej kolejności mechanik sprawdza wyciek przy pedale sprzęgła. Następnie sprawdza wszystkie elementy sterujące sprzęgłem w poszukiwaniu nieszczelności. Dodatkowo sprawdza też poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym pompy hamulcowej. Jeżeli świeci się kontrolka hamulców, należy podłączyć komputer w celu odczytania ewentualnych błędów.
Jeżeli zauważysz wyciek płynu hamulcowego w okolicy pedału sprzęgła, masz niewiele czasu do działania. Jeżeli ubywa płynu sterującego sprzęgłem, jednocześnie ubywa płynu z układu hamulcowego. Oznacza to, że w niedługim czasie możesz stracić możliwość zmiany biegów, czy bezpiecznego hamowania. W takiej sytuacji należy jak najszybciej umówić się do warsztatu na diagnostykę i naprawę wycieku.
Nagła głośniejsza niż zazwyczaj praca silnika może sygnalizować jego poważny problem. W większości przypadków niedomagania silnika objawiają się m.in. dudnieniem czy stukami. Spowodowane może być to tak błachą przyczyną jak zużyte świece zapłonowe, a także poważniejszymi jak uszkodzony tłumik...
Utrudnione uruchamianie silnika to bardzo niekomfortowa usterka. Jest ona ściśle związana z elementami odpowiadającymi za rozruch silnika, jak i samo jego zasilanie. W skład podejrzanych elementów wchodzą m.in.: rozrusznik, akumulator, stacyjka, filtr paliwa i pompa paliwa, świece zapłonowe.
Silnik stanowi serce każdego samochodu. Aby jednak prawidłowo funkcjonowało, trzeba o nie dbać. Z reguły silniki benzynowe nie należą do problemowych, za to często usterkom ulega cały osprzęt wokół nich. Jakich awarii możesz się spodziewać? I co zrobić, gdy już się przydarzą?
Pozostawienie samochodu z niesprawnym hamulcem ręcznym jest dość ryzykowne, ponieważ nawet zostawienie samochodu na biegu nie gwarantuje że samochód się nie przemieści. Problemy z hamulcem ręcznym powodowane są przez rozregulowanie układu, uszkodzoną lub zapieczoną śrubę regulacyjną czy...