Przechowywanie opon

Szukasz sprawdzonego serwisu oferującego sezonowe przechowywanie opon? Nie musisz martwić się czy opony Twojego auta przechowywane są w prawidłowych warunkach lub tym, za zajmują Ci zbyt dużo miejsca w garażu. Skorzystaj z pomocy oferowanej przez profesjonalne punkty. Zawsze możesz też trzymać opony w swoim garażu, ale wymaga to zastosowania kilku ważnych zasad, by ich nie zniszczyć.

Przechowywanie opon

Jeśli ogumienie jest już zużyte i nie nadaje się do dalszej eksploatacji, najlepiej oddać je do utylizacji w serwisie. W ten sposób zniknie problem zalegających w garażu opon. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku odpowiedników w dobrym stanie. Jeśli więc zdecydujesz się na przechowywanie w „domowych” warunkach, musisz wiedzieć o kilku podstawowych czynnościach, które należy wykonać.

Najpierw trzeba dokładnie umyć opony z wszelkich zabrudzeń. Podczas tej czynności dokonaj kontroli głębokości bieżnika i wszelkich uszkodzeń. Popękana, przecięta lub wybrzuszona guma jest do wyrzucenia i w takim wypadku trzeba myśleć o zakupie nowego ogumienia. Po dokładnym umyciu osusz opony i przejdź do ich konserwacji. Możesz w tym celu zakupić specjalny środek – wybór na rynku jest ogromny. Pamiętaj jednak, że produkt stosujemy wyłącznie na bocznej części opony (nie na bieżniku!), co opóźni znacznie jej starzenie.

W jakim miejscu przechowywać opony? Przede wszystkim nie może być nasłonecznione, ponieważ promienie słoneczne mają negatywny wpływ na stan gumy. Pomieszczenie powinno być ciemne o suche. Jednocześnie należy pamiętać, aby w środku panowała temperatura pokojowa, dlatego czasem należy wietrzyć nasz „magazynek” – zwłaszcza, jeśli jest ogrzewany. W takim wypadku opony powinny leżeć jak najdalej od źródła ciepła. To samo tyczy się kontaktu ogumienia z wszelkimi środkami chemicznymi, ponieważ mogą one wprowadzić nieodwracalne zmiany. Nie kładź opon bezpośrednio na beton – najlepiej użyć jako podłoża kartonu lub desek. Dobrym rozwiązaniem jest oznaczanie opon przy zdejmowaniu (prawa przednia, prawa tylna, lewa przednia, lewa tylna), żeby zamontować je później w tym samym miejscu.

Opony z felgami powinny być postawione koło siebie lub powieszone na specjalnych hakach. Można też zaopatrzyć się w stojak, dzięki któremu znajdą się w odpowiedniej pozycji. Ogumienia nie powinno się natomiast składować w formie wieży (jedna na drugiej). Opony składowane bez felg nie mogą być z kolei składowane w stosie lub na hakach – w grę wchodzi jedynie pozycja pionowa. Warto jednak przekładać je co kilka tygodni.

Świetną opcją są specjalne hotele dla opon, których cena nie jest zbyt wygórowana (od 40 do 120 zł). W takim wypadku po zakończonym sezonie oddajesz opony do specjalnego serwisu, w którym zostaną one skontrolowane, odpowiednio zakonserwowane i będą odpowiednio przechowywane aż do następnego założenia. A wszystko pod okiem specjalistów, nie musisz więc o nic się martwić. Warto więc zastanowić się, czy oszczędzenie tak niewielkiej kwoty będzie dla nas bardziej korzystne.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Jak przechowywać opony samochodowe?

Jak przechowywać opony samochodowe?

Przy każdorazowej wymianie opon pojawia się problem – co zrobić ze zdjętym ogumieniem? Pytanie to może wydawać się banalne, jednak odpowiednie przechowywanie opon ma niezwykle istotne znaczenie -...

więcej

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Jak sprawdzić głębokość bieżnika?

Prawidłowa kondycja ogumienia jest bardzo istotna, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie jazdy. Duże znaczenie ma w tym przypadku głębokość bieżnika, którego stan powinien kierowca na...

więcej

Opony sezonowe czy całoroczne?

Bez dobrego ogumienia samochód daleko nie zajedzie, dlatego też wysoka ich jakość jest bardzo ważnym elementem każdego samochodu Każdy sezon niesie ze sobą inne warunki atmosferyczne i drogowe,...

więcej

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Czy opony bieżnikowane są trafnym wyborem?

Kwestia bieżnikowania opon jest bardzo zróżnicowana, ponieważ są zwolennicy oraz przeciwnicy, a każda ze stron ma całą masę argumentów na ten temat. Jedni uważają, że bieżnikowane opony to dobre i...

więcej