Opel Zafira (B, C) - Cena wymiany rozrządu

Cena wymiany rozrządu w Opel Zafira B i C wraz z usługą wymiany wynosi ok. 700-1800 zł. Szczegóły zostały przedstawiona w poniższej tabeli. Wycenie podlegały najpopularniejsze silniki na rynku. Ostateczna cena wymiany rozrządu może się różnić w zależności od producenta części zamiennych, renomy serwisu czy rejonu kraju.

Ile kosztuje wymiana rozrządu w Opel Zafira?

Ceny wymiany rozrządu wraz z usługą wymiany w wybranych silnikach Opel Zafira B i C przedstawiono poniżej.

Cena wymiany paska rozrządu z pompą wody Opel Zafira B
Paliwo Silnik zestaw paska rozrządu cena z wymianą
Benzyna 1.6 CNG ecoFLEX Turbo 150KM 110kW 695 PLN 959 PLN
1.6 Ecotec 115KM 85kW 695 PLN 959 PLN
1.6 Twinport ECOTEC 105KM 77kW 715 PLN 1080 PLN
1.8 ECOTEC 140KM 103kW 715 PLN 1080 PLN
2.2 DIRECT ECOTEC 150KM 110kW* 1097 PLN 1505 PLN

Diesel

1.7 CDTI ecoFLEX 125KM 92kW 700 PLN 870 PLN
1.7 CDTI ecoFLEX 110KM 81kW 700 PLN 870 PLN
1.9 CDTI ECOTEC 100KM 74kW 492 PLN 692 PLN
1.9 CDTI ECOTEC 120KM 88kW 547 PLN 824 PLN
1.9 CDTI ECOTEC 150KM 110kW 528 PLN 788 PLN

 *dotyczy rozrządu na łańcuchu

Cena wymiany łańcucha rozrządu Opel Zafira C
Paliwo Silnik zestaw łańcucha rozrządu cena z wymianą
Benzyna 1.4 Turbo ECOTEC 140KM 103kW 507 PLN 1407 PLN
1.6 SIDI Turbo 170KM 125kW 602 PLN 1502 PLN
1.6 Turbo Ecotec 200KM 147kW 600 PLN 1500 PLN
1.6 Turbo 136KM 100kW 602 PLN 1502 PLN
1.4 Turbo LPG 140KM 103kW 507 PLN 1407 PLN

Diesel

2.0 CDTI ECOTEC 165KM 121kW* 633 PLN 1333 PLN
2.0 CDTI ECOTEC 130KM 96kW* 627 PLN 1327 PLN
2.0 diesel 170KM 125kW* 622 PLN 1322 PLN
1.6 CDTI 134KM 99kW 940 PLN 1840 PLN

 *dotyczy rozrządu na pasku z pompą wody

 

Ile trwa wymiana rozrządu w Opel Zafira?

Wymiana rozrządu jest jedną z tych usług, których czas drastycznie różni się w zależności od zamontowanego w aucie silnika. W tym samym modelu samochodu wymiana może zająć od 2 godzin do nawet kilkudziesięciu. Zależy to od lokalizacji rozrządu czy też samego ustawienia silnika. Zdarza się, że do wymiany rozrządu trzeba zdemontować pół przodu (zderzak, lampy, podłużnicę itd.), a nawet wyjąć cały silnik. W przypadku Opla Zafira wymiana rozrządu trwa najmniej 2h a najwięcej 8h.

Co ile wymieniać rozrząd?

Rozróżniamy dwa główne sposoby sterowania zaworami - paskiem i łańcuchem rozrządu. W zależności od zastosowanej technologii różny jest interwał jego wymiany. Z reguły konstruktorzy danego silnika określają okres eksploatacji rozrządu i to oni powinni być głównym wyznacznikiem. Warto też skonsultować to z mechanikami, ponieważ nawet producent może się pomylić i znawcy tematu zalecają częstsze wymiany w celu uniknięcia poważnej awarii. Z czasem utarły się pewne ramy określające te interwały.

