Jak pokonać parujące szyby?

W okresie jesienno-zimowym zmorą kierowców jest parowanie szyb. To efekt zwiększonej wilgotności powietrza i dużej różnicy temperatur we wnętrzu samochodu i na zewnątrz. Jest na to kilka sposobów, ale najważniejszym jest zapobieganie parowaniu.

Jak zapobiec parowaniu szyb

Parujące szyby znacznie utrudniają kierowcom widoczność i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Nie dość, że szyba ogranicza widoczność, to jeszcze kierowca zaabsorbowany jest jej przecieraniem.

Wiemy, że parowanie jest wynikiem gromadzenia się nadmiernej wilgoci wewnątrz auta, a więc należy ją obniżyć.

Przed sezonem jesiennym należy sprawdzić uszczelki przy drzwiach i filtry przeciwpyłowe (kabinowe). Ich sprawność ma znaczący wpływ na obniżenie wilgotności. Powinniśmy wtedy jeździć na obiegu zewnętrznym powietrza.

Warto też wtedy wymienić dywaniki na gumowe z rynienkami, usuwanie nadmiaru wody będzie znacznie łatwiejsze. Należy też dokładnie odkurzyć samochód, by pozbyć się piasku, który absorbuje wilgoć.

Jesienią i zimą bardzo często wsiadamy do auta z mokrymi butami, kurtkami, parasolkami. Pod wpływem ogrzewania samochodowego wilgoć z tych przedmiotów paruje, potem osadza się na szybach. W takich przypadkach skuteczne jest lekkie uchylenie szyb, by wyrównać temperatury i para mogła wydostać się na zewnątrz.

W samochodach parkowanych na świeżym powietrzu po zakończeniu jazdy należy na 2-3 minuty zostawić otwarte drzwi, by przewietrzyć i przesuszyć auto.

Sposoby na zaparowane szyby

Czasami zdarza się, że podjęte środki zapobiegawcze są niewystarczające i szyby nadal parują. Pozostają nam wtedy do zastosowania środki chemiczne lub domowe sposoby sprawdzone przez innych kierowców.

W sklepach motoryzacyjnych i na stacjach benzynowych można zakupić specjalne pochłaniacze wilgoci (umieszczamy je pod szybą) oraz specjalne gąbki i ściereczki irchowe do usuwania pary. Ich zaletą jest, że nie pozostawiają śladów. Należy pamiętać o częstym praniu i ich wysuszeniu.

Wszystkie gospodynie domowe wiedzą, że sól doskonale wchłania wilgoć. Ten sposób sprawdza się także w samochodzie. Wystarczy sól umieścić w bawełnianym woreczku, by ją pochłaniała.

Sprawdzonym sposobem jest przecieranie szyb pianką do golenia (nie wolno stosować żelu). Taki zabieg wystarczy powtórzyć raz w tygodniu.
Skuteczne jest także przecieranie szyb mydłem w płynie. Wystarczy dokładnie wetrzeć je we wszystkie szyby. Równie skuteczny jest szampon do włosów.

Inny sposób to zmieszanie gliceryny z alkoholem metylowym w proporcjach 1:1. Tak przygotowaną mieszankę przelewamy do spryskiwacza i spryskujemy szyby, potem wycieramy je do sucha.
Całkiem prostym sposobem jest przetarcie szyb przekrojonym ziemniakiem lub cebulą. Oczywiście należy szyby wytrzeć do sucha, najlepiej papierowym ręcznikiem.

Właściciele samochodów garażowanych mają znacznie mniej problemów, jeśli przygotowali auto do sezonu jesienno-zimowego. Wystarczy, że po skończonej jeździe zostawią uchylone szyby. Przez kilka godzin garażowania niewielkie ilości wilgoci wyparują.Przeczytaj także

Nissan Note I - Cena wymiany filtra kabinowego

Nissan Note I - Cena wymiany filtra kabinowego

    Nissan Note to miejski minivan, który w kolejnej generacji przeszedł z segmentu K do B. Produkowany był w latach 2005-2016, gdzie 1 generacja przeszła lifting w 2010 roku, a jej produkcja zakończyła się w 2013. Samochód wyposażany był w dwa silniki benzynowe 1.4 88KM i 1.6 110KM...

więcej

Honda Accord VIII - Cena napełnienia klimatyzacji

Honda Accord VIII - Cena napełnienia klimatyzacji

 Jest to VIII i zaraz ostatnia generacja Hondy Accord oferowana na rynek europejski. Model był produkowany w latach 2008 - 2015. W 2011 auto przeszło facelifting. Oferowano 3 jednostki benzynowe o mocach od 156KM do 201KM oraz 2 wersje diesla od 150KM do 180KM.

więcej

Audi Q5 II benzyna - cena przeglądu okresowego dużego

Audi Q5 II benzyna - cena przeglądu okresowego dużego

 Audi Q5 to drugi SUV w ofercie marki premium, będący mniejszą wersją modelu Q7. Konkuruje on z BMW X3 czy Volvo XC60. Produkcja drugiej generacji rozpoczęła się w 2017 roku i trwa do dziś. Wybór silników jest większy w porównaniu do Q7 i pozwala na wybór jednej z 3 jednostek benzynowych o...

więcej

Volkswagen Golf IV - Cena wymiany sprzęgła

Volkswagen Golf IV - Cena wymiany sprzęgła

  Volkswagenem Golf IV jest obecnie jednym z najpopularniejszych samochodów poszukiwanych w internecie. Produkowany w latach 1997-2006 w nadwoziach hatchback, kombi i cabrio, oraz sedan. Auto posiada pokaźną listę silników do wyboru, od pojemności 1.4 będąca bardzo popularną jednostką...

więcej

CZYTAJ WIĘCEJ

Wyszukaj warsztat