Co zrobić, gdy pedał hamulca jest twardy?

Pedał hamulca jest tak zaprojektowany aby przekazywać jak najwięcej energii ze stopy kierowcy. Dzięki temu kierowca ma maksymalną kontrolę nad siłą ciśnienia, które jest wywierane na układ hamulcowy. Czasami zdarza się, że pedał hamulca jest twardy i trudno go wcisnąć. W większości przypadków hamulec nadal będzie działał prawidłowo, ale powoduje niepokojące uczucie dla kierowcy. Najczęściej winowajcą jest układ wspomagania hamowania (serwo). Warto to jak najszybciej sprawdzić u mechanika.

Jak działają hamulce?

Układy hamulcowe w nowoczesnych samochodach są wspomagane próżniowo za pomocą wzmacniacza hamulców (serwo). Membrana podciśnieniowa zasadniczo zwielokrotnia siłę, którą kierowca przykłada do pedału hamulca, ułatwiając w ten sposób hamowanie i zapewniając większą kontrolę.

Po naciśnięciu pedału hamulca źródło próżni zostaje zamknięte, co pozwala na dostanie się ciśnienia atmosferycznego z jednej strony membrany próżniowej. Powoduje to, że tłoki cylindra uruchamiają hamulce. Po zdjęciu stopy z pedału hamulca następuje powrót podciśnienia po obu stronach membrany, a tłoki pompy hamulcowej wracają do normalnej pozycji.

serwo

Przyczyny twardego pedału hamulca:

  • Awaria wzmacniacza siły hamowania - najczęstszym sprawcą twardego pedału hamulca jest wzmacniacz siły hamowania. Uszkodzony wzmacniacz siły hamowania nie będzie w stanie zapewnić próżniowego wspomagania hamowania, co oznaczać będzie że pedał hamulca kierowca musi wcisnąć całkowicie swoimi siłami. Stąd wrażenie twardego i trudnego do wciśnięcia hamulca.
  • Nieszczelny przewód podciśnienia - Najczęściej cały wzmacniacz hamowania jest uszkodzony, jednak może się zdarzyć, że jest nieszczelność w przewodzie podciśnieniowym. Z pewnością taka usterka ograniczy skuteczność próżniowego wspomagania hamowania.
  • Awaria zaworu zwrotnego - Zawór zwrotny odpowiada za umożliwienie powietrzu opuszczenie wspomagacza hamowania i blokowanie dostanie się do niego z powrotem. Jego nieprawidłowe działanie lub awaria może powodować objaw twardego hamulca.
  • Niewłaściwy rozmiar części - Jeżeli wspomagacz siły hamowania był ostatnio wymieniany, ale pedał hamulca nadal jest twardy, być może dobrano części o złym rozmiarze. Zamontowanie nieodpowiedniego wzmacniacza siły hamowania, lub węża próżniowego o niewłaściwej średnicy jest częstym błędem wśród niedoświadczonych mechaników.

Jak to się robi:

Mechanik sprawdza układ hamulcowy, zaczynając od wspomagacza siły hamowania. Jest to główny podejrzany podczas usterki określonej jako twardy pedał hamulca. Następnie sprawdza pozostałe elementy układu hamulcowego. Po zdiagnozowaniu usterki, naprawią ją.

Jak to jest ważne?

Nawet jeżeli pedał hamulca ciężko chodzi, jest szansa, że z układem hamulcowym nie jest tak źle. Mimo możliwości hamowania, kierowca musi przyłożyć dużo większą siłę do pedału hamulca. Taka jazda jest zdecydowanie bardziej męcząca i niebezpieczna, dlatego warto jak najszybciej umówić się do mechanika na naprawę.

 





Otrzymaj ranking sprawdzonych warsztatów

Przeczytaj także

Fiat Panda II - Cena wymiany płynu hamulcowego

Fiat Panda II - Cena wymiany płynu hamulcowego

 Fiata Pande drugiej generacji produkowano w latach 2003 - 2012. Jest to model auta zaklasyfikowanego do segmentu B (klasa miejska). W porównaniu do swojego poprzednika o prostej konstrukcji, Panda II przeszła modernizację techniczną jak i stylistyczną. Auto przeszło dwa faceliftingi, w...

więcej

Mazda 6 I - Cena wymiany płynu hamulcowego

Mazda 6 I - Cena wymiany płynu hamulcowego

Mazda 6 I produkowana w latach 2002 - 2007. Zbudowany na platformie podłogwej G-platform ze współpracy z Fordem. W 2005 auto przeszło facelifting. W gamie silnikowej oferowano 4 jednostki benzynowe od 120KM do 166KM oraz 3 silnika diesla od 121KM do 143KM.

więcej

Skoda Superb I - Cena wymiany płynu hamulcowego

Skoda Superb I - Cena wymiany płynu hamulcowego

 Skodę Superb pierwszej generacji zaprezentowano po raz pierwszy w 2001 roku. Pojazd był dostępny jedynie w wersji sedan. Miał wspólną płytę podłogową koncernu Volkswagen AB razem z Volkswagenem Passatem oraz Audi A4. Produkcję auta zakończono w 2008 roku. W ofercie dostępne były 3 wersje...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź warsztat i umów wizytę