W przypadku wymiany paska rozrządu jest to 120 tys. km. lub 5 lat. Jeżeli samochód użytkowany jest głównie w mieście, warto skrócić ten okres. Tak samo w przypadku wymiany rozrządu w dieslu, generującym większe obciążenie na pasku. Dlaczego 5 lat? Ponieważ pasek wykonany jest poza teflonem i kordem z włókna szklanego m.in. z gumy, która z wiekiem traci swoje właściwości i może dużo szybciej pęknąć.

Mówi się, że łańcuch rozrządu nie podlega wymianie. W niektórych legendarnych silnikach było to możliwe, jednak obecnie nawet i łańcuch z czasem trzeba wymienić. Jego interwał jest oczywiście dużo większy z racji znacznej wytrzymałości. W końcu jednak ulegnie rozciągnięciu i zacznie hałasować, a sama wymiana także będzie droższa niż w przypadku paska. Łańcuch podlega wymianie wtedy, kiedy zacznie generować metaliczne dzwonienie. Może się to wydarzyć zarówno już przy 150 tys. km jak i przy 400 tys. km. Dlatego nie przewidziano konkretnego przebiegu czy czasu wymiany. Na jego dłuższą żywotność wpływa regularna wymiana oleju silnikowego.

cena wymiany rozrządu w Opel Zafira B i C

Opel Zafira to auto klasy kompaktowej segmentu B, które produkowane jest od 1999 do dzisiaj. Do dnia dzisiejszego powstały 4 generacje modelu, produkowane w nadwoziu minivan. Głównymi konkurentami modelu jest Ford C-Max, Renault Scenic i Toyota Verso. Opel Zafira pojawia się z napędem spalinowym benzynowym oraz diesla.

Czy trzeba wymienić olej przy wymianie rozrządu?

Nie, nie trzeba. W przypadku układu rozrządu na pasku, układ smarowania silnika jest oddzielnym elementem i jedno na drugie nie ma wpływu. W przypadku wymiany łańcucha rozrządu, który jest smarowany olejem silnikowym, także nie ma konieczności jego wymiany. Podczas prac związanych z wymianą łańcucha, cały olej spłynie do miski olejowej. Jeżeli podczas wymiany doprowadzimy do zanieczyszczenia oleju, wtedy należy go wymienić. Jedną z sytuacji w których warto wymienić olej po wymianie rozrządu jest zakup samochodu. Jeżeli silnik sterowany jest paskiem, należy go wymienić zaraz po zakupie. Wtedy też przeprowadza się serwis olejowy i wymianę filtrów.

Czy trzeba wymienić rozrząd razem z pompą wody?

Zależnie od konstrukcji pasek rozrządu może napędzać pompę wody (pompę cieczy chłodzącej). Czy trzeba ją wymienić? Nie trzeba, ale warto. W sytuacji w której cały układ jest już rozebrany, warto dokupić pompę wody jeżeli nie było jej w zestawie. Unikniemy wtedy sytuacji, w której do wymiany samej pompy znowu trzeba zdejmować pasek rozrządu generując kolejne koszty. Co więcej, raz zdjęty pasek rozrządu nie powinien być zakładany ponownie! Pompa wody z czasem może zacząć przeciekać lub się zatrzeć. Gdy się zatrze i nagle zatrzyma, może doprowadzić do zerwania paska rozrządu powodując ogromne szkody. Czasami pompa wody pełni też rolę napinacza, stąd jej wymiana może być niezbędna do prawidłowego napięcia paska rozrządu.

Skąd wiedzieć, kiedy był wymieniany rozrząd?

Kupiłeś niedawno samochód i nie wiesz kiedy był wymieniany rozrząd? Na obudowie rozrządu lub w jego okolicy mechanicy po wymianie mogą nakleić naklejkę z datą i przebiegiem auta. Często jest to naklejka z logiem producenta zamontowanego rozrządu. 

Jakie są elementy układu rozrządu?

