Ile kosztuje nabicie i odgrzybienie klimatyzacji?

Klimatyzacja w aucie to spore udogodnienie, ale wymagające przeglądu i serwisowania. Przy zachowaniu podstawowych zasad pielęgnacji może ona służyć długo i bez awarii. Trzeba jednak liczyć się z pewnymi kosztami, których nie da się uniknąć. Ciekawi Cię, jaka jest cena napełniania i odgrzybiania klimatyzacji? Spójrz poniżej, a zaraz wszystkiego się dowiesz!

Ile kosztuje nabicie klimatyzacji?

Cena napełniania klimatyzacji w wybranych miastach została przedstawiona poniżej.

 Białystok 83-205 PLN Znajdź warsztat
 Bydgoszcz 102-187 PLN Znajdź warsztat
 Gdańsk 75-150 PLN Znajdź warsztat

 Gorzów Wlkp.

 125-400 PLN Znajdź warsztat
 Katowice  99-160 PLN Znajdź warsztat
 Kielce  87-353 PLN Znajdź warsztat
 Kraków  130-184 PLN Znajdź warsztat
 Lublin 52-76 PLN Znajdź warsztat
 Łódź  54-97 PLN Znajdź warsztat
 Olsztyn 83-115 PLN Znajdź warsztat
 Poznań 64-90 PLN Znajdź warsztat
Szczecin 78-200 PLN Znajdź warsztat
Toruń 73-142 PLN Znajdź warsztat
Warszawa 63-119 PLN Znajdź warsztat
Wrocław 83-168 PLN Znajdź warsztat
Zielona Góra 62-108 PLN Znajdź warsztat

W nowszych autach klimatyzacja stanowi standardowe wyposażenie. Jest to niezwykle przydatne urządzenie, ponieważ bardzo pozytywnie wpływa na komfort jazdy, a więc i samopoczucie kierowcy, co w konsekwencji wiąże się z większym bezpieczeństwem jazdy. Warto wiedzieć, że klima odpowiada nie tylko za temperaturę wewnątrz auta, ale także oczyszcza w nim powietrze, co stanowi ogromną zaletę. Niestety, zaniedbana klimatyzacja może wywołać wręcz odwrotny efekt – rozwijające się w niej grzyby mogą wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienie oczu i górnych dróg oddechowych. Do tego dochodzi jeszcze bardzo nieprzyjemny zapach unoszący się w kabinie. Dlaczego tak się dzieje? Klimatyzacja zapewnia idealne warunki do rozwoju wszelkim grzybom i bakteriom: zapewnia ciepłe, wilgotne i pozbawione światła miejsce. Nie uniknie więc ich żaden posiadacz auta. W takim wypadku pozostaje już tylko walka z tymi zanieczyszczeniami.

Ile kosztuje nabicie i odgrzybienie klimatyzacji

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Cena odgrzybiania klimatyzacji w wybranych miastach została przedstawiona poniżej.

 Białystok 46-56 PLN Znajdź warsztat
 Bydgoszcz 95-105 PLN Znajdź warsztat
 Gdańsk 74-90 PLN Znajdź warsztat

 Gorzów Wlkp.

 70-80 PLN Znajdź warsztat
 Katowice  50-90 PLN Znajdź warsztat
 Kielce  60-87 PLN Znajdź warsztat
 Kraków  34-74 PLN Znajdź warsztat
 Lublin 100-200 PLN Znajdź warsztat
 Łódź  130-164 PLN Znajdź warsztat
 Olsztyn 110-177 PLN Znajdź warsztat
 Poznań 105-128 PLN Znajdź warsztat
Szczecin 76-145 PLN Znajdź warsztat
Toruń 50-250 PLN Znajdź warsztat
Warszawa 120-249 PLN Znajdź warsztat
Wrocław 133-250 PLN Znajdź warsztat
Zielona Góra 100-150 PLN Znajdź warsztat

Kiedy robić i na czym polega serwis klimatyzacji?

