Honda CR-V III - Cena wymiany świec żarowych

 

Model produkowany w latach 2006 - 2011. Powstał na bazie płyty podłogowej Hondy Civic VIII. W 2009 auto przeszło facelifting. Honda CR-V III oferowała 2 silniki benzynowe o mocy od 150KM do 170KM oraz 2 silniki wysokoprężne o 140KM do 150KM.

Silnik spalinowy Diesla wyposażony jest w świece żarowe. Poza tym, że jest ona wkręcona w głowicę i jej część robocza znajduje się w komorze spalania, to ma niewiele więcej wspólnego ze świecą zapłonową stosowaną w silnikach benzynowych. W przypadku silnika o zapłonie samoczynnym, sam proces zapłonu zachodzi dzięki wysokiej temperaturze sprężonego w komorze spalania powietrza. Po wtryśnięciu oleju napędowego dochodzi do jego samozapłonu. Na początku, gdy komora spalania i cały silnik jest zimny, temperatura uzyskana na skutek sprężenia powietrza może być zbyt niska, stąd dogrzewane jest ono właśnie świecą żarową.

Świeca żarowa odpowiada zatem za wstępne podgrzanie powietrza w celu poprawnego uruchomienia silnika, chociaż nie jest ona niezbędna przy dodatnich temperaturach otoczenia. Oczywiście proces spalania w silniku z niesprawną świecą nie będzie przebiegał prawidłowo, dlatego wpłynie to na szybsze zużycie silnika oraz generowanie zanieczyszczeń do atmosfery. Wpłynie to także negatywnie na filtr cząstek stałych, w którego wypalaniu pomaga świeca żarowa poprzez podniesienie temperatury spalin. Zaledwie w kilka sekund świeca żarowa osiąga temperatury bliskie 1000 stopni Celsjusza i większe w zależności od typu.

Objawy uszkodzenia świecy żarowej

Gdy dojdzie do awarii świec żarowych silnik będzie miał problem z uruchomieniem szczególnie w ujemnych temperaturach. Jeżeli uda się go uruchomić, pracować będzie twardo i nierówno do czasu uzyskania temperatury w której świeca żarowa nie jest potrzebna do prawidłowej pracy.

Stan świecy żarowej może wiele powiedzieć mechanikowi na temat ogólnej kondycji silnika. Jeżeli zdemontowana świeca będzie osmolona, będzie to efektem nierównej pracy silnika. Jakiekolwiek ślady oleju i nagar na świecy żarowej oznaczać będzie problem z dużym zużyciem oleju lub awarii pompy wtryskowej. Zdarza się, że część grzewcza świecy może odpaść z powodu zbyt wczesnego zapłonu i niewłaściwego rozpylenia paliwa. Świeca ulec może przepaleniu także w przypadku niesprawności układu chłodzenia czy wypalonej uszczelki pod głowicą.

Jak często wymieniać świece żarowe?

Świece żarowe z racji ich ograniczonego czasu pracy i innej budowy wytrzymują dłużej niż świece zapłonowe. Zakłada się, że powinny wytrzymać przebiegi rzędu 80-100 tys. km. O ich awarii najprędzej kierowca dowie się dopiero zimą, lub w niektórych samochodach poprzez kontrolkę check engine czy kontrolkę świec żarowych. Dlatego warto raz w roku skontrolować ich działanie, a zrobić to można za pomocą testera świec bez potrzeby ich demontażu. Świece można także sprawdzić multimetrem lub na tak zwany kabelek z akumulatora, jednak nowoczesne świece zasilane napięciem 5V mogą ulec przepaleniu a ich wymiana będzie bardzo kosztowna.

Jeżeli dojdzie do potwierdzonej awarii świec żarowych, poleca się wymienić cały komplet. Koszt takie usługi może być bardzo zmienny w zależności od zastosowanych świec i silnika. To drugie najbardziej wpływa na koszt wymiany, ponieważ niekiedy świece żarowe są ukryte i nie jest możliwe ich proste wykręcenie. Może się okazać, że np. należy opuścić trochę silnik i zdemontować inne podzespoły. Są też silniki słynące z urywających się świec żarowych podczas wykręcania. Usuwanie urwanej świecy z głowicy jest bardzo kosztowne i ostateczna wymiana wszystkich świec w kłopotliwym silniku może wynieść nawet i 3000zł lub więcej.

Typy świec żarowych

Świece żarowe podzielić można na ceramiczne i z metalowym prętem grzewczym. Kolejny podpodział to: standardowe, z czujnikami ciśnienia w komorze spalania, samoregulujące się oraz szybkiego rozruchu. W zależności od wariantu zmieniać się będzie ich cena oraz możliwości pracy.

W tabeli poniżej przedstawiono ceny zestawu rekomendowanych świec żarowych do najpopularniejszych silników danego modelu, oraz sumaryczny koszt świec i robocizny. Robocizna określona została na podstawie czasu potrzebnego do sprawnej wymiany świec, bez możliwych utrudnień.

Paliwo

 

Silnik

                                       

Świece żarowe
Rekomendowane

Napięcie

Rezystancja Wymiar gwintu Całkowity koszt +
wymiana

 

 

Diesel

2.2 i-CDTi 140KM 103kW

 

 

480 PLN

 

 

11 V

 

 

0,8 Ω

 

 

M10x1,25

 

 

88 PLN

2.2 i-CDTi 150KM 110kW

Kierowca do wyboru ma świece żarowe takich producentów jak m.in.: BOSCH, DENSO, NGK oraz BERU. Średni czas potrzebny na wymianę kompletu świec żarowych wynosi 1 godziny. Rekomenduje się wymianę wszystkich świec żarowych za jednym razem.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Gdy ubywa oleju…

Gdy ubywa oleju…

Olej jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania samochodu – powoduje on lepsze smarowanie i zabezpiecza przed tarciem elementów ruchomych w aucie. Jego niedobór może prowadzić do poważnych usterek, a nawet całkowitego zniszczenia silnika. Właśnie dlatego należy kontrolować jego poziom...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?

Darmowa porada mechanika