Co zrobić, gdy samochód ściąga na lewo lub prawo podczas hamowania?

Ściąganie samochodu w lewo lub prawo podczas hamowania jest oznaką występujących problemów w podwoziu samochodu. Może to być spowodowane tak błahym zaniedbaniem jak nierówne ciśnienie w oponach, przez zużyte elementy układu hamulcowego, po uszkodzone zawieszenie. Nie mniej tego typu usterkę należy jak najszybciej naprawić u mechanika, aby nie powodować dalszych uszkodzeń.

Samochód, który ściąga podczas hamowania na którąkolwiek ze stron kwalifikuje się do szybkiej kontroli przez mechanika. Układ hamulcowy jest bardzo istotnym elementem samochodu. Ściąganie samochodu na bok nie musi oznaczać poważnej usterki, jednak problem może się pogłębić w bardzo krótkim czasie.

 

Jak to działa:

Rozróżnia się dwa typy hamulców. Tarczowe i bębnowe, jednak oba wykorzystują zjawisko tarcia do zatrzymania pojazdu.
W hamulcach tarczowych, tarcza przymocowana jest piasty. Zaciski, wprawiane w ruch za pomocą układu hydraulicznego dociskają klocki hamulcowe do tarczy, powodując tarcie i w efekcie zatrzymanie samochodu.

Układ hamulcowy wymaga regularnej obsługi do zachowania poprawnej pracy. Klocki hamulcowe ulegają ścieraniu z racji ciągłego wytwarzania tarcia, także należy pamiętać o ich wymianie na czas. Jazda z wytartymi klockami hamulcowymi powoduje dodatkowe uszkodzenia elementów współpracujących.
Najlepiej sprawdzać stan układu hamulcowego profilaktycznie za każdym razem gdy wymieniane są koła. Jeżeli jednak doszło do sytuacji, że samochód ściąga podczas hamowania, należy zrobić to jak najszybciej.

samochód ściąga podczas hamowania

Dlaczego samochód ściąga podczas hamowania?

  • Nierówne ciśnienie w oponach – nierówne ciśnienie w oponach może powodować ściąganie samochodu na bok podczas hamowania, jak również w trakcie normalnej jazdy na wprost.
  • Zużyte klocki hamulcowe – zużyte klocki hamulcowe mogą objawiać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest ściąganie samochodu w bok podczas hamowania. Zużyte klocki objawiają się także piszczeniem, które często powodowane jest przez wbudowany w klocki element. Gdy tarcza hamulcowa dotknie elementu zatopionego w klocku, wydobywa się ostrzegawczy pisk informujący o konieczności wymiany klocków.
  • Zużyte tarcze hamulcowe – zużyte tarcze hamulcowe mogą powodować wibracje podczas hamowania, a przy okazji ściąganie samochodu w bok.
  • Zablokowany zacisk – jeżeli jeden z zacisków hamulcowych zablokował się, to odczuwalne może być ściąganie w którąś ze stron z uwagi na trzymanie hamulca. Ściąganie powinno wtedy także mieć miejsce podczas jazdy bez hamowania.
  • Zgnieciony przewód hamulcowy – przewód hamulcowy które nie ma właściwej drożności na skutek zagięcia itp. wpływa na płynność pracy zacisku, co w efekcie może prowadzić do jego nieodblokowania i ściągania samochodu na bok.
  • Zużyte elementy zawieszenia – elementy zawieszenia podlegają zużyciu i z biegiem czasu mogą powodować pewne objawy. Jednym z nich jest ściąganie samochodu podczas jazdy lub hamowania. Mogą za to odpowiadać sworznie, sprężyny, tuleje i wiele innych elementów.

Jak to się naprawia?

Mechanik sprawdza poszczególne elementy w celu określenia przyczyny ściągania samochodu:

  • Klocki i szczęki hamulcowe
  • Płyn hamulcowy
  • Tarcze hamulcowe i bębny
  • Zaciski
  • Cylinderki
  • Przewody hamulcowe
  • Pompa hamulcowa
  • Układ ABS

Jak to jest ważne?

Układ hamulcowy to bardzo ważny element samochodu i nie warto kwestionować konieczności jego regularnego serwisowania. Jeżeli podczas hamowania słychać piski, szorowanie i samochód ściąga na bok, należy jak najszybciej skontaktować się z mechanikiem.

 


Przeczytaj także

Skoda Fabia (II, III) - Cena wymiany klocków hamulcowych

Skoda Fabia (II, III) - Cena wymiany klocków hamulcowych

Skoda Fabia to auto klasy aut miejskich segmentu B, które jest produkowane od 1999 roku. Do dnia dzisiejszego powstały 4 generacje modelu, produkowanego w nadwoziu hatchback, sedan i kombi. Głównymi konkurentami modelu jest Dacia Sandero, Fiat Punto, Ford Fiesta, Nissan Micra, Opel Corsa,...

więcej

Ford Fiesta Mk6 - Cena wymiany klocków hamulcowych

Ford Fiesta Mk6 - Cena wymiany klocków hamulcowych

 Ford Fiesta Mk6 w Europie produkowany był w latach 2001-2008, a w takich miejscach jak RPA czy Brazylia produkcja trwa do dziś. W 2005 roku model przeszedł facelifting zyskując na urodzie za sprawą kilku detali. Fiesta oferowała 8 silników benzynowych o pojemnościach 1.2 - 2.0 oraz tylko...

więcej

Mitsubishi Colt (VI, VII) - Cena wymiany klocków hamulcowych

Mitsubishi Colt (VI, VII) - Cena wymiany klocków hamulcowych

Mitsubishi Colt to auto klasy osobowej segmentu B, które jest produkowane od 1984 roku. Do dnia dzisiejszego powstało 7 generacji modelu, produkowanego w nadwoziu hatchback. Głównymi konkurentami modelu jest Nissan Micra, Toyota Yaris, Renault Clio, Volkswagen Polo, Ford Fiesta, Opel Corsa, SEAT...

więcej

Volkswagen Polo III - Cena wymiany klocków hamulcowych

Volkswagen Polo III - Cena wymiany klocków hamulcowych

 Produkcję Volkswagen Polo III rozpoczęto w 1994 roku, a zakończono 7 lat później, w roku 2001. Model poddano faceliftingowi w 1999 roku, zmieniając wygląd przodu pojazdu. Auto było laureatem nagrody w plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1995. Do dyspozycji kierowców pozostawiono 13...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę