Pobierz darmową aplikację mobilną

Geometria kół, cena

Średnia cena usługi: od 83,36 PLN do 137,60 PLN

Rosnąca ilość nierównych powierzchni na dzisiejszych drogach, większa ilość progów zwalniających oraz dziur może powodować problemy ze sterowaniem pojazdu oraz jego zawieszeniem. Jednakże wykwalifikowany mechanik jest w stanie sprawdzić geometrię kół i z łatwością zdiagnozować oraz wyeliminować te problemy. Stosując specjalny system diagnostyczny możemy zmierzyć i dopasować następujące aspekty geometrii kół

W jaki sposób poprawa geometrii kół może pomóc mojemu pojazdowi?

Pamiętaj, że geometria kół zapewnia optymalny komfort jazdy. Zapewni to Twoim oponom dłuższy żywot a Twój pojazd będzie się prowadził wygodniej i sprawniej. Dodatkowo, Twoje auto będzie potrzebowało mniejszej ilości energii, aby się przemieszczać, co pozwoli Ci zaoszczędzić mniejsze lub większe ilości paliwa, w zależności od tego jak dobrze ustawione są koła. W momencie gdy Twoje auto opuszcza taśmę produkcjną, koła są ustawione pod odpowiednimi kątami. Aby samochód służył Ci dłużej, należy co jakiś czas przeprowadzać korektę ustawienia kół. Zła geometria kół prowadzi do szybszego zużywania się opon i mniej komfortowej jazdy. Opony są drogie. Dbanie o ich ustawienie - nie.

Wyrównanie (zbieżność i rozbieżność kół)

Miara zbieżności kół jest to różnica odległości pomiędzy przodem kół (stronie skierowanej do kierunku jazdy) oraz ich tyłem. Zbieżność kół oznacza, że przednia część kół jest siebie znacznie bliżej, niż ich tylnia część, co wygląd tak, jakby opony zjeżdżały się do środka. Rozbieżność kół występuje w sytuacji odwrotnej.

Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy

Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy kół w kierunku jazdy lub kierunku odwrotnym jest to przechylenie wyższego przegubu kulowego w stosunku do niższego przegubu. Patrząc z boku, jeśli górna część przegubu jest pochylona w kierunku tyłu samochodu, to mamy do czynienia z dodatnim kątem wyprzedzania osi sworznia zwrotnicy.

Kąt pochylenia kół

Kąt pochylenia koła (patrząc z przodu pojazdu). Górna część koła może być znajdować się znacznie bliżej środka pojazdu, niż część dolna. Może także wystąpić sytuacja odwrotna, kiedy to dolna część jest zbliżona do jego środka. Wygląda to tak, jakby koło (patrząc z przodu pojazdu) miało się przewrócić do środka lub na zewnątrz).

Cofnięcie koła

Cofnięcie koła jest miarą tego jak bardzo jedno z przednich kół jest wysunięte do przodu w stosunku do drugiego koła przedniego. Możliwa jest sytuacja, gdy lewe koło jest wysunięte do przodu lub prawe koło jest wysunięte do przodu.
Jak mogę stwierdzić czy kołą są ustawione w prawidłowy sposób

Jest kilka zauważalnych oznak złego ustawienia kół. Wystarczy użyć swoich oczy, uszu oraz rąk. Twoje zmysły są wystarczającym nardzędziem, aby wykryć usterkę. Oto kilka dostrzegalnych zmian, które mogą świadczyć o tym, że należy zadbać o geometrię kół:

  • Pojazd nadmiernie skręca w prawo lub lewo
  • Nierówne lub szybkie zużycie opon
  • Twoja kierownica jest krzywo podczas jazdy prosto
  • Opony piszczą

Jeśli zauważyłeś któtykolwiek z tych symptomów, to jak najszybciej skonsultuj się ze specjalistą.

WYSZUKAJ NA MAPIE

MIASTA W POBLIŻU
Szukasz pracy w warsztacie? Aplikuj w 60 sekund

Nasze porady

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Total testuje Mercedesa. Który pali najmniej?

Producenci samochodów prześcigają się we wdrażaniu nowoczesnych technologii, by ograniczyć spalanie. Jakie daje to efekty? Patryk Mikiciuk z Team TOTAL postanowił to sprawdzić na przykładzie...

więcej

Jak wymienić koło w samochodzie?

Jak wymienić koło w samochodzie?

 Jedziesz sobie spokojnie swoim samochodem, a tu nagle trach… złapałeś gumę. Stajesz na poboczu, wysiadasz z pojazdu i pojawia się problem – w okolicy ani żywej duszy, a do najbliższej stacji...

więcej

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Zima jest trudnym okresem dla samochodów, zwłaszcza tych parkowanych na zewnątrz. Negatywnie na poszczególne części auta wpływają niskie temperatury, opady śniegu, szron osadzający się na szybach...

więcej
Darmowa aplikacja mobilna

Nasza aplikacja działa poprawnie na wszystkich platformach mobilnych.
W celu jej pobrania wystarczy przejść do wybranego sklepu.

Pobierz z App Store

Pobierz ze Sklepu Windows

Wyślij aplikację na Twój telefon

SMS-em otrzymasz link do pobrania naszej aplikacji.

Pobierz