Nierówna praca silnika na wolnych obrotach z pewnością jest frustrująca, ale poza tym może prowadzić do poważnych usterek. Za ciężką i nierówną pracę odpowiadać mogą niedrożne wtryskiwacze paliwa, źle ustawiona prędkość obrotowa, niepoprawnie zamontowane świece zapłonowe, zatkany filtr lub pompa paliwa, niesprawny przepływomierz, uszkodzona sonda lambda i inne komponenty elektroniczne.
Ciężka i nierówna praca silnika może wystąpić z wielu powodów, błahych i poważnych. Jednak w obu tych przypadkach symptomy mogą być bardzo podobne niezależnie od powagi sytuacji. Razem z nierówną pracą silnika odczuwalne mogą być zwiększone drgania podczas postoju, szarpnięcia podczas jazdy oraz nierówne wskazanie obrotomierza i obniżona prędkość obrotowa.
Mimo, że nierówna praca silnika wydawać się może niewielkim problemem, powodowana może być przez poważną usterkę silnika, której odwlekana naprawa może wygenerować duże koszty naprawy.
Prędkość obrotowa na wolnych obrotach to prędkość z jaką pracuje silnik, gdy układ jest wysprzęglony, a pedał przyspieszenia niewciśnięty. Mierzona prędkość to ilość obrotów wału korbowego na minutę.
Gdy silnik pracuje na wolnych obrotach generuje wystarczającą ilość energii do napędzenia osprzętu takiego jak pompa wody, alternator, wspomaganie kierownicy, jednak za mało do swobodnej jazdy. W standardowym samochodzie osobowym prędkość obrotowa silnika zawiera się w przedziale 600 a 1000 obr/min. Prawidłowo działający silnik powinien utrzymywać stałą prędkość, bez wahań i ciężkiej pracy.
Zatkany wtryskiwacz powoduje dostarczenie zbyt małej ilości paliwa do komory spalania. Powoduje to nierówną i ciężką pracę silnika oraz powolne przyspieszanie i brak mocy. Jeżeli usterka zostanie wykryta odpowiednio wcześnie, wystarczy wyczyścić wtryskiwacze aby przywrócić im pełną sprawność. Zwlekanie z diagnostyką i naprawą może doprowadzić do konieczności wymiany całych wtryskiwaczy.
Mechanik sprawdza układ pod kątem nieszczelności i uszkodzeń elementów. Sprawdzeniu podlega m.in. przepływomierz powietrza, pompa paliwa oraz inne podzespoły mogące mieć wpływ na ciężką i nierówną pracę silnika na wolnych obrotach.
Nierówno pracujący silnik na wolnych obrotach bardziej wpływa na komfort niż stwarza niebezpieczeństwo, jednak zaniedbanie objawów wskazujących na usterkę może doprowadzić do poważnej awarii silnika.
W 2001 roku rozpoczęto produkcję pierwszej generacji Peugeota 307, auta należącego do segmentu C (niska klasa średnia). Pojazd szybko zdobył dobrą opinie i w ten sposób otrzymał nagrodę Samochodu Roku 2002. W 2005 roku 307 I poddano faceliftingowi. Produkcję auta zakończono w 2007 roku. W...
Honda Jazz III była produkowana w latach 2008 - 2014. Posiadała taką samą płyte podłogową co jej poprzednia generacja. w 2011 auto przeszło facelifitng. Gama silnikowa oferowała tylko i wyłącznie benzynowe jednostki o mocy od 90KM do 117KM.
Produkcję Volkswagen Polo III rozpoczęto w 1994 roku, a zakończono 7 lat później, w roku 2001. Model poddano faceliftingowi w 1999 roku, zmieniając wygląd przodu pojazdu. Auto było laureatem nagrody w plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1995. Do dyspozycji kierowców pozostawiono 13 silników...
VW Passat B5 produkowano w latach 1996-2005. W 2000 roku nudny model B5 przeszedł facelifting. „B5” to dotychczas najpopularniejsza generacja na całym świecie. W swojej ofercie prezentowała 20 silników benzynowych i 13 diesla. Najsłabszy silnik oferowany w Passacie to 1.6 100KM, a najmocniejszy...