W przypadku silników sterowanych paskiem rozrządu najpopularniejsze elementy układu obejmują:

  • Pasek rozrządu
  • Rolkę napinacza
  • Rolkę prowadzącą
  • Ramie napinacza
  • Pompę wody

Jeżeli silnik wyposażony jest w rozrząd na łańcuchu, popularne elementy to:

  • Łańcuch rozrządu
  • Napinacz łańcucha
  • Szyna prowadząca
  • Szyna napinająca
  • Koła zębate

Jeżeli chodzi o podział pasków to rozróżniamy paseki wzmocnione kevlarem oraz pracujące w kąpieli olejowej. Takie rozwiązanie z paskiem rorządu w oleju zastosowano np. w 1.8 TDCi w modelach Forda. To rozwiązanie pozwala osiągać dwa razy większe przebiegi między wymianami. Łańcuchy rozrządu podzielić można na jedno, dwu i wielo rzędowe. Polecanymi producentami elementów rozrządu jest: Bosch, INA, SKF, Febi, Gates, Conti, Dayco czy SNR.

Jak sprawdzić rozrząd?

Niestety określenie stanu rozrządu jest mocno utrudnione, dlatego powstały zalecenia o jego natychmiastowej wymianie zaraz po zakupie auta używanego. Pasek rozrządu mimo, że może być na widoku, jego zużycie może być niezauważalne. Być może mechanik byłby w stanie zauważyć jakieś pęknięcia czy otarcia paska, lub zrywanie zębów. W większości przypadków jednak pasek może być zasłonięty pokrywą. Objawy jakie mogą towarzyszyć zużytemu rozrządowi w przypadku paska to piszczenie łożysk rolek napinających. Wtedy razem z rolkami należy wymienić pasek na nowy. W przypadku łańcucha, jego stan jest nie do określenia bez rozbierania silnika, co jest ekonomicznie nieuzasadnione. Tutaj sytuacja jest łatwiejsza do rozpoznania, ponieważ łańcuch zacznie hałasować i zanim doszloby do jego ewentualnego zerwania, mamy czas na reakcję.

Rozrząd pasek/łańcuch - o co chodzi?

W niektórych samochodach jak np. popularnym w grupie VW 1.8T czy 1.8 TDCi od Forda układ rozrządu nie jest w całości realizowany jedynie przez pasek lub jedynie przez łańcuch. Zastosowano tam podwójne rozwiązanie. Np. łańcuch może łączyć wałki rozrządu, lub napędzać samą pompę. Nie oznacza to, że należy wymieniać wtedy wszystkie elementy za każdym razem. Stan układu należy pozostawić do oceny mechanikowi podczas wymiany jednego z elementów. 

 

 


Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Opel Zafira (B, C) - Cena wymiany oleju silnikowego

Opel Zafira (B, C) - Cena wymiany oleju silnikowego

Opel Zafira to auto klasy kompaktowej segmentu B, które produkowane jest od 1999 do dzisiaj. Do dnia dzisiejszego powstały 4 generacje modelu, produkowane w nadwoziu minivan. Głównymi konkurentami modelu jest Ford C-Max, Renault Scenic i Toyota Verso. Opel Zafira pojawia się z napędem spalinowym...

więcej

Opel Zafira B - Cena wymiany filtra powietrza

Opel Zafira B - Cena wymiany filtra powietrza

 Produkcję modelu Zafira B rozpoczęto w 2005 roku, a zakończono po 9 latach, w roku 2014. Zafira jest ściśle powiązana z innym model marki - Oplem Astrą. Auto przeszło facelifting w 2008 roku i było oferowane 5 odmianach silnikowych o mocach od 105KM do 150KM oraz silnikach diesla o mocach...

więcej

Opel Zafira C benzyna - cena przeglądu okresowego dużego

Opel Zafira C benzyna - cena przeglądu okresowego dużego

  Opel Zafira to auto klasy minivan w segmencie C. Konkuruje z takimi modelami jak Renault Scenic czy Ford C-Max. Obecna na rynku jest już trzecia generacja Zafiry określona symbolem C. Produkowana była w latach 2012-2019. Do wyboru pozostawiono 6 silników benzynowych o pojemnościach 1.4...

więcej

Opel Zafira C diesel - cena przeglądu okresowego dużego

Opel Zafira C diesel - cena przeglądu okresowego dużego

 Opel Zafira to auto klasy minivan w segmencie C. Konkuruje z takimi modelami jak Renault Scenic czy Ford C-Max. Obecna na rynku jest już trzecia generacja Zafiry określona symbolem C. Produkowana była w latach 2012-2019. Do wyboru pozostawiono 6 silników benzynowych o pojemnościach 1.4...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat