Ile kosztuje nabicie i odgrzybienie klimatyzacji?

Klimatyzacja w aucie to spore udogodnienie, ale wymagające kontroli i serwisowania. Przy zachowaniu podstawowych zasad pielęgnacji może ona służyć nam długo i bez zarzutów. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi kosztami, których nie da się uniknąć. Ciekawi cię, jaka jest cena napełniania i odgrzybiania klimatyzacji? Spójrz poniżej, a zaraz wszystkiego się dowiesz!

Znajdź warsztat i umów serwis klimatyzacji

Przeglądaj 218565 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW WIZYTĘ

W nowszych autach klimatyzacja stanowi standardowe wyposażenie. Jest to niezwykle przydatne urządzenie, ponieważ bardzo pozytywnie wpływa na komfort jazdy, a więc i samopoczucie kierowcy, co w konsekwencji wiąże się z większym bezpieczeństwem jazdy. Warto wiedzieć, że klima odpowiada nie tylko za temperaturę wewnątrz auta, ale także oczyszcza w nim powietrze, co stanowi ogromną zaletę.

Niestety, zaniedbana klimatyzacja może wywołać wręcz odwrotny efekt – rozwijające się w niej grzyby mogą wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienie oczu i górnych dróg oddechowych. Do tego dochodzi jeszcze bardzo nieprzyjemny zapach unoszący się w kabinie. Dlaczego tak się dzieje? Klimatyzacja zapewnia idealne warunki do rozwoju wszelkim grzybom i bakteriom: zapewnia ciepłe, wilgotne i pozbawione światła miejsce. Nie uniknie więc ich żaden posiadacz auta. W takim wypadku pozostaje już tylko walka z tymi zanieczyszczeniami.

Ile kosztuje nabicie i odgrzybienie klimatyzacji

Klimatyzację poddaje się zabiegom serwisowym z reguły po zimie. Na początku trzeba wymienić przede wszystkim filtr kabinowy, który oczyszcza powietrze trafiające do kabiny. Sam ulega przy tym licznym zanieczyszczeniom, a po sezonie zimowym również zawilgoceniu. To właśnie on z reguły jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu i zaparowywania szyb. Wymiany można dokonać samemu, ale nie w każdym aucie jest to łatwe zadanie. W wielu pojazdach dostęp do filtra bywa utrudniony, warto więc skorzystać z pomocy specjalisty. Koszt takiej wymiany jest niewielki i wynosi ok. 15zł, ale trzeba mieć na uwadze, że na tym serwis klimatyzacji się nie kończy.

Po wymianie filtra można pomyśleć o odgrzybianiu klimatyzacji, którą najlepiej wykonać w profesjonalnym serwisie. Oczywiście możesz zrobić to sam, ale efekt nie będzie taki dobry. Przy wyborze warsztatu postaw na jakość wykonania usługi, aby klimatyzacja była w dobrym stanie jak najdłużej. Koszt: około 100zł.

Co jakiś czas konieczne jest także uzupełnianie czynnika, ponieważ w ciągu roku ze sprawnego układu ubywa go około 10%. Oprócz tego zużyciu ulega także środek smarujący. Raz w roku należy więc opróżnić układ i napełnić go ponownie taką mieszanką. Do złączek w klimatyzacji podłącza się w tym celu końcówki maszyny, która sprawdza szczelność układu, a następnie wymienia czynnik chłodzący i środek smarny. Koszt: około 90zł.

Kiedy przystępujemy do czynności związanych z klimatyzacją w samochodzie, z reguły potrzebne są wszystkie omówione wyżej czynności. Najlepiej więc zdecydować się na wykupienie pełnego serwisu, który obejmie wszystkie te elementy. Kontrola układu z wymianą filtra i napełnieniem to koszt ok. 120-160 zł. Do tego dochodzi odgrzybianie za mniej więcej 100zł. W cenie 250zł powinieneś więc się całkowicie zamknąć.

