Jak pokonać parujące szyby?

W okresie jesienno-zimowym zmorą kierowców jest parowanie szyb. To efekt zwiększonej wilgotności powietrza i dużej różnicy temperatur we wnętrzu samochodu i na zewnątrz. Jest na to kilka sposobów, ale najważniejszym jest zapobieganie parowaniu.

Jak zapobiec parowaniu szyb

Parujące szyby znacznie utrudniają kierowcom widoczność i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Nie dość, że szyba ogranicza widoczność, to jeszcze kierowca zaabsorbowany jest jej przecieraniem.

Wiemy, że parowanie jest wynikiem gromadzenia się nadmiernej wilgoci wewnątrz auta, a więc należy ją obniżyć.

Przed sezonem jesiennym należy sprawdzić uszczelki przy drzwiach i filtry przeciwpyłowe (kabinowe). Ich sprawność ma znaczący wpływ na obniżenie wilgotności. Powinniśmy wtedy jeździć na obiegu zewnętrznym powietrza.

Warto też wtedy wymienić dywaniki na gumowe z rynienkami, usuwanie nadmiaru wody będzie znacznie łatwiejsze. Należy też dokładnie odkurzyć samochód, by pozbyć się piasku, który absorbuje wilgoć.

Jesienią i zimą bardzo często wsiadamy do auta z mokrymi butami, kurtkami, parasolkami. Pod wpływem ogrzewania samochodowego wilgoć z tych przedmiotów paruje, potem osadza się na szybach. W takich przypadkach skuteczne jest lekkie uchylenie szyb, by wyrównać temperatury i para mogła wydostać się na zewnątrz.

W samochodach parkowanych na świeżym powietrzu po zakończeniu jazdy należy na 2-3 minuty zostawić otwarte drzwi, by przewietrzyć i przesuszyć auto.

Sposoby na zaparowane szyby

Czasami zdarza się, że podjęte środki zapobiegawcze są niewystarczające i szyby nadal parują. Pozostają nam wtedy do zastosowania środki chemiczne lub domowe sposoby sprawdzone przez innych kierowców.

W sklepach motoryzacyjnych i na stacjach benzynowych można zakupić specjalne pochłaniacze wilgoci (umieszczamy je pod szybą) oraz specjalne gąbki i ściereczki irchowe do usuwania pary. Ich zaletą jest, że nie pozostawiają śladów. Należy pamiętać o częstym praniu i ich wysuszeniu.

Wszystkie gospodynie domowe wiedzą, że sól doskonale wchłania wilgoć. Ten sposób sprawdza się także w samochodzie. Wystarczy sól umieścić w bawełnianym woreczku, by ją pochłaniała.

Sprawdzonym sposobem jest przecieranie szyb pianką do golenia (nie wolno stosować żelu). Taki zabieg wystarczy powtórzyć raz w tygodniu.
Skuteczne jest także przecieranie szyb mydłem w płynie. Wystarczy dokładnie wetrzeć je we wszystkie szyby. Równie skuteczny jest szampon do włosów.

Inny sposób to zmieszanie gliceryny z alkoholem metylowym w proporcjach 1:1. Tak przygotowaną mieszankę przelewamy do spryskiwacza i spryskujemy szyby, potem wycieramy je do sucha.
Całkiem prostym sposobem jest przetarcie szyb przekrojonym ziemniakiem lub cebulą. Oczywiście należy szyby wytrzeć do sucha, najlepiej papierowym ręcznikiem.

Właściciele samochodów garażowanych mają znacznie mniej problemów, jeśli przygotowali auto do sezonu jesienno-zimowego. Wystarczy, że po skończonej jeździe zostawią uchylone szyby. Przez kilka godzin garażowania niewielkie ilości wilgoci wyparują.
Potrzebujesz więcej informacji na ten temat?

ZAPYTAJ MECHANIKA

Przeczytaj także

Najlepszy Mechanik Regionu 2012

Najlepszy Mechanik Regionu 2012

To już piąta edycja tego popularnego i coraz bardziej prestiżowego konkursu wyłaniającego najlepszych specjalistów klucza dynamometrycznego i komputera serwisowego.

więcej

Jak dbać o opony w naszych samochodach? (Auto Tęcza Ełk)

Jak dbać o opony w naszych samochodach? (Auto Tęcza Ełk)

Samochód to jedno z podstawowych narzędzi pracy wielu z nas. Powinniśmy dbać o jego stan techniczny, aby każda podróż przebiegała bezpiecznie. Jednym z najważniejszych elementów odpowiadających za komfort i bezpieczeństwo jazdy są opony w naszym aucie.  

więcej

Jak oszczędzać paliwo - stan techniczny samochodu - część 1

Jak oszczędzać paliwo - stan techniczny samochodu - część 1

Samochód utrzymany w dobrym stanie zazwyczaj zużywa mniej paliwa niż zaniedbany. Kilka elementów auta ma szczególny wpływ na ekonomikę jazdy. Oto te, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę.

więcej

Przegląd techniczny – nie taki diabeł straszny...

Przegląd techniczny – nie taki diabeł straszny...

Każdy samochód musi co pewien okres przechodzić badania techniczne. Jest to absolutna konieczność, żeby uzyskać kolejną pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. Pilnuj więc daty kolejnej wizyty. Czy wiesz jednak, jak powinien wyglądać typowy przegląd? Nie daj się oszukać i dopilnuj, aby usługa...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

POTRZEBUJESZ MECHANIKA?