Co zrobić, gdy płyn hamulcowy wycieka koło pedału sprzęgła?

Układ hydrauliczny sprzęgła korzysta z tego samego zasobu płynu co układ hamulcowy. Oznacza to, że wyciek płynu z okolic sprzęgła, może wpłynąć na pracę obu systemów. Usterka może pochodzić od wycieku z gumowych lub metalowych przewodów pompy hamulcowej, lub przecieku w samej pompie sprzęgła. Wycieki zdarzają się także na uszczelce pompy hamulcowej. Sam płyn hydrauliczny stosowany w wymienionych układach jest żrący, dlatego powinno się jak najszybciej usunąć wyciek.

Poza sprzęgłami działającymi za pomocą linki, w samochodach stosowane są także sprzęgła hydrauliczne. Układ hydrauliczny posiada wiele zalet takich jak płynniejsza praca, brak rozciągającej się czy pękającej linki i inne. Oczywiście układy hydrauliczne nie są pozbawione wad, więc gdy zauważysz wyciekający płyn hamulcowy z okolic pedału sprzęgła, umów się do warsztatu na diagnostykę.

Jak to działa:

Sprzęgło hydrauliczne działa na takiej samej zasadzie jak hamulec. Za pomocą ciśnienia hydraulicznego sprzęgło zostaje rozłączone umożliwiając zmianę biegu. W momencie wciśnięcia pedału sprzęgła, metalowy trzpień zostaje wciśnięty w pompie sprzęgła, a wytworzone ciśnienie za pomocą cieczy hydraulicznej wprawia w ruch wysprzęglik. Sprzęgło zostaje rozłączone.

W zależności od marki i modelu samochodu, pompa sprzęgła może być umieszczona pod maską, lub zamontowana obok ściany grodziowej w pobliżu pompy hamulcowej. Zdarza się także, że montowana jest wewnątrz kabiny pod deską rozdzielczą, gdzie jest zdecydowanie utrudniony dostęp.

We wszystkich samochodach, układ hydrauliczny sprzęgła jest połączony z układem hamulcowym i korzysta z tego samego płynu. Płyn przekazywany jest z pompy hamulcowej za pomocą gumowych rurek. Dalej pod zwiększonym ciśnieniem uzyskanym w pompie sprzęgła, płyn wędruje metalowym przewodem do wysprzęglika.

dlaczego płyn hamulcowy wycieka koło pedału sprzęgła?

Dlaczego płyn hamulcowy wycieka koło pedału sprzęgła?

  • Wyciek z gumowych przewodów pompy hamulcowej - jednym z powodów wycieku płynu hamulcowego z okolic pedału sprzęgła jest nieszczelność na przewodzie idącym z pompy hamulcowej do pompy sprzęgła.
  • Wyciek z pompy sprzęgła - pompa sprzęgła może przeciekać w kilku miejscach. Jeden z nich to plastikowy zbiorniczek wyrównawczy. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że płyn przepuszcza uszczelka w pompie. Jako, że płyn hamulcowy jest żrący może uszkodzić uszczelkę powodując jej przeciekanie
  • Wyciek z przewodu metalowego - rzadko, ale zdarza się, że płyn przecieka na metalowym przewodzie łączącym pompę sprzęgła z wysprzęglikiem. Dodatkowo płyn w tym miejscu znajduje się pod ciśnieniem, dlatego też łatwiej mu się wydostać nawet najmniejszą nieszczelnością.
  • Wyciek z uszczelki pompy hamulcowej - praktycznie się nie zdarza aby płyn hamulcowy spływający z nieszczelnej pompy hamulcowej trafił na pedał sprzęgła, jednak technicznie jest to wykonalne. Głównym powodem takiego zachowania może być przepuszczająca uszczelka w pompie hamulcowej.

Jak to się robi:

W pierwszej kolejności mechanik sprawdza wyciek przy pedale sprzęgła. Następnie sprawdza wszystkie elementy sterujące sprzęgłem w poszukiwaniu nieszczelności. Dodatkowo sprawdza też poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym pompy hamulcowej. Jeżeli świeci się kontrolka hamulców, należy podłączyć komputer w celu odczytania ewentualnych błędów.

Jak to jest ważne?

Jeżeli zauważysz wyciek płynu hamulcowego w okolicy pedału sprzęgła, masz niewiele czasu do działania. Jeżeli ubywa płynu sterującego sprzęgłem, jednocześnie ubywa płynu z układu hamulcowego. Oznacza to, że w niedługim czasie możesz stracić możliwość zmiany biegów, czy bezpiecznego hamowania. W takiej sytuacji należy jak najszybciej umówić się do warsztatu na diagnostykę i naprawę wycieku.

 


Przeczytaj także

Typowe usterki silnika

Typowe usterki silnika

Silnik stanowi serce każdego samochodu. Aby jednak prawidłowo funkcjonowało, trzeba o nie dbać. Z reguły silniki benzynowe nie należą do problemowych, za to często usterkom ulega cały osprzęt wokół nich. Jakich awarii możesz się spodziewać? I co zrobić, gdy już się przydarzą?  

więcej

Co zrobić, gdy samochód wydaje dziwne dźwięki?

Co zrobić, gdy samochód wydaje dziwne dźwięki?

   Nienaturalne dźwięki w samochodzie mogą mieć różnorakie pochodzenie. Tak samo i skutki mogą być niegroźne, bądź opłakane. Najważniejsze, to jak najszybciej zlokalizować źródło hałasu. Jeżeli dźwięki będą pochodziły od przerdzewiałego układu wydechowego, to naprawa nie będzie tak...

więcej

Co zrobić, gdy powietrze nie leci z nawiewu?

Co zrobić, gdy powietrze nie leci z nawiewu?

Systemy wentylacji pojazdu odpowiada za dostarczanie powietrza do kabiny samochodu. Brak nawiewu może być spowodowany szybkimi w naprawie usterkami jak; przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik. Może jednak okazać się, że awarii uległ silnik dmuchawy lub zatkał się wlot powietrza. Jazda z...

więcej

Co zrobić, gdy silnik się przegrzewa?

Co zrobić, gdy silnik się przegrzewa?

 Przegrzewanie się silnika to usterka mogąca w krótkim czasie doprowadzić do jego kompletnego uszkodzenia. Za problemy z temperaturą odpowiadać może awaria praktycznie każdego z elementów układu chłodzenia. Sprawdzić należy chłodnicę, rury chłodnicy, pompę wody, termostat, wentylator...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę