Co zrobić, gdy światła słabo świecą?

Czy jeździsz nocą, w deszczu, we mgle czy śniegu, posiadanie sprawnych świateł jest absolutnie konieczne. Nie tylko zapewniają widoczność, ale informują również innych kierowców o twojej obecności i zwiększają bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Jeżeli światła w twoim pojeździe wydają się być przyciemnione, może to być bardzo istotny problem, który musi być natychmiast naprawiony.

 

Jak to działa:

Nieważne, jakiego typu żarówek używasz, system działa w ten sam podstawowy sposób. Twoje światła podłączone są do instalacji elektrycznej w pojeździe za pomocą konektorów i do masy w nadwoziu.

Kiedy włączasz światła, energia wysyłana jest z akumulatora/alternatora do żarówek, powodując podgrzanie i świecenie się żarników, które produkują światło potrzebne do uzyskania widoczności na drodze. Działają niemalże tak samo jak żarówki w twoim domu – zepsute żarniki czy cokolwiek innego zakłócającego przepływ energii w obwodzie elektrycznym, może spowodować problemy.

Jednakże żarówki są bardzo podobne do bezpieczników i albo działają, albo nie. Oznacza to, że jeżeli twoje żarówki są bardziej przygaszone niż normalnie, problemem nie muszą być żarówki same w sobie, ale również coś w instalacji elektrycznej prowadzącej do żarówek.

Co zrobić, gdy światła słabiej świecą?

Dlaczego światła słabiej świecą?

  • Skorodowana masa: Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn przyćmionych świateł jest skorodowana masa. Przewody uziemiające łączą obwód żarówki z podwoziem samochodu (który służy jako uziemienie). Jeżeli korozja rozwija się na przewodzie (lub połączenie jest brudne czy uszkodzone), zakłóca przepływ energii elektrycznej, często wystarczająco, aby ograniczyć moc wyjściową żarówek.
  • Niesprawny alternator: Kolejnym bardzo często pojawiającym się powodem przygaszonych świateł jest niesprawny alternator. Jeżeli zauważysz, że światła rozjaśniają się i przyciemniają, gdy silnik obraca się w górę i w dół, należy natychmiast sprawdzić alternator. Jeśli okaże się niesprawny, przygaszone światła będą najmniejszym z twoich zmartwień. Samochód zacznie pobierać energię z akumulatora, a ponieważ nie będzie on ładowany, w końcu rozładuje się całkowicie. To sprawi, że utkniesz na środku drogi.
  • Pożółkłe soczewki: Często przygaszone światła nie mają nic wspólnego z przepływem energii elektrycznej czy starzejącymi się żarówkami. Raczej może to mieć związek ze starzeniem się soczewek reflektora (duża plastikowa pokrywa, która chroni znajdującą się w środku żarówkę). Soczewki żółkną wraz z wiekiem i wpływa to na ilość światła, które może uciekać i ograniczać widoczność w nocy.
  • Luźny pasek alternatora: Przyciemnione światła nie muszę być oznaką niesprawnego alternatora. Zamiast tego powodem może być luźny pasek. Jeżeli pasek alternatora jest luźny, nie obraca prawidłowo koła pasowego (ślizga się, a następnie chwyta, ślizga się i znowu chwyta). Można to zauważyć po przyciemnieniu i rozjaśnieniu reflektorów. Pasek należy sprawdzić pod kątem nadmiernego luzu, a także zużycia.

Jak to się robi:

Mechanik sprawdzi wszystkie części systemu reflektorów, w tym soczewki, żarówki, złącza przewodów, przewody uziemiające i inne. Konieczne może być wykonanie testu układu ładowania, w celu ustalenia sprawności alternatora. Mechanik może również sprawdzić pasek alternatora.

Jak to jest ważne?

Jeżeli reflektory są przyciemnione, może to oznaczać bardzo poważny problem. Nawet jeżeli problem jest tak prosty jak skorodowana masa, twoje bezpieczeństwo nadal jest zagrożone, ponieważ nie masz odpowiedniej widoczności w nocy oraz podczas jazdy w niesprzyjających warunkach. Jeden z naszych profesjonalnych mechaników może sprawdzić światła w twoim pojeździe i ustalić przyczynę.

 





Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

 Awaria świateł stop nie unieruchamia samochodu, jednak powoduje duże zagrożenie dla osób podróżujących i jadących za samochodem. Brak świateł może być spowodowany przepalonym bezpiecznikiem, awarią włącznika świateł stop umiszczonym przy pedale hamulca, przepaloną żarówką oraz...

więcej

Co zrobić, gdy reflektory nie świecą?

Co zrobić, gdy reflektory nie świecą?

Brak sprawnych reflektorów w samochodzie niesie za sobą szereg niebezpieństw. Pomijając fakt że, kierowca ma ograniczoną widoczność, to dodatkowo sam jest mniej zauważalny przez innych użytkowników drogi. Za brak oświetlenia może odpowiadać przepalona żarówka, bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę