Co zrobić, gdy silnik trzęsie się, pulsuje lub wibruje?

Trzęsienie i wibracje silnika mogą oznaczać prostą usterkę wynikającą ze zużycia np. świec i przewodów zapłonowych. Może za to odpowiadać też mocowanie silnika, które z czasem się wyrabia od tłumienia wibracji. Najgorzej jest, jeżeli wibracje spowodowane są wewnętrznymi awariami silnika. W celu nie pogłębiania usterki warto umówić się do warsztatu chociaż na kontrolę.

Znajdź warsztat i umów

Przeglądaj 148648 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW NAPRAWĘ

Każde nienaturalne trzęsienie lub wibracje silnika są powodem do niepokoju. Może to być coś tak prostego jak stare świece zapłonowe, które prowadzą do nierównomiernej pracy silnika, lub coś poważniejszego jak zużyte lub uszkodzone uchwyty silnika. Może to być także spowodowane usterkami wewnątrz silnika, które mogą okazać się kosztowne.

rozdzielacz zapłonu

Przyczyny usterki:

  • Stare lub zużyte świece i przewody zapłonowe (najczęstsza usterka)
  • Poluzowane lub rozłączone przewody na silniku i w jego obrębie, mogą powodować jego nierówną pracę
  • Brak połączenia z dodatnim i ujemnym biegunem akumulatora samochodowego
  • Bardzo zabrudzony, lub zatkany filtr powietrza może doprowadzić do osłabienia silnika i nieprawidłowej pracy
  • Poluzowany pasek rozrządu

Jak to się robi:

Jeżeli okaże się, że jest problem z paskiem rozrządu, mechanik przystąpi do jego wymiany. W celu sprawdzenia mocowań silnika, mechanik włącza bieg i rusza do przodu i do tyłu, obserwując zachowanie silnika i samochodu. Jeżeli wibracje ustąpią nagle po wrzuceniu na luz, będzie wiadomo, że powodują je w trakcie jazdy zużyte poduszki silnika.

Jak to jest ważne?

Biorąc pod uwagę, że szarpanie i wibracje silnika mogą powodować sprawny błahe, ale także bardzo poważne, warto jak najszybciej umówić się do mechanika na kontrolę i naprawę. Dodatkowo jazda z szarpiącym i wibrującym silnikiem to nic komfortowego, oraz może powodować stres i mniejsze skupienie na drodze.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Hamulce-zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich

Hamulce-zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich

Wiosna! Na drogach w końcu sucho, słońce zaczyna grzać i temperatura osiąga w końcu jakieś przyzwoite wartości. Zmieniamy więc opony na letnie i śmielej naciskamy na pedał gazu. Niestety, czasem trzeba będzie też ostrzej zahamować... Jak zima wpłynęła na nasz układ hamulcowy?

więcej

Przegląd serwisowy VW Passat B5

Przegląd serwisowy VW Passat B5

Volkswagen Passat B5 to samochód bardzo popularny w Polsce, co w dużej mierze wynika z jego niezawodności. Pojazd ten na stałe wpisał się w nasz krajobraz i to się raczej szybko nie zmieni. Jak każde auto, także i on ma swoje słabe strony i warto o tym pamiętać. Tym bardziej, że przeglądy...

więcej

Co zrobić, gdy pedał gazu nie reaguje?

Co zrobić, gdy pedał gazu nie reaguje?

 Brak reakcji na gaz skutecznie uniemożliwia lub utrudnia poruszanie się samochodem. Jeżeli nie jest to wina objektów blokujących ruch pedału gazu, to być może jest to zablokowana przepustnica, awaria czujnika położenia pedału gazu, uszkodzona linka gazu lub uszkodzona sprężyna powrotna...

więcej

Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie

Klimatyzacja w samochodzie a zdrowie

W upalne dni klimatyzacja stanowi prawdziwe zbawienie dla kierowcy i pozostałych pasażerów. Często jednak mówi się, że jest przyczyną chorób i bardzo szkodzi zdrowiu. Czy to prawda? Jak chronić się przed jej negatywnym działaniem bez rezygnacji z użytkowania? Dowiedz się, jak korzystać z...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?