Co zrobić, gdy powietrze nie leci z nawiewu?

Systemy wentylacji pojazdu odpowiada za dostarczanie powietrza do kabiny samochodu. Brak nawiewu może być spowodowany szybkimi w naprawie usterkami jak; przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik. Może jednak okazać się, że awarii uległ silnik dmuchawy lub zatkał się wlot powietrza. Jazda z uszkodzonym układem wentylacji wpływa głównie na komfort podróży, jednak może być niebezpieczna z uwagi na problem z parowaniem szyb, czy brak koncentracji i zmęczenie kierowcy w upalne dni.

W większości samochodów rury wentylacyjne wpuszczają powietrze neutralne, ochłodzone lub ogrzane. Panel na konsoli środkowej pozwala kierowcy kontrolować rodzaj i przepływ powietrza, oraz jego kierunek. Jeżeli z nawiewów przestanie lecieć powietrze, jedynym sposobem na kontrolowanie temperatury i cyrkulacji powietrza będzie otwarcie okna.

 

Przyczyny awarii nawiewu:

  • Przepalony bezpiecznik - podobnie jak w wielu urządzeniach elektrycznych w samochodzie, system wentylacji wyposażony jest w bezpiecznik. Jeżeli dojdzie do jego przepalenia obwód zostanie przerwany, a sterowanie nawiewem przestanie działać.
  • Uszkodzony przekaźnik - za usterkę może także odpowiadać uszkodzony przekaźnik. Przekaźnik pozwala sterować dużym prądem za pomocą małego prądu. Układ nawiewów do swojej pracy potrzebuje dużego prądu. Za załączenie tego układu odpowiada przekaźnik, który do swojej pracy używa małego prądu. Jeżeli ulegnie uszkodzeniu, nie będzie w stanie załączyć nawiewów.
  • Awaria silnika dmuchawy - silnik dmuchawy odpowiada za wtłaczanie powietrza do kabiny przez otwory wentylacyjne. Działa jak dmuchawa do liści czy wentylator domowy. Awaria silnika dmuchawy może doprowadzić do jego spowolnionej pracy lub całkowitego zatrzymania.
  • Awaria rezystora dmuchawy - rezystory w układzie wentylacji służą do sterowania prędkością nawiewu. Poprzez ograniczanie mocy silnika dmuchawy steruje się jego wydajnością, czyli siłą dmuchania.
  • Zatkany wlot powietrza - za brak nawiewu może odpowiadać zatkany wlot powietrza. Do kabiny powietrze może dostawać się na dwa sposoby. Z zewnątrz i z układu recyrkulacji powietrza. Jeżeli jeden z tych otworów zostanie zatkany, zablokuje dostęp powietrza do kabiny.
  • Uszkodzone przewody - układ wentylacji samochodu składa się z wielu przewodów. Jakakolwiek nieszczelność, niedrożność lub nieprawidłowe podłączenie może mieć wpływ na prawidłowe działanie nawiewu w kabinie.

sterowanie nawiewem

Jak naprawia się nawiew w samochodzie?

W pierwszej kolejności mechanik sprawdza bezpiecznik i przekaźnik ponieważ sprawdzenie ich jest proste i szybkie. Włącza także nawiew na różnych poziomach i szuka przyczyny kiedy i dlaczego nie wieje. Jeżeli na tym etapie nie uda się znaleźć usterki, trzeba zagłębić się bardziej w układ i zdemontować jego elementy.

Jak jest to ważne?

Dalsza jazda z niesprawnym układem wentylacji nie wyrządzi większych szkód. Awaria wpływa głównie na komfort podróży i jest udogodnieniem, jednak w niektórych przypadkach może mieć wpływ na bezpieczeństwo. Nawiew pomaga w odparowaniu szyb czy orzeźwieniu kierowcy w upalne dni. Jazda w otoczeniu wysokiej temperatury powietrza wpływa na zmniejszenie koncentracji kierującego, a także prowadzi do jego szybszego zmęczenia.

 





Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy zobaczysz wyciek czystego płynu pod samochodem?

Co zrobić, gdy zobaczysz wyciek czystego płynu pod samochodem?

 Aby samochód mógł poprawnie funkcjonować potrzebuje różnych płynów. Znajomość tych płynów może być przydatna podczas rozmowy z mechanikiem, dzięki czemu łatwiej będzie mu ocenić skalę problemu występującego w Twoim samochodzie. Większość płynów, które wykorzystuje samochód wymieniane lub...

więcej

Ford Focus Mk1 - Cena wymiany oleju silnikowego

Ford Focus Mk1 - Cena wymiany oleju silnikowego

 Na tamte czasy kształty zarówno zewnątrz jak i wewnątrz Focusa I generacji były dość futurystyczne. Niesymetryczna deska rozdzielcza nie każdemu przypadła do gustu, jednak sam model stał się bardzo popularny także w środowisku sportowym za sprawą występów w rajdach WRC z Colinem McRae w...

więcej

Co zrobić, gdy silnik ciężko odpala?

Co zrobić, gdy silnik ciężko odpala?

Utrudnione uruchamianie silnika to bardzo niekomfortowa usterka. Jest ona ściśle związana z elementami odpowiadającymi za rozruch silnika, jak i samo jego zasilanie. W skład podejrzanych elementów wchodzą m.in.: rozrusznik, akumulator, stacyjka, filtr paliwa i pompa paliwa, świece zapłonowe.

więcej

Typowe usterki silnika

Typowe usterki silnika

Silnik stanowi serce każdego samochodu. Aby jednak prawidłowo funkcjonowało, trzeba o nie dbać. Z reguły silniki benzynowe nie należą do problemowych, za to często usterkom ulega cały osprzęt wokół nich. Jakich awarii możesz się spodziewać? I co zrobić, gdy już się przydarzą?  

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę