Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

Awaria świateł stop nie unieruchamia samochodu, jednak powoduje duże zagrożenie dla osób podróżujących i jadących za samochodem. Brak świateł może być spowodowany przepalonym bezpiecznikiem, awarią włącznika świateł stop umiszczonym przy pedale hamulca, przepaloną żarówką oraz zaśniedziałymi stykami w gnieździe żarówki. Usterki te są z reguły tanie i szybkie w naprawie, dlatego nie warto ryzykować jazdą z niesprawnymi światłami stop.

Światła stop nie są tylko zabezpieczeniem w kwestii bezpieczeństwa, ale wymogiem prawnym. Jazda samochodem z niesprawnym światłem stop naraża na niebezpieczeństwo kierowcę i osoby jadące za nim. Niektóre samochody posiadają kontrolkę informującą o niedziałających światłach, jednak nie jest to reguła. Jeżeli samochód nie jest wyposażony w taką kontrolkę, to warto okresowo sprawdzać działanie świateł hamowania.

 

Przyczyny awarii światła stop:

  • Przepalony bezpiecznik – bezpiecznik to element niskorezystancyjny, który ulega przepaleniu w przypadku dostarczenia zbyt dużego prądu. Zabezpiecza on żarówkę i układ przed przepaleniem. Żarówki świateł stop tak samo jak inne wyposażone są w bezpieczniki, a ich uszkodzenie spowoduje brak świateł.
  • Awaria włącznika świateł stop – włącznik świateł hamowania działa tak samo jak włącznik domowy. Przesyła sygnał do żarówek zapalając je lub gasząc w zależności od tego, czy pedał hamulca jest wciśnięty czy nie. Jeżeli włącznik ulegnie uszkodzeniu, połączenie między pedałem światłami zostanie przerwane.
  • Przepalona żarówka – tak jak standardowe żarówki w domu, żarówki samochodowe mogą się przepalić. Jeżeli w samochodzie dawno nie były wymieniane żarówki, należy się spodziewać tego, że w każdej chwili jedna lub więcej może ulec przepaleniu.
  • Zaśniedziałe styki w gnieździe żarówki – w gniazdach żarówek na stykach mogą zbierać się zanieczyszczenia. Mogą one w znaczący sposób wpłynąć na jakość połączenia, uniemożliwiając przedostanie się prądu na tyle, aby zasilić żarówkę.

Jak to się robi:

W pierwszej kolejności mechanik sprawdza, czy usterka świateł hamowania jest natury elektrycznej. Jeżeli usterka jest elektryczna, mechanik za pomocą multimetru sprawdza w którym miejscu następuje przerwanie połączenia i następuje brak zasilania.

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

Jak to jest ważne?

Jazda z niesprawnymi światłami hamowania nie wpływa bezpośrednio na dalsze uszkodzenia samochodu, jednak stwarza duże ryzyko powstania zewnętrznych przyczyn prowadzących do wypadku. Dodatkowo jeżdżąc z niesprawnym oświetleniem kierowca łamie przepisy, narażając się tym samym na mandat, który prawdopodobnie przekroczy wartość całej naprawy.

 





Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy reflektory nie świecą?

Co zrobić, gdy reflektory nie świecą?

Brak sprawnych reflektorów w samochodzie niesie za sobą szereg niebezpieństw. Pomijając fakt że, kierowca ma ograniczoną widoczność, to dodatkowo sam jest mniej zauważalny przez innych użytkowników drogi. Za brak oświetlenia może odpowiadać przepalona żarówka, bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik...

więcej

Co zrobić, gdy światła słabo świecą?

Co zrobić, gdy światła słabo świecą?

 Czy jeździsz nocą, w deszczu, we mgle czy śniegu, posiadanie sprawnych świateł jest absolutnie konieczne. Nie tylko zapewniają widoczność, ale informują również innych kierowców o twojej obecności i zwiększają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Jeżeli światła w twoim pojeździe...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę