Cena wymiany paska rozrządu w Audi TT 1.8T 150KM

 

Układ rozrządu zastosowany w silniku 1.8 Turbo 150KM nie jest niczym nadzwyczajnym, a jego wymiana nie jest trudna. W przypadku Audi TT 2003 r. utrudnienie polega na ograniczonym dostępie do rozrządu, który jest ukryty pod wieloma elementami. Czas potrzebny na rozebranie wszystkich elementów i wymianę rozrządu to ok. 4 godziny, a miejsca do pracy w komorze silnika nie jest wiele. Robocizna wyceniona jest średnio na 400zł, jednak może się ona różnić w zależności od regionu kraju, wielkości miasta czy renomy warsztatu. Przy okazji warto wymienić pompę płynu chłodzącego, do której dostęp jest w tym momencie najlepszy. Późniejsza wymiana będzie wymagała ponownej rozbiórki jak do wymiany rozrządu oraz generowała dodatkowe koszty.

Sumując kwotę potrzebną na wykonanie samej usługi oraz uśrednionej ceny poszczególnych części, uznać można, że wymiana kompletnego rozrządu w Audi TT 1.8T 150KM kosztuje około 1000zł. Kupując gotowy zestaw od jednego z producentów pewnie cenę tę można obniżyć.

wymiana rozrządu 1.8 turbo

Rozrząd w Audi TT z 2003 roku z silnikiem 1.8 Turbo 150KM składa się z:

  • Paska rozrządu - napędza wałki rozrządu oraz pompę wody energią odbieraną z wału korbowego. Zakup paska rozrządu do 1.8T to 70-110zł, a wiodący producenci to CONTI, DAYCO, BOSCH, GATES.
  • Napinacza paska rozrządu - odpowiada za dostateczne napięcie paska i kasowanie luzu, który prowadzić może do drgań. Napinacze kosztują 160-220zł a wybierać można pośród m.in. FEBI BILSTEIN, SNR, EVR.
  • Rolki napinającej paska rozrządu - napina dodatkowo pasek jednocześnie prowadząc go w odpowiedniej linii. Ceny rolek są bardzo rozbieżne i mogą kosztować od nawet 80, do prawie 200zł. Popularni producenci to KRAFT, INA, SKF, SNR, EVR.
  • Pompy wody - odpowiada za przepływ cieczy chłodzącej przez układ. Z czasem może się zatrzeć lub zacząć przeciekać, powodując przegrzewanie silnika. Ceny pomp wody do 1.8T 150KM zawierają się w przedziale ok. 110-230zł, a popularne marki to THERMOTER, HEPU, BOSCH, SKF, SIL.

 
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy silnik trzyma wysokie obroty na biegu jałowym?

Co zrobić, gdy silnik trzyma wysokie obroty na biegu jałowym?

Podwyższona prędkość obrotowa silnika na biegu jałowym może być oznaką usterki. Warto sprawdzić, czy prędkość obrotowa wraca do normy po rozgrzaniu silnika. Problem może powodować uszkodzony silniczek krokowy, nieszczelności w podciśnieniu, awaria komputera czy uszkodzona przepustnica.

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?

Darmowa porada mechanika