Systemy wentylacji pojazdu odpowiada za dostarczanie powietrza do kabiny samochodu. Brak nawiewu może być spowodowany szybkimi w naprawie usterkami jak; przepalony bezpiecznik, uszkodzony przekaźnik. Może jednak okazać się, że awarii uległ silnik dmuchawy lub zatkał się wlot powietrza. Jazda z uszkodzonym układem wentylacji wpływa głównie na komfort podróży, jednak może być niebezpieczna z uwagi na problem z parowaniem szyb, czy brak koncentracji i zmęczenie kierowcy w upalne dni.
W większości samochodów rury wentylacyjne wpuszczają powietrze neutralne, ochłodzone lub ogrzane. Panel na konsoli środkowej pozwala kierowcy kontrolować rodzaj i przepływ powietrza, oraz jego kierunek. Jeżeli z nawiewów przestanie lecieć powietrze, jedynym sposobem na kontrolowanie temperatury i cyrkulacji powietrza będzie otwarcie okna.
W pierwszej kolejności mechanik sprawdza bezpiecznik i przekaźnik ponieważ sprawdzenie ich jest proste i szybkie. Włącza także nawiew na różnych poziomach i szuka przyczyny kiedy i dlaczego nie wieje. Jeżeli na tym etapie nie uda się znaleźć usterki, trzeba zagłębić się bardziej w układ i zdemontować jego elementy.
Dalsza jazda z niesprawnym układem wentylacji nie wyrządzi większych szkód. Awaria wpływa głównie na komfort podróży i jest udogodnieniem, jednak w niektórych przypadkach może mieć wpływ na bezpieczeństwo. Nawiew pomaga w odparowaniu szyb czy orzeźwieniu kierowcy w upalne dni. Jazda w otoczeniu wysokiej temperatury powietrza wpływa na zmniejszenie koncentracji kierującego, a także prowadzi do jego szybszego zmęczenia.
Ładny, stylowy i przede wszystkim tani samochód segmentu B, który będzie też niedrogi w utrzymaniu. Seat Ibiza III kosztuje nie więcej niż 15 tys. zł, a mnogość wersji pozwala znaleźć coś dla każdego i na każdą okazję. Zarówno dla tych, którzy potrzebują mało wymagającego serwisowo środka...
Przegrzewanie się silnika to usterka mogąca w krótkim czasie doprowadzić do jego kompletnego uszkodzenia. Za problemy z temperaturą odpowiadać może awaria praktycznie każdego z elementów układu chłodzenia. Sprawdzić należy chłodnicę, rury chłodnicy, pompę wody, termostat, wentylator...
Chyba każdy posiadacz auta wie, czym skutkuje zostawienie w nim otwartych drzwi, włączonego światła, czy radia… Gdy akumulator się rozładuje, pozostaje już tylko sięgnąć po prostownik i uzbroić się w cierpliwość. Zanim jednak przystąpisz do tej prostej, jak się zdaje czynności, dobrze się do...
Jeśli posiadasz auto, prędzej, czy później dojdzie w nim do usterki. Czasem niewielkiej, innym razem poważnej. Samochód z reguły daje nam znak, że coś jest nie tak. Większość z nas jednak nie rozpoznaje typowym objawów awarii. Warto więc je poznać i zawczasu zdiagnozować problem.