Pobierz darmową aplikację mobilną

Regulacja luzów zaworowych, cena

Średnia cena usługi: od 120,00 PLN do 236,00 PLN

Chcesz mieć pewność, że głowice w Twoim aucie działają prawidłowo? Zleć specjaliście sprawdzenie luzów zaworowych i ich regulację. Luzy te są bardzo istotne dla prawidłowego działania silnika ponieważ pozwalają na szczelne zamknięcie zaworów przy rozszerzalności cieplnej materiałów, a także zużywaniu się elementów. W większości współcześnie produkowanych samochodów co prawda taka kontrola jest już niepotrzebna, ale na polskim rynku nadal jeżdżą głównie pojazdy używane. A w przypadku takich aut, regulacja luzów jest koniecznością.

Luzy zaworowe są niezbędne dla prawidłowej pracy silnika, ale przy zachowaniu odpowiednich wartości. Zbyt duże lub zbyt małe wpływają negatywnie na trwałość jednostki napędowej. Duże luzy powodują metaliczny hałas i szybsze zużycie zaworów, krzywek wałka rozrządu oraz dźwigienek. Z kolei małe lub ich brak prowadzą do niepełnego zamykania zaworu i spadku ciśnienia w komorze spalania. W efekcie mamy też nieszczelny cylinder. W najnowszych samochodach luzy zaworowe regulują się automatycznie i nie trzeba w to ingerować. Inaczej jest w przypadku starszych aut, gdzie należy dokonywać kontroli pod tym względem co pewien okres czasu.

Jak dokonuje się regulacji luzów? Przeprowadza się ją przez odpowiedni dobór odległości pomiędzy końcem dźwigni zaworowej i popychaczem lub przez podkładanie stalowych płytek regulacyjnych o konkretnej grubości. To drugie rozwiązanie odnosi się do konstrukcji, w których krzywka wałka rozrządu oddziałuje na zawór bez żadnych dodatkowych, ruchomych części. W dźwigni zaworowej z kolei znajduje się specjalna śruba regulacyjna, która jest zabezpieczona przed samoistnym odkręcaniem. Po jej odblokowaniu można wkręcać i wykręcać śrubę wedle uznania i uregulować luz wedle uznania. Można go zmierzyć tzw. szczelinomierzem między drugim końcem dźwigi i trzonkiem zaworu, gdy jest on zamknięty. Po ustawieniu odpowiedniej wartości należy silnie dokręcić przeciwnakrętkę lub zabezpieczyć płytkę regulacyjną, jeśli jest taka możliwość.

Luzy zaworowe zalecane dla danego modelu auta można bez problemu sprawdzić w instrukcji obsługi silnika. Nie ma też większych trudności ze znalezieniem takiej informacji w sieci. Jeżeli jednak nie możesz dotrzeć w żaden sposób do tych danych, przyjmuje się, że luz zaworu dolotowego powinien wynosić około 0,2 mm, a wylotowego – 0,3 mm w rozgrzanym silniku.

W większości przypadków regulacja luzów nie jest trudna – wystarczy tylko zdjąć pokrywę zaworów, a do regulacji użyć klucza i śrubokręta. Niestety, nie w każdym modelu tak to wygląda. Zdarza się, że wymagany jest demontaż wielu elementów, a to już zadanie dla fachowca. Jak często dokonywać regulacji luzów zaworowych? To zależy od danego auta. Wartości wahają się od 10 do 100 tys. przejechanych kilometrów. W wielu autach czynność tę wykonuje się przy każdym przeglądzie okresowym. Jest to kwestia w dużej mierze indywidualna i zależy od wielu czynników (np. posiadania instalacji LPG).

 

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU

Nasze porady

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Zima jest trudnym okresem dla samochodów, zwłaszcza tych parkowanych na zewnątrz. Negatywnie na poszczególne części auta wpływają niskie temperatury, opady śniegu, szron osadzający się na szybach...

więcej

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Producenci samochodów prześcigają się we wdrażaniu nowoczesnych technologii, by ograniczyć spalanie. Jakie daje to efekty? Patryk Mikiciuk z Team TOTAL postanowił to sprawdzić na przykładzie...

więcej

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Raport awaryjności Volksawagen Passat B3-B7

Volkswagena Passata zna chyba każdy. Obiekt wielu kawałów, dowcipów i drwin. Model poddawany mniej lub bardziej profesjonalnym tunningom. Wół roboczy taksówkarzy, przedstawicieli handlowych, ale...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz