Średnia cena usługi: od 68,67 PLN do 89,36 PLN
Bakterie i drobnoustroje dostające się przez kratki nawiewu do wnętrza auta mogą być niebezpieczne dla zdrowia kierowcy i pasażerów. Niezbędne jest więc czyszczenie klimatyzacji i jej skuteczne odgrzybianie z pomocą fachowych preparatów. Metoda chemiczna, ozonowanie, ultradźwięki? Sprawdź, która będzie najlepsza dla ciebie. Podpowiadamy, jak wygląda typowy proces odgrzybiania klimy.
Istnieje kilka metod odgrzybiania klimatyzacji. Pierwsza z nich, piankowa, jest najprostsza w realizacji i najtańsza. Wystarczy zakupić specjalny środek dezynfekujący, zaopatrzony w spray i wężyk. Przewód ten wkładamy do nawiewu i wtryskujemy zawartość aerozolu. W ten sposób można pozbyć się większości grzybów i innych zanieczyszczeń.
Z kolei metoda chemiczna opiera się na rozpylaniu środka czyszczącego za pomocą specjalnego urządzenia, działającego na zasadzie ultradźwięków. W tym przypadku nie wystarczy już zwykły spray ze sklepu – potrzebny jest preparat przystosowany do takiego rozpylania. Podczas takiego odgrzybiania wyróżnia się dwie fazy – w trakcie pierwszej stosuje się środek dezynfekujący, a w drugiej, usuwający nieprzyjemne zapachy.
Trzecią metodą jest ozonowanie, które zdobywa coraz większą popularność. Jest to metoda ekologiczna, która wymaga zakupu specjalnego urządzenia. Nie potrzeba już za to żadnych środków chemicznych. Wystarczy włączyć silnik, uruchomić ozonator, włączyć wentylator i obieg wewnętrzny w aucie i poczekać około 30-40 min, aż wszystkie drobnoustroje zostaną zabite przez ozon.
Zanim jednak zdecydujesz się na kupno tego typu urządzenia, powinieneś znać kilka istotnych informacji. Przede wszystkim nie należy ozonować auta w upalne dni. Jeśli temperatura wewnątrz przekracza 25 stopni, a dodatkowo pojazd stoi na słońcu, zapomnij o dezynfekcji, ponieważ nie będzie skuteczna. Ozon w takich warunkach się rozpada i o jakichkolwiek rezultatach można zapomnieć.
Warto też zwrócić uwagę na sprzęt, jaki się kupuje. Na rynku nie brak ozonatorów o bardzo małej mocy, ich działanie niewiele więc zmieni. Różnica między urządzeniem „domowym”, a profesjonalnym jest nietrudna do zauważenia, wystarczy poczytać trochę w sieci. Zawsze możesz też poradzić się specjalisty, który doradzi ci odpowiedni sprzęt.
Klimatyzacja nie jest wymagającym układem, jeśli pamięta się, żeby o nią dbać. Wiele do zrobienia nie ma – wystarczy tylko odrobina systematyczności. Pamiętaj też o podstawowej zasadzie użytkowania: zawsze wyłączaj klimę przynajmniej kwadrans przed zgaszeniem silnika. To prosta sprawa, a pozwoli na o wiele rzadsze odgrzybianie pojazdu.
Nieprzyjemny zapach unoszący się z klimatyzacji potrafi znacznie pogorszyć komfort jazdy, jednak nie to jest najgorsze. Grzyby i drobnoustroje, które rozwijają się w tym miejscu, mogą prowadzić do...
Gdy pojawiają się pierwsze upały, większość kierowców bez wahania sięga po udogodnienie, jakim jest wentylacja samochodowa. Niestety, często zdarza się, że dmuchawa wnętrza działa tylko na...
Klimatyzacja w aucie to spore udogodnienie, ale wymagające kontroli i serwisowania. Przy zachowaniu podstawowych zasad pielęgnacji może ona służyć nam długo i bez zarzutów. Trzeba jednak liczyć...
Zaczynają się wakacje, a wraz z nimi upały i duże temperatury. Jazda samochodem bez klimatyzacji będzie prawdziwą męką, podobnie jak wejście do rozgrzanego na słońcu pojazdu. Silne promienie...