Z pozoru niegroźny wyciek płynu chłodniczego może w krótkim czasie doprowadzić do przegrzania się silnika i w konsekwencji do poważnej usterki. Elementy najbardziej narażone na wycieki to: chłodnica, przewody chłodnicy, zbiorniczek wyrównawczy, pompa wody lub korek chłodnicy. Jeżeli pod samochodem widoczna jest plama płynu chłodniczego, należy przerwać jazdę, zadzwonić po lawetę i odstawić auto na wymianę przeciekającego elementu.
Jeżeli kierowca ma pewne obawy co do szczelności układu chłodzenia, a wskazówka temperatury płynu chłodzącego pokazuje znacznie wyższe wskazania, znalezienie źródła wycieku nie powinno być problemem. Warto też zwrócić uwagę na obecność plam płynu chłodzącego pod samochodem.
Mechanik sprawdza szczelność wszystkich elementów układu chłodzenia. Może też skontrolować ciśnienie w układzie.
Kłopoty z układem chłodzenia wpływają na podwyższenie temperatury silnika i mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. W wyniku przegrzania głowica może popękać przepuszczając płyn chłodzący do oleju. Taka mieszanka dość szybko spowoduje awarię silnika. Jeżeli temperatura płynu chłodzącego znacząco wzrasta, a pod samochodem można znaleźć jego plamy, to trzeba jak najszybciej odwiedzić warsztat – najlepiej na lawecie – na kontrolę i naprawę układu chłodzenia. Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy i uniknąć awarii w trakcie jazdy.
Prawidłowe ustawienie dyszy spryskiwaczy jest podstawą do bezpieczego podróżowania. Warunki atmosferyczne oraz zabrudzenia z jezdni powodują zanieczyszczenia szyby. Sprawne spryskiwacze, wycieraczki oraz poziom płynu do spryskiwaczy gwarantują bezpieczną jazdę.
Silnik stanowi serce każdego samochodu. Aby jednak prawidłowo funkcjonowało, trzeba o nie dbać. Z reguły silniki benzynowe nie należą do problemowych, za to często usterkom ulega cały osprzęt wokół nich. Jakich awarii możesz się spodziewać? I co zrobić, gdy już się przydarzą?
Gdy zaświeci się kontrolka niskiego ciśnienia oleju jedyna rzecz jaką powinno się zrobić, to zatrzymać samochód. Olej silnikowy odpowiada za utrzymanie zaworów, tłoków i korbowodów w dobrym stanie. Jeżeli tego oleju zabraknie, lista elementów do wymiany może zrobić się na prawdę długa. Jeżeli...
Pozostawienie samochodu z niesprawnym hamulcem ręcznym jest dość ryzykowne, ponieważ nawet zostawienie samochodu na biegu nie gwarantuje że samochód się nie przemieści. Problemy z hamulcem ręcznym powodowane są przez rozregulowanie układu, uszkodzoną lub zapieczoną śrubę regulacyjną czy...