Co zrobić, gdy nie działa sterowanie siłą nawiewu?

 Brak możliwości zmiany siły nadmuchu w kabinie z reguły spowodowany jest uszkodzonym rezystorem dmuchawy. Może się jednak okazać, ze uszkodzeniu uległ sam panel sterowania lub silniczek dmuchawy. Zdaża się także, że pozostanie nam możliwość ustawienia nadmuchu na maksymalną siłę, lub całkowite jego wyłączenie. Z taką usterką warto umówić się do warsztatu, ponieważ jazda bez nawiewu może doprowadzić do parowania szyb i dyskomfortu podczas jazdy, a maksymalny nadmuch generuje duży hałas w środku kabiny.

Znajdź warsztat i umów naprawę dmuchawy

Przeglądaj 154879 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW NAPRAWĘ DMUCHAWY

Najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii sterowania prędkością wentylatora nawiewu jest uszkodzenie rezystora na silniku wentylatora, chociaż może to być również uszkodzony przełącznik sterowania nawiewem lub spalony silniczek wentylatora.

pokrętła nawiewu

Przyczyny usterki:

  • Uszkodzenie rezystora dmuchawy
  • uszkodzenie panelu sterowania nawiewem
  • uszkodzenie silniczka dmuchawy

Jak to się robi:

Mechanik przeprowadza dokładną inspekcję działania systemu wentylacji samochodu. Sprawdzenie silniczka dmuchawy następuje poprzez odłączenie przewodów i sprawdzenie stanu styków. Następnie podłącza się dmuchawę bezpośrednio pod akumulator w celu sprawdzenia, czy nie jest uszkodzona.

Jeśli silniczek działa dobrze, następnym krokiem jest sprawdzenie rezystora. Mechanik odłącza rezystor od złącza i sprawdza styki pod kątem przepalenia. Brak możliwości sterowania prędkością nawiewu z reguły spowodowany jest właśnie uszkodzonym rezystorem. Aby sprawdzić działanie rezystora, mechanik użyje multimetru do sprawdzenia rezystancji, a następnie zmierzy rezystancję od wspólnego punktu na złączu do różnych styków, aby upewnić się, że wymagane wartości oporów są zgodne ze specyfikacją. Jeżeli gdzieś pojawi się wartość nieprawidłowa w stosunku do przewidywanej przez producenta, wskaże mechanikowi uszkodzony element.

 
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy tempomat nie działa?

Co zrobić, gdy tempomat nie działa?

Tempomat to wynalazek wpływający na wygodę kierowcy podczas długich podróży ze stałą prędkością. Ponad to nowoczesne tempomaty aktywne utrzymują prędkość i odległość samochodu jadącego przed nami. Kierowca w tym wypadku musi już tylko kręcić kierownicą, ale powinien cały czas czuwać nad pracą...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