Wymiana żarówki, cena

Średnia cena usługi: od 18,03 PLN do 81,68 PLN

Masz przepaloną żarówkę światła stopu lub świateł mijania? Reflektory LED, czy może klasyczne żarówki? Warto skorzystać z pomocy mechanika, aby szybko i skutecznie pozbyć się usterki. W starszych autach, aby wymienić żarówkę, wystarczyło otworzyć maskę i już można było przystąpić do odpowiednich czynności. Współcześnie, by dostać się do starej, trzeba często demontować obudowę filtra powietrza, wyjąć akumulator, a nawet zdemontować całą lampę. Jest to więc o wiele bardziej żmudny proces i wymaga sporej wiedzy o konstrukcji auta.

wymiana żarówki

Współcześnie reflektory łączą w sobie funkcję kilku różnych świateł i dlatego są dość zaawansowane technologicznie – znajdujące się w nich żarówki muszą zapewnić autu światła pozycyjne, mijania, drogowe, przeciwmgłowe, czy kierunkowskazów. Zwykłe żarówki niestety co jakiś czas trzeba wymieniać, ponieważ nie należą do wytrzymałych. Ciągle są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, wilgoć, różne temperatury, a także wstrząsy. Niestety, czynniki te przyspieszają ich przepalanie. Kiedy więc dojdzie już do awarii oświetlenia, trefną żarówkę należy natychmiast wymienić, ponieważ stanowi to zagrożenie dla ruchu drogowego.

Jak prawidłowo wymienić żarówkę? Pytanie to może się wydawać banalne, jednak okazuje się, że w praktyce z wykonaniem tej czynności występują niemałe problemy. Należy więc pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Bardzo ważne jest, aby w trakcie wymiany (wykręcania starej żarówki, czy montażu nowej) mieć wyłączone światła – zignorowanie tej prostej kwestii może prowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej. W zależności od modelu danego auta wymiana taka przebiega nieco inaczej. Trzeba przede wszystkim zdemontować tylna pokrywę reflektora, rozłączyć wtyczkę i wyjąć żarówkę z oprawki. Niestety, w niektórych pojazdach konieczne jest w tym celu zdemontowanie całego reflektora. Producenci samochodowi, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom w wybranych modelach oferują także dojście do gniazda żarówki poprzez otwory w nadkolu.

Po zamontowaniu żarówki i ponownym podłączeniu wszystkich elementów należy sprawdzić, czy światła działają i przystąpić do ich regulacji. Żarówki mogą bowiem minimalnie różnić się kierunkiem emisji światła, trzeba więc to ustawić. Pamiętaj też, aby wymieniać żarówki parami, ponieważ ich żywotność jest zbliżona i przepalenie jednej z nich świadczy także o nadchodzącej awarii drugiej.

Szczegółowy sposób wymiany żarówki z pewnością znajduje się w instrukcji obsługi samochodu. Można też znaleźć opis całej procedury w sieci. Jeśli jednak z jakichś względów nie wiesz, jak to zrobić, lub nie masz dostępu do starej żarówki, pozostaw to zadanie specjaliście. Wymiana niewiele kosztuje, a nie trzeba się o nic martwić.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku lamp ksenonowych, które są o wiele bardziej trwałe i ich wymiany nie trzeba dokonywać zbyt często. Jeśli jednak już do tego dojdzie, udaj się koniecznie do warsztatu, ponieważ wysokie napięcie, na jakich pracują, może uszkodzić całą instalację elektryczną, jeśli za wymianę zabiera się laik. A to już o wiele zwiększa koszty.

WYSZUKAJ NA MAPIE

Nasze porady

Co zrobić, gdy światła słabo świecą?

Co zrobić, gdy światła słabo świecą?

 Czy jeździsz nocą, w deszczu, we mgle czy śniegu, posiadanie sprawnych świateł jest absolutnie konieczne. Nie tylko zapewniają widoczność, ale informują również innych kierowców o twojej...

więcej

Skoda Fabia (II, III) - Cena wymiany rozrządu

Skoda Fabia (II, III) - Cena wymiany rozrządu

Skoda Fabia to auto klasy aut miejskich segmentu B, które jest produkowane od 1999 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 4 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu hatchback, sedan i kombi....

więcej

Co zrobić, gdy reflektory nie świecą?

Co zrobić, gdy reflektory nie świecą?

Brak sprawnych reflektorów w samochodzie niesie za sobą szereg niebezpieństw. Pomijając fakt że, kierowca ma ograniczoną widoczność, to dodatkowo sam jest mniej zauważalny przez innych...

więcej

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

 Awaria świateł stop nie unieruchamia samochodu, jednak powoduje duże zagrożenie dla osób podróżujących i jadących za samochodem. Brak świateł może być spowodowany przepalonym bezpiecznikiem,...

więcej