Wymiana bezpiecznika, cena

Średnia cena usługi: od 7,63 PLN do 16,88 PLN

Bezpieczniki w samochodzie chronią instalację elektryczną i zasilane przez nią urządzenia, co zapobiega ich uszkodzeniu, a nawet pożarom. Kiedy więc pojawia się prąd o zbyt dużym natężeniu, bezpiecznik przepala się, rozłączając w ten sposób cały obwód. Po usunięciu przyczyny awarii nie pozostaje więc nic innego, jak jego wymiana. Jest to dość prosta czynność, jeśli jednak wolisz powierzyć ją profesjonalistom, nic nie stoi na przeszkodzie. Dowiedz się, jak zdiagnozować taki problem i jak powinna wyglądać wymiana bezpiecznika.

wymiana bezpiecznika

Kiedy w samochodzie przestaje działać jakiekolwiek urządzenie zasilane prądem, prawdopodobnie przyczyną jest przepalony bezpiecznik. W samochodach często występują dwie skrzynki z bezpiecznikami – główna w komorze silnika, a druga pod deską rozdzielczą (ewentualnie od strony pasażera). Każda z nich jest zabezpieczona pokrywą, na której znajduje się opis rozmieszczenia gniazd bezpieczników. To właśnie z niego można się dowiedzieć, za jakie urządzenia odpowiadają i jakie natężenie potrzebują.

Większość bezpieczników posiada plastikową lub przezroczystą obwolutę, co ułatwia ustalenie stanu drutu oporowego we wnętrzu. W przypadku przepalenia, przerwania lub zabrudzenia sadzą należy taki bezpiecznik usunąć i na jego miejsce umieścić nowy. Najlepiej zepsuty bezpiecznik zabrać ze sobą do sklepu dla porównania – wtedy łatwiej dobrać odpowiednie zamienniki. Nabędziesz je w każdym sklepie motoryzacyjnym, a także na stacjach paliw.

Przed przystąpieniem do wymiany jeszcze raz dla pewności sprawdź, czy wartość natężenia na bezpieczniku zgadza się z tą podaną na pokrywie skrzynki. Dopiero teraz możesz zamontować go w gnieździe i sprawdzić, czy urządzenie, które wcześniej odmówiło posłuszeństwa, działa. Jeśli natomiast brak bezpiecznika uniemożliwia ci jazdę, a nie masz przy sobie odpowiedniego na zmianę, możesz zamontować inny, ale różnica między wartościami natężenia prądu nie powinna wynosić więcej, niż 5 amperów. Zbyt niska wartość spowoduje bowiem spalenie bezpiecznika nawet przed uruchomieniem silnika, a zbyt wysoka nie zabezpieczy przed zwarciem. Absolutnie niedopuszczalne jest użycie zamiast bezpiecznika spinacza lub przewodu elektrycznego. Właśnie dlatego powinno się mieć przy sobie zawsze zestaw bezpieczników na wymianę.

Nigdy nie należy lekceważyć przepalonego bezpiecznika, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, np. niedziałającej wentylacji latem, czy braku świateł w nocy. Często przyczyną przepalenia bezpiecznika jest zwarcie – przed zamontowaniem nowego bezpiecznika należy więc sprawdzić wszystkie przewody połączone z danym urządzeniem. Kiedy już wymienisz bezpiecznik, a nowy szybko ulegnie przepaleniu, jest to wyraźny sygnał, że w elektryce samochodu dzieje się coś złego. W takim wypadku należy udać się jak najszybciej do warsztatu w celu dokładnego sprawdzenia całego układu. Tylko fachowiec stwierdzi, gdzie tkwi problem i usunie go bez zbędnej zwłoki.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz autem na serwis klimatyzacji

Wszystko co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz autem na serwis klimatyzacji

Przy coraz większych upałach klimatyzacji w samochodach to absolutna konieczność. Ta przydaje się również w trakcie zimy czy jesienią, aby skutecznie pozbyć się zaparowanych szyb. Jak serwisować...

więcej

Koszt przeglądu auta. Ile zapłacisz za przegląd techniczny samochodu?

Koszt przeglądu auta. Ile zapłacisz za przegląd techniczny samochodu?

Jak wygląda przegląd techniczny samochodu? Jaka jest cena przeglądu? Jak często należy wykonywać przegląd techniczny auta? Jak wygląda przegląd auta z gazem? Jaki jest koszt przeglądu auta z...

więcej

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

Co zrobić, gdy nie działają światła STOP?

 Awaria świateł stop nie unieruchamia samochodu, jednak powoduje duże zagrożenie dla osób podróżujących i jadących za samochodem. Brak świateł może być spowodowany przepalonym bezpiecznikiem,...

więcej