Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Znajdź warsztat i umów naprawę układu wydechowego

Przeglądaj 366442 opinie o warsztatach samochodowych,
wybierz sprawdzony i polecany przez innych kierowców warsztat samochodowy

UMÓW NAPRAWĘ

Jak to działa:

Układ ogrzewania samochodu działa bardzo podobnie do układu chłodzenia. W obu układach rolę nośnika ciepła pełni płyn chłodniczy. W przypadku układu chłodzenia odebrane od silnika ciepło zostaje skierowane do chłodnicy, w której płyn traci temperaturę. W przypadku ogrzewania, płyn przepływa przez nagrzewnicę, która podnosi jego temperaturę. Ciepłe powietrze następnie wtłaczane jest do kabiny.

Przyczyny usterki:

  • niski poziom płynu chłodzącego - należy zdać sobie sprawę, że ten sam płyn, który odpowiada za chłodzenie silnika, jednocześnie odpowiada za ogrzewanie kabiny. Jeżeli w układzie chłodzenia będzie za mało płynu, kierowca odczuje to także podczas próby podniesienia temperatury wnętrza. Należy sprawdzić, czy poziom jest odpowiedni lub czy płyn nie wycieka np. przez dokładnie zamknięty korek zbiorniczka wyrównawczego.
  • przepalony bezpiecznik - zadaniem bezpiecznika jest niedopuszczenie do przepięcia w układzie poprzez jego przerwanie. Ma to na celu zapobiec uszkodeniom urządzeń podpiętych do obwodu. Jeżeli brak ogrzewania wynika z przepalonego bezpiecznika, to przyczyny należy szukać gdzieś w układzie elektrycznym. Wymiana bezpiecznika raczej nie rozwiąże problemu, który prędzej czy później ponownie wystąpi.
  • zapowietrzona nagrzewnica lub przewody - zapowietrzenie nagrzewnicy czy przewodów może nastąpić w dwóch najbardziej popularnych przypadkach. Może wynikać z nieodpowietrzenia układu po wykonywanej naprawie lub wymianie płynu chłodniczego, lub na skutek nieszczelności. W miejsce wyciekającego płynu dostaje się powietrze, które nie jest skutecznym nośnikiem ciepła. W rezultacie układ nie jest w stanie dostarczyć ciepłego powietrza do kabiny przez nagrzewnicę.
  • awaria pompy wody lub paska klinowego - pompa wody odpowiada za cyrkulację cieczy chłodzącej w układzie. Jeżeli nastąpi jej awaria, płyn przestanie dostarczać ciepło z silnika w dalsze rejony układu chłodzenia. Pompa napędzana jest paskiem klinowym, więc jego jakakolwiek awaria unieruchomi pompę i zatrzyma ogrzewanie.
  • awaria termostatu - termostat zarządza dużym i małym obiegiem płynu chłodzącego. Na początku, gdy silnik jest zimny, płyn chłodniczy nie jest puszczany przez chłodnicę, aby jak najszybciej uzyskać temperaturę pracy. Potem zawór otwiera się, chłodząc ciecz i tym samym silnik. Jeżeli termostat zatnie się w pozycji otwartej, silnik może nie dać rady się nagrzać, a w konsekwencji nie poleci ciepłe powietrze z nawiewu.
  • zatkana nagrzewnica - zanieczyszczenia w płynie chłodniczym np. w postaci fragmentów rdzy z innych elementów układu mogą spowodować zatkanie nagrzewnicy. Jeżeli płyn nie będzie w stanie przepływać przez nagrzewnicę, ciepłe powietrze nie zostanie dostarczone do kabiny.
  • awaria silnika dmuchawy - awaria silnika dmuchawy może wystapić w każdej chwili, a bez dmuchawy ciepłe powietrze nie zostanie skutecznie wtłoczone do kabiny. Zanim jednak mechanik zdecyduje się wymienić silnik, powinien sprawdzić rezystor i bezpiecznik.

Co zrobić, gdy nie działa ogrzewanie w samochodzie?

Jak to się robi:

Mechanik sprawdza wymienione obszary pod kątem nieprawidłowości.

Jak to jest ważne?

Nie trzeba nikogo przekonywać, że jazda w zimę z brakiem ogrzewania jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Co więcej, wpływa bezpośrednio na skupienie podczas kierowania oraz widoczność. Brak możliwości skutecznego odparowania szyb czy rozmrożenia lodu mocno ogranicza widoczność i może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jeżeli więc ogrzewanie nie działa w Twoim samochodzie w okresie niskich temperatur, koniecznie umów się do serwisu na naprawę.

Wiesz już wszystko na ten temat?

UMÓW NAPRAWĘOtrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Co zrobić, gdy silnik nie odpala?

Nagły problem z uruchomieniem samochodu to coraz rzadszy widok ze względu na postęp technologiczny. Mimo to, elektronika która z jednej strony czyni auta nowoczesnymi pojazdami, z drugiej strony utrudnia ich diagnostykę na poboczu drogi. Bez komputera diagnostycznego, niewiele można zdziałać w...

więcej

Co zrobić, gdy silnik trzęsie się, pulsuje lub wibruje?

Co zrobić, gdy silnik trzęsie się, pulsuje lub wibruje?

Trzęsienie i wibracje silnika mogą oznaczać prostą usterkę wynikającą ze zużycia np. świec i przewodów zapłonowych. Może za to odpowiadać też mocowanie silnika, które z czasem się wyrabia od tłumienia wibracji. Najgorzej jest, jeżeli wibracje spowodowane są wewnętrznymi awariami silnika. W celu...

więcej

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka otwartego wlewu paliwa”?

Co zrobić, gdy świeci się kontrolka otwartego wlewu paliwa”?

 Korek wlewu paliwa zapobiega rozlewaniu, parowaniu i zanieczyszczaniu paliwa. Za wyświetlenie kontrolki może odpowiadać brak korka, niepoprawne zamontowanie korka lub usterka elektroniki samochodu.

więcej

Co zrobić, gdy samochód wydaje dziwne dźwięki?

Co zrobić, gdy samochód wydaje dziwne dźwięki?

   Nienaturalne dźwięki w samochodzie mogą mieć różnorakie pochodzenie. Tak samo i skutki mogą być niegroźne, bądź opłakane. Najważniejsze, to jak najszybciej zlokalizować źródło hałasu. Jeżeli dźwięki będą pochodziły od przerdzewiałego układu wydechowego, to naprawa nie będzie tak...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat