Co zrobić, gdy silnik trzęsie się, pulsuje lub wibruje?

Trzęsienie i wibracje silnika mogą oznaczać prostą usterkę wynikającą ze zużycia np. świec i przewodów zapłonowych. Może za to odpowiadać też mocowanie silnika, które z czasem się wyrabia od tłumienia wibracji. Najgorzej jest, jeżeli wibracje spowodowane są wewnętrznymi awariami silnika. W celu nie pogłębiania usterki warto umówić się do warsztatu chociaż na kontrolę.

Znajdź warsztat i umów

Przeglądaj 148648 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW NAPRAWĘ

Każde nienaturalne trzęsienie lub wibracje silnika są powodem do niepokoju. Może to być coś tak prostego jak stare świece zapłonowe, które prowadzą do nierównomiernej pracy silnika, lub coś poważniejszego jak zużyte lub uszkodzone uchwyty silnika. Może to być także spowodowane usterkami wewnątrz silnika, które mogą okazać się kosztowne.

rozdzielacz zapłonu

Przyczyny usterki:

  • Stare lub zużyte świece i przewody zapłonowe (najczęstsza usterka)
  • Poluzowane lub rozłączone przewody na silniku i w jego obrębie, mogą powodować jego nierówną pracę
  • Brak połączenia z dodatnim i ujemnym biegunem akumulatora samochodowego
  • Bardzo zabrudzony, lub zatkany filtr powietrza może doprowadzić do osłabienia silnika i nieprawidłowej pracy
  • Poluzowany pasek rozrządu

Jak to się robi:

Jeżeli okaże się, że jest problem z paskiem rozrządu, mechanik przystąpi do jego wymiany. W celu sprawdzenia mocowań silnika, mechanik włącza bieg i rusza do przodu i do tyłu, obserwując zachowanie silnika i samochodu. Jeżeli wibracje ustąpią nagle po wrzuceniu na luz, będzie wiadomo, że powodują je w trakcie jazdy zużyte poduszki silnika.

Jak to jest ważne?

Biorąc pod uwagę, że szarpanie i wibracje silnika mogą powodować sprawny błahe, ale także bardzo poważne, warto jak najszybciej umówić się do mechanika na kontrolę i naprawę. Dodatkowo jazda z szarpiącym i wibrującym silnikiem to nic komfortowego, oraz może powodować stres i mniejsze skupienie na drodze.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Dziecko w samochodzie

Dziecko w samochodzie

Zapewnienie bezpieczeństwa podczas jazdy jest niezwykle ważne, a już zwłaszcza, gdy pasażerem jest dziecko. Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy to absolutny priorytet, jeśli chodzi o wyposażenie pojazdu. Zanim jednak przystąpisz do kupna, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach – wybór...

więcej

Ciśnienie powietrza w oponie

Ciśnienie powietrza w oponie

Większość uszkodzeń opony spowodowanych jest nieodpowiednim ciśnieniem powietrza w oponie. Opony do autobusów i samochodów ciężarowych należy napełniać powietrzem zgodnie z przenoszonym obciążeniem.

więcej

Kiedy zmienić klocki hamulcowe?

Kiedy zmienić klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe to elementy, które z biegiem czasu ulegają zużyciu i wymagają wymiany. Często wraz z nimi wymienia się także tarcze hamulcowe, choć nie jest to konieczne. Większość kierowców przy posiadaniu podstawowej wiedzy jest w stanie samodzielnie dokonać takiego „zabiegu” w aucie. Warto...

więcej

Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

 Kupno samochodu to poważna sprawa, przy której należy zachować ostrożność i dopełnić wszelkich formalności. W przypadku używanego pojazdu zawsze istnieje ryzyko, że auto może być kradzione. Zanim więc zdecydujesz się na zakup konkretnego auta, sprawdź dokładnie jego przeszłość. Jak to...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