Klimatyzację poddaje się zabiegom serwisowym z reguły po zimie. Na początku trzeba wymienić przede wszystkim filtr kabinowy, który oczyszcza powietrze trafiające do kabiny. Sam ulega przy tym licznym zanieczyszczeniom, a po sezonie zimowym również zawilgoceniu. To właśnie on z reguły jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu i zaparowywania szyb. Wymiany można dokonać samemu, ale nie w każdym aucie jest to łatwe zadanie. W wielu pojazdach dostęp do filtra bywa utrudniony, warto więc skorzystać z pomocy specjalisty. Koszt takiej wymiany jest niewielki i wynosi ok. 15zł, ale trzeba mieć na uwadze, że na tym serwis klimatyzacji się nie kończy.

Po wymianie filtra można pomyśleć o odgrzybianiu klimatyzacji, którą najlepiej wykonać w profesjonalnym serwisie. Oczywiście możesz zrobić to sam, ale efekt nie będzie taki dobry. Przy wyborze warsztatu postaw na jakość wykonania usługi, aby klimatyzacja była w dobrym stanie jak najdłużej. Koszt: około 100zł.

Co jakiś czas konieczne jest także uzupełnianie czynnika, ponieważ w ciągu roku ze sprawnego układu ubywa go około 10%. Oprócz tego zużyciu ulega także środek smarujący. Raz w roku należy więc opróżnić układ i napełnić go ponownie taką mieszanką. Do złączek w klimatyzacji podłącza się w tym celu końcówki maszyny, która sprawdza szczelność układu, a następnie wymienia czynnik chłodzący i środek smarny. Koszt: około 90zł.

Kiedy przystępujemy do czynności związanych z klimatyzacją w samochodzie, z reguły potrzebne są wszystkie omówione wyżej czynności. Najlepiej więc zdecydować się na wykupienie pełnego serwisu, który obejmie wszystkie te elementy. Kontrola układu z wymianą filtra i napełnieniem to koszt ok. 120-160 zł. Do tego dochodzi odgrzybianie za mniej więcej 100zł. W cenie 250zł powinieneś więc się całkowicie zamknąć.

Gdzie pojechać na serwis klimatyzacji w samochodzie?Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Użytkowanie auta podczas upałów

Użytkowanie auta podczas upałów

Zaczynają się wakacje, a wraz z nimi upały i duże temperatury. Jazda samochodem bez klimatyzacji będzie prawdziwą męką, podobnie jak wejście do rozgrzanego na słońcu pojazdu. Silne promienie słoneczne źle wpływają na stan naszych aut, dlatego trzeba o nie wyjątkowo dbać. Czy wiesz, co należy...

więcej

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

Co zrobić, gdy klimatyzacja nie działa?

 Układ klimatyzacji w samochodzie nie jest niezbędny do przemieszczenia się z punktu A do B, jednak może wpłynąć on znacznie na jego komfort. Jeżeli zdarzy Ci się jechać z niewydajnym lub całkowicie niesprawnym układem klimatyzacji, zgłoś się do warsztatu samochodowego. Sprawna klimatyzacja...

więcej

Jak dbać o klimatyzację i sprężarkę klimatyzacji?

Jak dbać o klimatyzację i sprężarkę klimatyzacji?

Klimatyzacja samochodowa stanowi współcześnie absolutne minimum. W upalne dni, kiedy słońce mocno praży, kierowcy nie potrafią się bez niej obyć podczas jazdy. Mało kto jednak wie, jak należy ją prawidłowo eksploatować, a stąd już niedaleko do niepotrzebnych kosztów.

więcej

Ozonowanie, a odgrzybianie klimatyzacji

Ozonowanie, a odgrzybianie klimatyzacji

Nieprzyjemny zapach unoszący się z klimatyzacji potrafi znacznie pogorszyć komfort jazdy, jednak nie to jest najgorsze. Grzyby i drobnoustroje, które rozwijają się w tym miejscu, mogą prowadzić do licznych reakcji alergicznych u pasażerów, tak więc nie warto ryzykować. Wielu posiadaczy aut...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat