Co zrobić, gdy pedał hamulca drży lub wibruje?

Drżenie lub wibracje pedału hamulca nie pozbawiają kierowcy możliwości hamowania, jednak usterek związanych z hamulcami nie należy lekceważyć. Za drgania odpowiedzialne mogą być tarcze i bębny hamulcowe, klocki i szczęki hamulcowe, łożyska i śruby kół oraz opony. Jazda z wibrującymi hamulcami może powodować uszkodzenia w sąsiednich elementach wpływając np. na przyspieszone zużycie zawieszenia. 

Znajdź warsztat i umów naprawę

Przeglądaj 207434 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW NAPRAWĘ

Hamowanie samochodem z reguły przebiega w sposób płynny. Może się jednak zdarzyć, że podczas hamowania pedał hamulca jak i samochód wpada w wibracje lub drgania. Drgania te najbardziej wyczuwalne będą na pedale oraz kierownicy, jednak nie trzeba się tym od razu bardzo przejmować, ponieważ może mieć to kilka źródeł.

łożysko z piastą

Przyczyny usterki:

  • Tarcze i bębny hamulcowe – w zależności od samochodu oraz od rozpatrywanej osi zastosowane mogą być hamulce tarczowe lub bębnowe. Tarcze i bębny montowane są do piasty koła, gdzie po wciśnięciu pedału hamulca wywierane jest ciśnienie na klocki lub szczęki hamulcowe, powodując ich dociśnięcie i w efekcie zwalnianie samochodu. Z biegiem czasu tarcze i bębny mogą ulec wykrzywieniu, szczególnie gdy były często przegrzewane. Podczas kontaktu klocków z tarczą czy szczęk z bębnem nie stykają się one wtedy całą powierzchnią powodując wibracje.
  • Klocki hamulcowe – proces hamowania oparty jest o tarcie występujące pomiędzy tarczą a klockami oraz bębnami i szczękami hamulcowymi. Podobnie jak w przypadku krzywych tarcz i bębnów, klocki i szczęki mogą powodować drgania i nierównomierne hamowanie. Na klockach hamulcowych może się też gromadzić brud, rdza i pozostałości po zużyciu klocków, które mogą powodować wibracje podczas hamowania.
  • Łożyska i śruby kół – łożyska kół i śruby mocujące felgę odpowiadają za pewne zamocowanie koła do samochodu i jego płynne toczenie. Gdy łożysko dostanie luzu, lub poluzują się szpilki koła, odczuwalny będzie efekt drgań i niepewności w prowadzeniu. Podczas szybkiej jazdy siła odśrodkowa będzie ustawiała koła poprawnie i efekt ten nie będzie tak odczuwalny, ale gdy tylko kierowca zacznie wolniej manewrować od razu poczuje nieprecyzyjne zachowanie samochodu.
  • Opony – odpowiednie ustawienie geometrii kół w samochodzie jest podstawą do płynnej i w pełni kontrolowanej jazdy. Gdy samochód opuszcza fabrykę, geometria jest tak ustawiona aby wszystkie opony stykały się z drogą w najlepszy dla nich sposób. Z biegiem czasu, szczególnie podczas usterek związanych z zawieszeniem geometria ulega przestawieniu. Opony mogą zacząć ścierać się bardziej od wewnątrz lub zewnątrz. Podobnie w przypadku poluzowanych śrub koła czy wyrobionego łożyska w piaście, brak właściwej geometrii będzie odczuwalny podczas przyspieszania oraz jazdy ze stałą prędkością. Również proces hamowania będzie nierówny i może powodować wibracje.

Jak to się robi:

W pierwszej kolejności mechanik ściąga koła i przeprowadza inspekcję układu hamulcowego. Z reguły ślady zauważalne są już na tarczach czy klockach.

Jak to jest ważne?

Do mechanika najlepiej zgłosić się od razu po wykryciu wibracji i drgań pedału hamulca. Samo wibrowanie pedału nie pozbawia kierowcy możliwości hamowania samochodem, jednak jakiekolwiek odchyły od normy w przypadku układu hamulcowego powinny być jak najszybciej naprawiane. Układ hamulcowy jest kluczowym elementem samochodu bezpośrednio wpływającym na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Przygotuj swoje auto na wiosnę

Przygotuj swoje auto na wiosnę

Wraz z nadejściem wiosny, należy poświecić chwilę czasu własnemu pojazdowi, aby zapewnić mu jak najlepsze funkcjonowanie. To niewiele kosztuje, a sporo daje. To jeden z nawazniejszych elementów dbania o własny samochód, ponieważ jego stan po zimie odbije się na poprawnym funkcjonowaniu przezcały...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?