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Cena napełniania w wybranych miastach została przedstawiona poniżej.

 Białystok 83-205 PLN Umów wizytę
 Bydgoszcz 102-187 PLN Umów wizytę
 Gdańsk 75-150 PLN Umów wizytę

 Gorzów

Wielkopolski

 125-400 PLN Umów wizytę
 Katowice  99-160 PLN Umów wizytę
 Kielce  87-353 PLN Umów wizytę
 Kraków  130-184 PLN Umów wizytę
 Lublin 52-76 PLN Umów wizytę
 Łódź  54-97 PLN Umów wizytę
 Olsztyn 83-115 PLN Umów wizytę
 Poznań 64-90 PLN Umów wizytę
Szczecin 78-200 PLN Umów wizytę
Toruń 73-142 PLN Umów wizytę
Warszawa 63-119 PLN Umów wizytę
Wrocław 83-168 PLN Umów wizytę
Zielona Góra 62-108 PLN Umów wizytę

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Cena odgrzybiania klimatyzacji w wybranych miastach została przedstawiona poniżej.

 Białystok 46-56 PLN Umów wizytę
 Bydgoszcz 95-105 PLN Umów wizytę
 Gdańsk 74-90 PLN Umów wizytę

 Gorzów

Wielkopolski

 70-80 PLN Umów wizytę
 Katowice  50-90 PLN Umów wizytę
 Kielce  60-87 PLN Umów wizytę
 Kraków  34-74 PLN Umów wizytę
 Lublin 100-200 PLN Umów wizytę
 Łódź  130-164 PLN Umów wizytę
 Olsztyn 110-177 PLN Umów wizytę
 Poznań 105-128 PLN Umów wizytę
Szczecin 76-145 PLN Umów wizytę
Toruń 50-250 PLN Umów wizytę
Warszawa 120-249 PLN Umów wizytę
Wrocław 133-250 PLN Umów wizytę
Zielona Góra 100-150 PLN Umów wizytę

Wiesz już wszystko na ten temat?

UMÓW WIZYTĘPrzeczytaj także

Nissan Micra III - Cena wymiany płynu hamulcowego

Nissan Micra III - Cena wymiany płynu hamulcowego

Nissan Micra produkowany w latach 2003-2010 to już trzecia generacja bardzo popularnego, małego auta miejskiego. Występował on w wersji nadwoziowej 3 i 5 drzwiowej oraz Coupe-Cabrio. Model ten był chętnie wykorzystywany przez szkoły nauki jazdy oraz ośrodki egzaminacyjne. Samochód napędzany jest...

więcej

Renault Clio III - Cena wymiany świec zapłonowych

Renault Clio III - Cena wymiany świec zapłonowych

 Trzecia już generacja miejskiej propozycji od Renault produkowana była w latach 2005-2012. Tym razem do dyspozycji klientów pozostawiono benzynowe jednostki napędowe o pojemnościach 1.2 - 2.0 generujących moce od 65 KM do 203 KM. W gamie diesli pozostała już jedynie pojemności 1.5 dCi...

więcej

Skoda Octavia II - Cena wymiany filtra powietrza

Skoda Octavia II - Cena wymiany filtra powietrza

 Druga generacja Skody Octavia była produkowana w latach 2004 - 2013. Powstała na platformie PQ35, takiej samej jak Golf V. Facelifting tego modelu odbył się w roku 2009. W ofercie było dostępnych kilka silnków benzynowych o mocach od 75KM do 200KM oraz silników diesla o mocach od 105KM do...

więcej

Co zrobić, gdy samochód nie ma mocy?

Co zrobić, gdy samochód nie ma mocy?

 Jazda samochodem z ograniczoną mocą silnika może być dość stresująca. Za brak mocy może odpowiadać wadliwy układ paliwowy, problemy z dostarczeniem odpowiedniej ilości powietrza, czy zatkany katalizator. Jazda z ograniczoną mocą i niesprawnymi elementami w którymś z układów może...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Darmowa porada mechanika