Co zrobić, gdy reflektory nie świecą?

Brak sprawnych reflektorów w samochodzie niesie za sobą szereg niebezpieństw. Pomijając fakt że, kierowca ma ograniczoną widoczność, to dodatkowo sam jest mniej zauważalny przez innych użytkowników drogi. Za brak oświetlenia może odpowiadać przepalona żarówka, bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik czy włącznik świateł oraz wiązka przewodów.

Często zdarza się, że jedno ze świateł reflektora odmawia posłuszeństwa. Działają tylko światła drogowe, pozycyjne lub mijania. Wtedy stwierdzić można, że najprawdopodobniej przepaliła się któraś z żarówek. Jeżeli jednak okazuje się, że nagle przestał świecić cały reflektor, problem może leżeć w przekaźniku, bezpieczniku, module, włączniku świateł, pokrętle wysokości świecenia lub w samej wiązce.

 

Dlaczego reflektory nie świecą?

  • Przepalone żarówki
  • Przepalone bezpieczniki
  • Uszkodzony przekaźnik
  • Brak masy w lampie
  • Uszkodzony włącznik świateł
  • Uszkodzone gniazda żarówek

włącznik świateł audi

Jak przebiega naprawa reflektora?

W pierwszej kolejności mechanik sprawdza bezpieczniki. Jeżeli uległy przepaleniu, wymienia je na nowe i patrzy co się będzie działo dalej. Jeżeli to nie wina bezpiecznika, mechanik sprawdza wartości prądu w układzie za pomocą multimetru. Jeżeli w przewodach nie będzie zasilania, usterka może leżeć w przerwanej wiązce kabli. Jeżeli jednak prąd będzie, kolejnym elementem do sprawdzenia będzie przekaźnik.

Po sprawdzeniu przekaźnika, następny element któremu należy się przyjrzeć jest sam włącznik świateł. Jako, że jest on używany tysiące razy w trakcie eksploatacji samochodu z czasem może ulec uszkodzeniu.

Jak to jest ważne?

Nie trzeba wyjaśniać jak ważne jest oświetlenie w pojeździe. Pomijając fakt, że sam kierowca podczas jazdy nocą nie będzie kompletnie nic widział, to sam staje się mniej widoczny nawet za dnia. Naprawy związane z oświetleniem nie powinny być zbyt kosztowne, biorąc pod uwagę jak ważną pełnią rolę.

 

Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

 Awaria świateł stop nie unieruchamia samochodu, jednak powoduje duże zagrożenie dla osób podróżujących i jadących za samochodem. Brak świateł może być spowodowany przepalonym bezpiecznikiem, awarią włącznika świateł stop umiszczonym przy pedale hamulca, przepaloną żarówką oraz...

więcej

Co zrobić, gdy światła słabo świecą?

Co zrobić, gdy światła słabo świecą?

 Czy jeździsz nocą, w deszczu, we mgle czy śniegu, posiadanie sprawnych świateł jest absolutnie konieczne. Nie tylko zapewniają widoczność, ale informują również innych kierowców o twojej obecności i zwiększają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Jeżeli światła w twoim pojeździe...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat