Wymiana tłumika, cena

Średnia cena usługi: od 47,44 PLN do 119,78 PLN | sprawdź w okolicy

wymiana tłumika

 Mimo nowoczesnych technologii i technik wytwarzania, tłumiki samochodowe nadal nie są wieczne. Tylko te na prawdę drogie, specjalnie wykonane mogą wytrzymać do 10 lat eksploatacji. Standardowe tłumiki przestają spełniać swoje zadanie po ok 3-4 latach. Winne jest temu ich zmienne środowisko pracy, pełne zmiennych temperatur i wilgoci. Korozja prędzej czy później przedziera się przez warstwy zabezpieczające, rujnując układ wydechowy. Problemy z tłumikiem objawiac się mogą np. głośniejszą pracą wydechu, jeżeli w układzie znajduje się dziura czy nawet niewielka nieszczelność. Układ wydechowy wyposażony w sondy lambda wpływa także na pracę silnika. Zmieniający się skład spalin z uwagi na nieszczelność, zakłóca ich pracę, powodując zmiany parametrów zasilania paliwem. Podczas wymiany samego tłumika może się okazać, że do wymiany nadają się także gumowe wieszaki, czy obejmy. Z wymianą tłumika powinien sobie poradzić każdy mechanik samochodowy. Większego doświadczenia wymagać będzie ewentualna ingerencja w postaci użycia spawarki. 

Tłumik Twojego samochodu jest w kiepskim stanie? Może pora na jego wymianę? Znajdź profesjonalny warsztat, w którym bez problemu wymienisz tłumik na nowy. Układ wydechowy jest odpowiedzialny za odprowadzanie spalin z silnika oraz wyciszanie jego pracy. Awaria tłumika jest najczęstszą awarią układu wydechowego i z reguły wymaga jego wymiany. Naprawa z reguły nie ma większego sensu, skoro nowy element kosztuje kilkadziesiąt złotych.

wymiana tłumika

Wymiana tłumika jest bardzo prostym zabiegiem i nie potrzeba do niego żadnych specjalnych narzędzi. W warsztacie za taką usługę zapłacisz od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, co stanowi już lekką przesadę. Najlepiej więc wykonać ją samemu i zaoszczędzić pieniądze.

Typową oznaką wskazującą na awarię tłumika jest głośniejsza praca silnika. W takim wypadku nie ma się nad czym zastanawiać i zakupić nową część. Najlepiej wybierz się do autoryzowanego punktu, gdzie dostaniesz oryginalny element. Możesz też zdecydować się na zamiennik, ale postaw na taki, który charakteryzuje się wysoką jakością. Przy kupnie nie decyduj się na produkty z materiałów kwasoodpornych, ponieważ bardzo szybko się zużywają.

Wymiana tłumika jest naprawdę prosta i często polega na wykręceniu jednej śruby. Nie ma więc większego sensu wykonywanie jej w warsztacie. Tłumik znajduje się na spodzie auta i z reguły przymocowany jest jednym zaciskiem lub opaską ze śrubą. Aplikujemy na nią środek wypierający wodę i odkręcamy. Zdejmij tłumik z gumowych zaczepów. Przy okazji wymień też opaskę mocującą, która na pewno jest już mocno zużyta. Wystarczy ją założyć na końcówkę układu, po czym zamontować nowy tłumik. Pamiętaj, że układ wydechowy przy tym zabiegu musi być zimny!

Wysunięcie tłumika powinno zostać wyregulowane przy wymianie, aby nie opierał się o nic i nie uderzał o podwozie w trakcie jazdy. Przy pierwszych kilometrach możesz wyczuć charakterystyczny zapach spalenizny, który oznacza tylko tyle, że element ten ulega „wypaleniu”.

WYSZUKAJ NA MAPIE

Nasze porady

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Czy mechanik zregeneruje silnik za 73 zł?

Dobry mechanik to zbawienie każdego kierowcy. Można mu zaufać zarówno pod względem fachowości wykonania naprawy jak i przy uczciwym rozliczeniu. Niestety naprawy związane z silnikiem lub skrzynią...

więcej

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka kontroli trakcji TC?

Jazda z uszkodzonym układem kontroli trakcji stwarza poważne zagrożenie, tym bardziej, że może być to powiązane z układem ABS. Zapalenie kontrolki kontroli trakcji może być spowodowane awarią...

więcej