Wymiana cylinderków hamulcowych, cena

Średnia cena usługi: od 56,87 PLN do 130,67 PLN

Cylinderki hamulcowe stanowią istotną część układu hamulcowego w samochodzie. Nic więc dziwnego, że to właśnie od sprawdzenia ich szczelności doświadczeni mechanicy rozpoczynają diagnostykę pojazdu. Naprawa i wymiana tego elementu nie są skomplikowane i można wykonać je samemu. Poniżej przedstawiamy, jak tego dokonać i oszczędzić na płatnej usłudze.

wymiana cylinderków hamulcowych

Choć bębny hamulcowe powoli odchodzą w zapomnienie, to można się jeszcze z nimi spotkać w małych i niedrogich autach. Aby układ mógł prawidłowo funkcjonować, szczęki hamulcowe są dociskane do wewnętrznej powierzchni bębna przez cylinderki hydrauliczne. Dzieje się tak w wyniku dużego ciśnienia płynu hamulcowego, które rozpiera te elementy. Z czasem cylinderki ulegają zużyciu, co przejawia się przede wszystkim ich przeciekaniem. Do ich uszkodzenia może także dojść przy nieprawidłowym montażu szczęk hamulcowych. Jeśli tak się stanie, należy wymienić cylinderki na nowe, aby uniknąć ubytków płynu, a także zapowietrzenia układu.

Aby przystąpić do wymiany, trzeba najpierw unieść auto i zdemontować koło. Następnie odkręcamy bęben i zdejmujemy go – trzeba być przy tym ostrożnym, aby nic nie uszkodzić. W przypadku utworzenia się we wnętrzu bębna dużego rantu prawdopodobnie uszkodzimy szczęki, co oczywiście wiąże się z ich wymianą. Pierwszą czynnością po zdjęciu bębna jest wyczyszczenie wszystkiego z rozlanego płynu, a następnie rozebranie całości. Aby zdjąć szczęki, należy obrócić ich zabezpieczenie pod kątem prostym. To zwykle wystarcza, aby zdemontować wszystko. Kolejną czynnością jest odkręcenie przewodów hamulcowych, które znajdują się z tyłu bębna. Wystarczy je wykręcić i to samo zrobić ze śrubą, która trzyma cylinderek. Po wyjęciu go z układu, można od razu zamontować nowy. Wystarczy go przykręcić i podłączyć przewód. Następnie zakładamy szczęki, które najpierw należy skontrolować – w przypadku małej wysokości okładziny, wymieniamy je. Zabezpieczamy je z powrotem i montujemy sprężyny. Na końcu trzeba już tylko ustawić samoregulator.

Po wymianie upewnij się, że wszystko zostało wykonane prawidłowo – inaczej cylinderek zacznie przeciekać i szybko się zniszczy. Jeśli jesteś pewny dobrze wykonanej czynności, możesz założyć bęben hamulcowy na miejsce. Odpowietrz układ i załóż koło. Auto jest już gotowe do jazdy, ale zanim wyruszysz w drogę, przyciśnij kilka razy pedał hamulca. W przypadku wymiany szczęk należy też pamiętać, że przez około 300 km nie należy gwałtownie hamować. Przy pierwszej jeździe oceń, czy wszystko działa prawidłowo.

Jeżeli doszło do awarii któregoś z cylinderków, zawsze wymieniaj je parami – mają porównywalną żywotność, więc zużycie jednego zwiastuje to samo w drugim. Dobrą praktyką jest wymiana tych elementów za każdym razem, gdy montujemy nowe szczęki lub bębny wraz ze szczękami. Dzięki temu można zyskać pewność, że układ hamulcowy będzie przez długi okres działał sprawnie i bez wycieków.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Koszt przeglądu auta. Ile zapłacisz za przegląd techniczny samochodu?

Koszt przeglądu auta. Ile zapłacisz za przegląd techniczny samochodu?

Jak wygląda przegląd techniczny samochodu? Jaka jest cena przeglądu? Jak często należy wykonywać przegląd techniczny auta? Jak wygląda przegląd auta z gazem? Jaki jest koszt przeglądu auta z...

więcej

Czy sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem jest opłacalne?

Czy sprawdzenie historii pojazdu przed zakupem jest opłacalne?

Wielokrotnie zakup samochodu na rynku wtórnym to dobra okazja do tego, aby w atrakcyjne cenie nabyć egzemplarz ekonomiczny, dynamiczny i komfortowy. Niezależnie od tego, jakiego samochodu szukamy,...

więcej